Vysoká stavba na sousedním pozemku

Forum Fóra Občanské právo Různé Vysoká stavba na sousedním pozemku

Zvolené téma obsahuje celkem 2 odpovědi. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Šéfredaktor a poslední změna je stará 9 let, 7 měsíců.

• Autor

Petr Kovář

Dobrý den,

rád bych poprosil o radu, zda je nějaké řešení situace, kdy stavební firma na sousedním pozemku plánuje výstavbu čtyřpodlažních viladomů. Tyto domy z větší části zastíní můj pozemek, včetně bazénu.

Ke stavebnímu řízení jsem nebyl přizván, neboť pozemky původně dělila obecní cesta a já jsem proto nebyl účastníkem stavebního řízení. Po vydání stavebního povolení byla cesta prodána stavební firmě. Nyní však naše pozemky přímo sousedí a ve vzdálenosti 4 m od hranice mého pozemku bude stát čtyřpodlažní bytový dům s okny a terasami situovanými na můj pozemek.

Předem děkuji za radu.

• #32350 Reply

Vychodilová Zuzana

Dobrý den, naskytla se nám výhodná koupě pozemku sestávajícího ze tří parcel (příjezdová cesta a dva pozemky, kde by se dal postavit dům). Na všech třech parcelách je věcné břemeno volné chůze a jízdy pro majitele sousedního pozemku. Samozřejmě nemáme nic proti tomu, aby se soused na svůj pozemek dostal po "naší" cestě, ale rádi bychom zrušili břemeno cesty po dalších dvou pozemcích, kde by stál dům. Soused s tímto nesouhlasí, protže nechce aby se tam stavělo. A nás by zajímalo jaké nám může soused činit potíže například při schvalování stavebního povolení a zda je na nás, kde mu průchod a průjezd vytyčíme. Děkuji za Vaši radu a přeji hezký den.

• #32351 Reply

Šéfredaktor

Dobrý den, záleží na tom, z jakého důvodu bylo věcné břemeno na všech pozemcích zřizováno. Jsem však toho názoru, že pokud má soused přístup ke svému pozemku a budově, je to dostatečným věcným břemenem. Pokud se s ním nedohodnete, můžete podat soudu žalobu na zrušení ostatních "nepotřebných" věcných břemen.

Soused Vás totiž nemůže ve výkonu Vašeho vlastnického práva omezovat nad míru přiměřenou poměrům a to i ve vztahu ke zřízenému věcnému břemenu.

Mgr. Lucie Jindrová

Odpověď na téma: Vysoká stavba na sousedním pozemku
Informace o uživateli: