výše výživného

Forum Fóra Rodinné právo Rodičovství výše výživného

Zvolené téma obsahuje celkem 45 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Milan a poslední změna je stará 4 roky, 4 měsíce.

• Autor

Adéla Kovaříková

Dobrý den,

máme s manželem dvě předškolní děti, já jsem na rodičovském příspěvku. Manžel (čistý plat nyní po zvýšení cca 25tis) má z prvního manželství dvě dcery 16 a 15 let.Platí alimenty 2800 kč na každou. Kromě toho splácí ještě cca 2tis měsíčně jejich bydlení. Jeho bývalá žena ho žádá o zvýšení alimentů s tím, že dcera půjde na vysokou školu. Jeho bývalá žena má plat cca 15tis a dcery si sem tam brigádně přivydělávají. Prý když manžel nepřidá dobrovolně, požádá alespoň pro tu mladší o zpětné doměření. Vím, že alimenty, které platí nejsou asi příliš vysoké, ale já jsem na mateřské, splácíme úvěr 10tis měsíčně, které jsme si museli vzít na bydlení, protože manžel kdysi nechal vše své bývalé ženě,aby jeho děti mohly v klidu žít. Celkem nám tedy zbývá na vše cca 15tis pro naši rodinu na běžné potřeby, jídlo, pojištění, bydlení atd. Úspory nemáme žádné. Má jeho bývalá žena šanci uspět? Bude asi argumentovat naším novým bydlením.Vůbec nevím, z čeho bychom pak žili.

• #73028 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, alimenty ve výši 2.800 na každou z dcer jsou ve srovnání s "průměrným" výživným velmi solidní. Jestli ale skutečně bude podán návrh na zvýšení výživného, nelze předem jednoznačně určit, jak soud rozhodne. Řízení o výživném je rozhodováno zcela individuálně v každém jednotlivém případu. U soudu pak otec podrobně uvede vše, o čem píšete, aby si soud udělal dostatečnou představu o životní úrovni otce, jeho příjmech a nákladech. Pak zváží, jestli je požadavek dostatečně opodstatněný nebo ne.

• #73029 Reply

Pavel Kohút, Ing.

Dobrý den,

rozhodnutím soudu jsem byl určen otcem dítěte a platím pravidelně výživné. Dítě i s matkou žijí na Slovensku. 1. dubna 2008 bude dítěti 18 let. Jak je to s ukončením mé povinnosti platit výživné, když dítě dosáhne plnoletosti? Děkuji.

• #73030 Reply

Kamila Langhammerová

Okresní soud vydal rozsudek o zvýšení výživného a zpětné zvýšení za dobu 1 rok. Ptáme se, jaké náležitosti má mít odvolání, zda – li je nutné uvádět všechny okolnosti znovu, ke kterým důkazům soud přihlíží, co je potřeba zdůraznit, zda – li se do příjmů rodiny započítavají i dary a finanční pomoc prarodičů, zda – li má vliv na výši výživného i dlouhodobé porušování dohody ze strany matky ohledně styku nezletilého s otcem a jestli bere soud nyní v úvahu, že se povinnému v srpnu 08 zvýší povinnost o další dítě a současné 3 leté povinné dítě v září 08 nastoupí do školky.? Nebo je nutné potom znovu žádat o snížení výživného později, až se poměry trvale změní?

• #73031 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

ale ukončení vyživovací povinnosti vůbec nesouvisí s věkem dítěte. Povinnost platit výživné máte do doby, dokud není dítě schopno samo se živit, to může být třeba v 25 letech, nebo později. Je to individuální.

• #73032 Reply

Dobrý den,

soud bere v úvahu stav v době rozhodování. Pokud by se v budoucnu poměry změnily, je na povinném, aby se např. domáhal snížení vyživovací povinnosti.

V odvolání je třeba uvést, proti jakému rozsudku směřuje, jaký výrok napadá, čeho se domáhá a uvést některý z odvolacích důvodů uvedených v § 205 odst. 2 občanského soudního řádu.

• #73033 Reply

Libor Fajčák

Dobrý den,mám po rozvodu dceru,19let,ve vl. péči.Po celou dobu 7.let mám problémy s placením výživného ze strany její matky.Po maturitě by dcera ráda studovala na VŠ.Finanční náklady na studium přesahují mé možnosti.Jen s podporou svých rodičů a sourozenců zvládám finanční. situaci.Matka dcery pracuje jen brigádně,peníze dostává hotově,vše pak prohraje na automatech,prohýří..Vždy slíbí doplacení výživného..pak se na 14.dní ztratí..Na výzvy úřadů nereaguje,tel.vypíná,trvalé bydliště má na městském úřadě.Na výživném dluží cca 15000kč.Nekomunikuje ani se svou rodinou,policie ji nikde nezastihne.Můžete mi ,prosím ,poradit? Děkuji.

• #73034 Reply

Jan Kraus

Dobrý den, moje bývalá žena opakovaně lže u soudního jednání a před sociální pracovnicí a to jak ústně, tak písemně.Důkazy přímé mám.Jak mám postupovat.Odhalí to soudní znalec, a pokud ne, poradíte mi ?

• #73035 Reply

Petr Petr

V civilním řízení dochází bohužel často k excesům, kdy se jedna strana snaží řízení prodlužovat tím, že např. beztrestně lže. Myslím si že v daných případech se jedná vyloženě o pohrdání soudem.

Ovšem zde záleží na příslušném soudci, který by měl odhalit pokusy o zdržování procesu a svojí autoritou tomuto zabránit. Účinné je zaznamenávání procesu na zvukový záznam, kdy tento lze přepsat a následně použít přímo v procesu jako argument dokazující věrohodnost tvrzení protistrany.

• #73036 Reply

Lenka Hortová

dobrý den, chtěla jsem sezeptat, jestli mohu žádat o zvýšení výživného na 16-ti letéhosyny, který studuje? ze 2000,- na 3000,-.jeho otec na to určitěmá. děkuji

• #73037 Reply

Josef Hanák

Dobrý den, soudní řízení o styku otce s nezletilým se protahuje a chtěl bych navrhnout pobyt mne a syna v reintegračním centru. Kam se mám obrátit a na který paragraf odvolat, popřípadě poprosit o pobyt syna v neutrálním prostředí a dlouhodobé speciální vyšetření, zda – li není programován matkou a prostředím, kde žije.

• #73038 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, to klidně můžete, ale konečné rozhodnutí je na soudu.

• #73039 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, tuto možnost stanoví §46 zákona o rodině: "Jestliže je výchova dítěte vážně ohrožena nebo vážně narušena a jiná výchovná opatření nevedla k nápravě nebo jestliže z jiných závažných důvodů nemohou rodiče výchovu dítěte zabezpečit, může soud nařídit ústavní výchovu nebo dítě svěřit do péče zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc…".

Ale v současné době žádná zvláštní síť "reintegračních center" stále ještě zavedena není, byť je to diskutovaná a potřebná věc a přípravy směřující k realizaci tohoto projektu již probíhají. Kdyby soud toto opatření schválil, mohl by se nakonec ocitnout na (specializovaném) psychiatrickém oddělení. Můžete si vzpomenout na podobnou kauzu "Terezka" z loňského roku. A je dost velká otázka, jestli mu něco takového opravdu prospěje.

• #73040 Reply

Jaromír Březina

Dobrý den, soudím se o styk se synem a výživné. Podezdrřívám bývalou ženu z PAS, syn se mi odcizuje. Navštívili jsme znalce, ale ten šetřil pouze názor syna a ne příčinu jeho povahy.Znalce určil soud. Mohu znalce zpochybnit ? Matka podle mne dost lhala a vyšetření syna probíhalo dost kostnatě. Znalec PAS vůbec neuznával, stále se oháněl, že zájem syna je být s matkou. Poradíte mi? Měl jsem od počátku dojem, že znalec není nestranný….

• #73041 Reply

Sára

Dobrý den, je mi 22 a od září nastupuji do 1. ročníku vyšší školy. Otec mi přispívá 3.500 měsíčně. Matka, v jejíž pěči jsem, byla v září vystěhovaná z bytu, kde jsem byla hlášená i já, takže jsem teď hlášená na městském úřadě. Vždycky si nějakou brigádu a podnájem najdu, ale vždycky s kamarády a dluhy se mi jen kupí. Matka je na úřadu práce a od státu já pobírám 700 korun a ona 1800. S otcem se nevídám, takže nevím přesně, jak na tom je, ale co jsem naposled slyšela, bydlí v rodinném domku za Prahou. A mně stále víc lidí radí, abych si zažádala o zvýšení přídavků. Já se ale bojím, aby mi je ještě nesnížili. Vím, že tahle částka není až tak nízká. Tuším, že otec bere docela vysokou mzdu, ale vím, že i je možné jí uměle snížit a pak plat dostávat třeba v bonusech. Kromě přídavků mi otec vůbec nic nekupuje a já se v podstatě od 17 let živím sama. Myslíte, že bych soud o výživné měla risknout, jaké jsou moje šance? Děkuji

• #73042 Reply

Pavel Vyhlídka

Dobrý den,

znalecký posudek na styk otce se synem vyšel jednostranně ve prospěch matky a já jsem zcela přesvědčen, že tak znalec učinil záměrně. Nebyl jsem se synem vyzván, ale sám a matka se synem byla. Syn mlžil, vymýšlel si a jak se mohu bránit, když je pod vlivem matky. Poraďte prosím

• #73043 Reply

Dobrý den,

můžete trvat na tom, že s tímto znaleckým posudkem nesouhlasíte a trváte na vypracování nového.

• #73044 Reply

Pavel Vyhlídka

Děkuji moc za odpověď.

• #73045 Reply

Martin Bojtár

Dobrý den,přítelkyně má dvě děti (10 , 6)z prvního manželství.Otec dětí platí na obě 1400kč.V současné době žije otec dětí ve větším městě a u soudu (kvůli navýšení výživného) měl výši výdělku 11000 kč čistého .Když žili spolu(otec dětí a přítelkyně-manželka)bral 18000kč.U soudu navrhoval ponechat výživné na stejné výši.Ale s přítelkyní si myslíme že,ten příjem není pravý.

Otázka 1:Jemožné požádat o přezkoumání výše výdělků ačkoli je jen zaměstnanec??

Otázka 2:O kolik by si přítelkyně měla říci?Slyšeli jsme ,že se výživné pohybuje přibližně 20 procent z čistého platu na dítě.Předem moc Děkuji za odpovědi

• #73046 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, žádné tabulky pro výpočet výživného nejsou. Záleží na každém jednotlivém případu a na tom, jak věc vyhodnotí a rozhodně soud. Pokud je zaměstnanec, pak dokládá potvrzení o výši výdělku. Je opět na soudu, jestli předložené podklady vyhodnotí jako pravdivé či ně. Svoje námitky proti výši příjmů povinného můžete uvést přímo v řízení.

• #73047 Reply

Jiří Novotný

Dobrý den,

soudíme se o dceru, nejdříve jsem já podal k soudu úpravu styku, protože bývalá žena dceru nevydávala a ona hned na to zvýšení výživného. Zjistil jsem si, že exmanželka trvale lže a mám na to důkazy. Teď narychlo pozastavila podnikání a její nový manžel taky. Já dělám celního úředníka a plat, však si to dovedete představit. Oni se mají mnohem lépe, přesto se mne snaží vydírat přes alimenty a docela se nestydí a nebojí lhát. Potřebuji již advokáta, ale nemám na něj, snad prý existuje možnost zažádat o advokáta soud zdarma. Poradíte mi prosím, jak na to?

• #73048 Reply

Kryštof Sanetrník

Dobrý den,

jak se bránit účelovým tvrzením a jak je kvalifikovat?

Soudíme se o styk a limenty na naše dvě děti a ezmanželka před soudem shání nové a nové výdaje, a hlavně nechce spolupracovat, neodpovídá mi, dělá se před soudcem a sociální pracovnicí a v soukromí s ní není řeč. Co mám dělat.

• #73049 Reply

Dobrý den,

s tím toho moc neuděláte – snažte se ty její "výdaje" zpochybnit. To že se někdo před soudem přetvařuje, je zcela normální a běžné. Protože však neznám spor, těžko vám pomohu.

• #73050 Reply

Dobrý den,

na soudu si vyžádejte potřebný formulář a nechte si advokáta ustanovit soudem. Jestliže však pracujete, pochybuji, že Vám jej ustanoví. To se dělá pro osoby v tísni, nezaměstnané, bez příjmů, bez majetku apod. Zkusit to však můžete.

• #73051 Reply

Markéta Roubalová

Dobrý den,

soudíme se s bývalým manželem o výživné a oba se odvoláváme ke krajskému soudu. Slyšela jsem, že po jeho rozsudku není odvolání. Nemám já ani exmanžel právníka, poslali jsme to oba písemně. Je pak ještě šance pokračovat dál, pokud nebudu s výsledkem spokojena, nebo to bude definitivní rozhodnutí. Děkuji za odpověď.

• #73052 Reply

Dobrý den,

v těchto sporech, které upravuje zákon o rodině, je další opravný prostředek, tzn. dovolání Nejvyššímu soudu vyloučeno zákonem. Rozhodnutí krajského soudu tak bude buď konečné, nebo věc vrátí okresnímu soudu.

• #73053 Reply

Iva Holá

Dobrý den,prosím o radu.Druh se o nás odstěhoval a nechal mě s půlroční dcerou na holičkách.Donutil mě vyměnit moji garsonku za větší byt,kde je vysoké nájemné,které převyšuje mou mateřskou.Platí výživné 6.000Kč ještě na dvě děti býv.manželce. Vůbec nevím, jak sepsat návrh na výživné a výchovu. A hlavně,jakou částku.Poraďte prosím. Myslíte,že 4.000Kč je moc? Bývalý přítel pracuje na polici a plat má asi 25.000Kč.Děkuji moctkrát.

• #73054 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, pokud jste bezradná, pak běžte na oddělení sociálně-právní ochrany dětí na městském úřadu, kde Vám poradí a eventuálně Vám i pomohou s vyhotovením návrhu. Projednejte s nimi také požadovanou výši výživného.

• #73055 Reply

Jana Trantová

Dobrý den,

bývalý manžel mi platí na dceru výživné a mně se s novým manželem narodí další dítě. Mohu žádat o zvýšení výživného ? Co vše mám uvádět? Děkuji Vám předem za odpověď J.Trantová

• #73056 Reply

Petr Petr

Hlavním důvodem pro zvýšení výživného je změna poměrů od poslední doby kdy k úpravě, či stanovení výše výživného došlo. Pokud tedy tomu tak je, žalovat o zvýšení můžete.

PS: nový potomek, který se vám má narodit nemá s tímto tedy nic společného, neboť k tomuto má vyživovací povinnost váš současný manžel a biologický otec dítěte.

• #73057 Reply

Veronika Tichá

Dobrý den,

naše vnučka nechce jezdit za synem ani k nám. Syn pro ni přesto jezdí. Syn si myslí, že když přestane pro vnučku jezdit, tak potom bývalá snacha zvedne výživné, že nemá o svou dceru zájem. Je to možné a přihlíží soud na to ?Děkuji Tichá

• #73058 Reply

Jana Ledvinkova

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu jak postupovat o zvýšení výživného a zda mám nárok o zvýšení výživného žádat. Mám s bývalým manželem dvě děti ve věku 15 a 18let a s nynějším přítelem, s kterým žiji ve společné domácnosti mám roční dítě. Bývalý manžel mi platí na své děti konstantně po dobu 9let 2000měs. Obě děti studují střední školu s níž se mi zvýšily výdaje ohledně učebnic, dopravy, oblečení a jiných kulturních akcí. Jejich otec jim na nic nepřispívá a nebere je s sebou na dovolené. On si neustalé pořizuje nové věci jako je bazén za 100000, nedávno nové auto a jiné. Já sama jsem na mateřské dovolené a mám částečný invalidní důchod. Má otázka zní zda soud bude přihlížet na příjmy mého přítele. Lze tuto zláležitost vyřídit pouze přes právníka, abych nemusela jít k soudímu jednání?

Pokud možno mohl byste mi co nejdříve odpovědět na email Jana.Ledvinková@email.cz .

Předem děkuji.

• #73059 Reply

Martin Kosina

Dobry den,platim na sestiletou dceru 2000kc mesicne,ted si byvala parterka podala navrh na zvyseni na 2800 kc.Pripada mi to docela dost kdyz zivotni minimum na sestilete dite je asi 2300.Chtel bych se zeptat jestli se mi pocitaji pujcky a ted s novou pritelkyni mame za zadost o uver na baracek.Jestli soud zajima ze mame najeke pujcky?

Dekuji za odpoved a preji krasny den

• #73060 Reply

Lenka Riedlová

Dobrý den,mám kamaráda,který má se svou družkou 2 nezl.děti.Družka se od něho s dětmi odstěhovala a on bych chtěl podat k soudu návrh na určení výživného,protože nevěří,že jej podá jeho bývalá družka.Chtěla bych se zeptat,jestli se v takovém případě podává stejný návrh,jako kdyby ho podávala matka s nezl.dětmi.A kdyby chtěl návrh ohledně styku dětí,musí jej podat zvlášť nebo připsat do návrhu na určení výživného,popřípadě stačí tento styk s dětmi projednat až u soudu,kde bude následně zanesen do rozsudku?

Děkuji Vám za odpověď.

• #73061 Reply

Jakub Zientek

Dobrý den. Ono ikdyž matku vaší dcery úřady zastihnou je nepravděpodobné že peníze na dceru dostanete. Ve zkratce vám vylíčím svůj příběh. Má matka se soudí s mým otcem přibližně deset let. Otec stejně jako vaše bývalá paní pracuje víceméně "na černo" protože pokud by nastoupil do normálního zaměstnání byl by mu exekučně strháván plat až do výše existečního minima. A to z toho důvodu že mám dluh na nájemném, dále mám dluh u mé matky taky na nájemném. Na výživném dluží mě i mému bratrovi dohromady 70 000Kč. Na nájemném matce 40 000Kč. Už jsme i podali trestní oznámení. Otec byl odsouzen na půl roku podmíněně(zaplatí dluh a bude řádně platit výživné), obojí nesplněno a přesto byl soudem osvědčen. Matka jakžto podavatel trestního oznámení ani nebyla informována o tom že byl osvědčen a pracovnice soudu nám doporučila podat další trestní oznámení. A to bychom mohli klidně do nekonečna. Takže hodně štěstí vám.

• #73062 Reply

P

Dobrý den,s moji bývalou přítelkyní mám dva syny (12 a 6),ma je ve vlastní péči.Alimenty platím 2000kč měsíčně,neplatím pravidelně a to nejen z finančního důvodu ale chlapci jsou casto u mě a nebo je to tak na půl a když jsou u mě,vím že bych alimenty platit měl, ale jednoduše když jim nakoupím jídlo nemám pak ještě "zbytečné" 2tis na alimenty.Mam momentálně pozastavenou živnost a to z finančních důvodů(narůstali mi dluhy na socialnim a zdravotnim)a zakázky nebyly,tudiz me daňove přiznání je nula.Zajímalo by mě jestli mi alimenty zvýšit mohou když nemám vlastní zdroj obživy(živí mě v podstatě moji rodiče a přítelkyně)jsem ochoten paltit výživné co mám i nadále.četl jsem v článcích že když nedoložím příjmy apod. výživné se počítá z patnáctinásobku životního minima(což je cca 2500 ne?)zajímalo by mě zda by soud mohl toto navrhnout i když předložím příjmy ale mám pozastavenou živnost.Chápejte raději budu platit pravidelně 2tis,než nepravidelně nebo vůbec jinou částku a dostat se do dluhů

• #73063 Reply

P

PS:ještě by mě zajímalo jestli se mohu odvolat proti rozhodnutí soudu.A kolik asi stojí soudní výlohy nemám zrovna moc peněz.

• #73064 Reply

Roman M.

Dobý den,

ve vašem případe bude soud skoumat:

-zda nešlmelíte se svou živností

(Zákon o rodině § 85a)

-když vaše živnost nevynáší proč nepracujete třeba výkonem závislé činnosti (nejste zaměstnán)

(Zákon o rodině §96)

Takže si připravte všechny doklady k vašemu podnikání, dále nějaké zdůvodnění proč obecně poklesli zakázky ve vašem oboru.

Zajděte na úřad práce zda mají pro člověka s vaší kvalifikací práci (soud se bude zabývat tím zda existuje v míste nebo okolí vašeho bydliště práce kterou by jste mohl vykonávat).

Totiž pokud soud dospěje k názoru že vyhýbáte práci tak vám výživné může zvýšit

• #73065 Reply

P

Velice děkuji za odpověď a za rady,ještě se chci zeptat,jelikož jsou s dětmi problémy a matka na to nereaguje,sousedé a ostatní lide žijící v blízkosti si na ně stále stěžují,jsem se rozhodl vše řešit přes sociálně právní ochranu dětí,myslíte si že by mi to mohlo pomoci při tom zvyšování?Víte ja bych platil kolik by děti potřebovali pokud by se o ně matka starala pečlivěji ale když to vemu kolem a kolem že u mě stráví dost času v podstatě do roka víc než u matky jelikož když nejsou u mě u ní také ne.Prostě jestli by se to u soudu také dalo použít na obranu, nejsem chlap kterej by neměl zajem o svoje děti.Ještě jednou děkuji za odpověď

• #73066 Reply

Roman M.

K výši poplatků:

V případě, že se chcete odvolat proti rozhodnutí soudu, pak je toto odvolání zpoplatněno. Poplatek se odvíjí od výše dlužné částky, resp. předmětem napadeného řízení. Odvolává se k soudu instančně vyššímu, avšak odvolání se podává k soudu, který napadené rozhodnutí vydal.

Za odvolání proti rozhodnutí soudu prvního stupně o určení výživného včetně jeho zvýšení a o snížení nebo zrušení výživného se vybere poplatek ve výši dle návrhu na zahájení řízení o určení výživného, včetně jeho zvýšení, jakož i o snížení nebo zrušení výživného, jehož předmětem je peněžité plnění.

• #73067 Reply

Roman M.

Dobrý den,

prosím Vás i kdyby vaše děti byli "sémě ďáblovo" a jejich matka ta nejhorší matka na zeměkouli, to nejsou důvody k tomu aby jste byl osvobozen nebo Vám byli sníženy Vaše závazky vůči dětem.

Na tuhle tému jsem se rozepsal na

http://www.pravnik.cz/forum/topic/6505/svereni-do-pece-otci.html

Důležité je mít jasno co chcete.

Chcete aby synové žili s vámi nebo s matkou?

Jak se chcete podílet ja jejich výchově?

A tak dále…

Soud nemůže říct matce: "Ať jsou děti hodné nebo jim snížíme výživné."

Soud však může schledat důvody pro svěření dětí Vám.

Uvědomte si že žádná instituce Vaše děti nevychová ani nemůže určovat jak se mají vychovávat a pokud chcete své syny vychovávat společne s jejich matkou pak se domluvte. Já chápu že je to složité ale soudy a sociálka lidi nezbližují.

• #73068 Reply

=

Děkuji za odpověď.Vím,že sociálka ani soudy lidi nezbližují ale to byste musel znát celou situaci.Chtěl bych se kohokoliv zeptat,já nevím třeba jsem starý nebo jsem vážně divný.Jen by mě zajímalo pokud si někdo z vás myslí že je naprosto normalní když se vám 12leté dítě toulá po nocích a vrací se kolem pulnoci nebo ráno,a spí každou chvíli někde jinde.A když mu řeknu aby šel domu řekně že teď u mě neni.A to je jen zlomek.Prostě by mě zajímal cizí názor.Děkuji

• #73069 Reply

annamarie Výborná

Dobrý den, našla jsem váš dotaz – je už starý, ale přesto, myslím, má smysl na něj odpovědět. Velmi vás varuji před touto myšlenkou. Když požádáte o to aby dítě kvůli vám někam zavřeli – co myslíte, že bude následovat? když dítěti seberete maminku, se kterou se má rádo,domov, hračky, kamarády, školu, a svobodu vůbec – co myslíte – bude vás mít o to radši? Doufám, že se vám to už nestalo, protože bohužel je dost lidí, kteří toto vůbec nedokážou domyslet a klidně vám k tomu pomohou. a vy ztratíte dítě navždy. Vyčerpejte vždy možnosti lásky a tento způsob je nevyčerpatelný a vyplatí se vám narozdíl od represí a nenávisti. Můžete hledat pomoc v rámci rodinné terapie aj. Můžete pracovat sám na sobě a zjistit co je třeba možnou překážkou pro syna ve vás – ne nebojte se toho, vyplatí se to a syn bude mít ve vás vzor na který bude hrdý. Mějte se moc pěkně a doufám, že se už váš problém vyřešil k dobru všech zúčastněných.

• #73070 Reply

Petra Kohutova

Dobry den obracim se o radu, pritel ma 2deti z prvniho manzelstvi 13 a 19let doposud platil vyzivne 2500kc na obe. Nyni si jeho byvala zena zazadala o zvyseni alimentu chtela puvodne o 500kc vice na nezletilou dceru zpetne o rok a pul zpet ale u soudu rekla ze to chce zvysit o 900kc coz znamena ze pritelovi prislo ze musi platit na nezletilou 13letou dceru 2000kc a na zletilou 1500kc a zpetne 16tisic po splatkach coz cini 4000kc mesicne na obe deti s prumernym platem 17tisic jenze pritel se dnes evidoval na Up jelikoz dostal vypoved a zrovna dnes prislo i rozhodnuti ja jsem take bez prace jiz rok a nedostavam zadne penize spolu s nami zije muj 16lety syn a jelikoz jsme ted oba bez prace nechceme se dostat jeste do dluhu soudkyne samozrejme vedela ze prisel o praci ale nijak na to nereagovala.

Dekuji za odpoved a radu

• #73071 Reply

Lenka

Dobrý den,

chci se zeptat ohledně výživného od otce. V mých 15ti se rodiče rozvedli, matka podala žádost o výživné a otec měl platit na mne 2000,– měsíčně. Občas neplatil, řešilo se to soudně apod. Nicméně, před rokem a půl mě matka vyhodila z domu, od té doby spolu nekomunikujeme. S otcem sem se domluvila, že bude posílat výživné přímo mně, pár měsíců to tak šlo, ale samozřejmě s tím přestal a pouze slibuje, jak to pošle. Došla mi trpělivost, takže bych to chtěla řešit jinou cestou, když to po dobrém nejde. Nicméně vyvstal problém,že nemám Rozhodnutí o výši výživného. A matka, s kterou nekomunikujeme, mi ho samozřejmě nevydá… Je nějaká možnost, jak to zařídit jinak. Nebo mám "smůlu". Díky za každou radu.

• #73072 Reply

Milan

Smůlu samozřejmě nemáte. Jelikož jste ze zákona účastníkem řízení o vyživovací povinnosti, můžete se obrátit na soud, který o výživném rozhodoval, se žádostí o nahlédnutí do spisu a pořídit si prostou kopii rozsudku. Abyste mohla výživné vymáhat exekučně, musíte si zažádat o opis rozsudku, který je soud povinen účastníkovi vydat.

Odpověď na téma: výše výživného
Informace o uživateli: