vystěhování se do jiné země jednoho z rozvedených manželů s dítětem ve vlastní péči

Forum Fóra Rodinné právo Děti vystěhování se do jiné země jednoho z rozvedených manželů s dítětem ve vlastní péči

Zvolené téma obsahuje celkem 8 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Dorota Zajickova a poslední změna je stará 5 let, 2 měsíce.

• Autor

Katka

Dobrý den,chci se zeptat jak je to v případě,že manželé jsou rozvedení a jeden z manželů který má v péči nezl. dítě se hodlá odstěhovat i s děckem do zahraničí, kde se chce trvale usadit.Kontakt druhého z rodičů, který nemá dítě ve své péči není určen soudně.Děkuji za odpověď

• #28528 Reply

jana kelerman

Dobry den, muj manzel se se mnou rozvedl pred 10 roky. Vyzivne na nasi dceru plati, ale nechtel a nechce se sni stykat. Dcera studuje prvnim rokem VS. Znovu se ozenil, narodily se mu tri deti.V nedavne dobe mi oznamil, ze vydedil nasi dceru, dokonce mluvil o prani zrict se ji. Muze to udelat? Dekuji za odpoved.

• #28529 Reply

Petr Petr

Na jedné straně je zde vaše právo svobodně si zvolit místo pobytu, ovšem na druhé straně je tady i právo otce podílet se na výchově dítěte a i samotné dítě má právo na kontakt se svým otcem. Pokud se tedy odstěhujete na ne zrovna běžně dosažitelnou vzdálenost, vylučujete tím druhého rodiče z výkonu jeho práv a povinností a mohlo by se jednat o podstatnou záležitost v rámci rodičovské zodpovědnosti. Nejlepší by bylo, kdyby jste se rozumně domluvili (v současné době existuje spousta techniky jako telefony, e-mail, nebo web kamery), které umožňují dobrý kontakt i na dálku.

• #28530 Reply

Petr Petr

Nevkládejte prosím příště své dotazy do odpovědí, vzniká tím nepřehlednost!!!

Formálně se svých rodičů nemůže nikdo zříci, zákon nic takového neumožňuje. Rodič se sice za jistých podmínek může „zbavit“ všech práv a povinností k dítěti adopcí, což vzhledem k dospělosti dcery není váš případ.

Pokud jde o vydědění, k tomuto může dojít jen v případech, které připouští zákon, kdy pro úspěšné vydědění dítěte je však nutné vše doložit a prokázat u soudu, což je většinou velmi složité. Jedná se o případy, kdy dědic byl odsouzen pro úmyslný trestný čin, vede trvale nezřízený život, neposkytl zůstaviteli potřebnou pomoc a kdy dědic o zůstavitele trvale neprojevuje zájem.

• #28531 Reply

diana hochova

dobry den.prohrala jsem krajsky soud o dceru. otec ji za mesic odvezl do nemecka.od te doby jsem ji nevidela. dcera place do telefonu a chce byt u mne. uz jsem psala na min. vnitra, judr. motejlovi, fondu ohr. deti, mezinar.pravni ochranu deti a nikdo mi nepomohl. nevim co mam delat.otec mi pres dceru vzkazuje ze brzy prijede. dcera ma chodit do ctvrte tridy a stale do skoly nechodi.nikomu to nevadi.posilam mu alimenty nav adresu v CR.vyzivne se mi vraci a on mne udal na soc. urade v nemecku ze mu hu neplatim. jsem uz z toho cela zoufala. dcera hrozi utekem z nemecka . otec ji bere mobil a vyhrozuje rozbitim telefonu, kdyz mi chce zavolat.a ja se nemuzu nikde dovolat pomoci.prece mam pravo vidat svoji dceru!!! srdecne dekuji za radu

• #28532 Reply

Petra Deutschová

Dobrý den,

chtěla sem se zeptat,sem rozvedená a mám dítě s kterým se chci kvůli snoubenci a práci přestěhovat do Anglie.Co k tomu potřebuji když mi exmanžel nedá povolení vycestování s dítětem!Pomůže nám,když by sme se se snoubencem vzali?Přeci nám pořád nemůže omezovat náš společný život,já mu nebráním k tomu,aby kluka aspoň jednou měsíčně výdal dál.Děkuji za radu..P.

• #28533 Reply

Roman M.

Dobrý den,

podívejte se vy vlastně píšete že nebráníte svému ex aby si koupil každý měsíc letenku do Británie a spátky aby chvíli viděl své dítě. To jste hodná (pokud ex není miliradář tak to byl sarkazmus).

načrtnu některá LEGÁLNÍ řešení (prosím neunášejte svého syna):

-dohoda s ex (múžete dítě posílat do ČR každý měsíc)

-najměte si advokáta a jděte k soudu ale já to nevidím na uspěch.

Ono záleží na okolnostech(věku, vyspělosti dítěte).

A ten největší problém je že váš ex je človek a to víte i pro něho platí Listina práv a slobod a jedním z těch práv je právo se podílet na výchově a stariostlivosti o děti.

• #28534 Reply

Petr Petr

Já jen doplním, že ideální by samozřejmě bylo, kdyby jste se spolu nějak rozumně domluvili.

Z vašeho pohledu by se mohlo zdát, že je starostí otce, že když se chce s dítětem stýkat, tak aby si za ním zajel. Z opačného ale je kontakt s rodičem i právem dítěte samotného, tzn. že jako matka musíte tato práva respektovat a měla by jste vyjít otci při styku s dítětem vstříc.

Pokud se tedy na způsobu předávání dítěte společně nějak nedohodnete, může to upravit soud, který může stanovit, že jelikož bydlíte daleko od sebe, tak že si dítě budete předávat třeba v půlce cesty mezi vašimi bydlišti.

• #28535 Reply

Dorota Zajickova

Dobry den

Chtela bych se zeptat-jsem polkou a mam dite-obcanku CR.Dcerka ma 18 mesicu,jeji otec nas vyhodil-tak jsme se vratili do Polska (mam prohlaseni,ze otec souhlasi s tim,aby dcera natrvalo bydlela v Polsku-je tam razitko uradu).On ma papir,ze muze si ji odvezt na predem domluvenou dobu zpatky do Cech.Jenze dcerka vubec ho nezna,ja mu kontaktu nebranim-vola kazdy den na skype,ale ja nemuzu mu dat Dcerky (on ma problem s alkoholem),proste je to pro ni cizi clovek (uz 6 mesicu ji nevidel).

Otazka:Musim mu dcerku vozit?(je tam jeste trvale hlasena).A jestli bude chtit,tak muze si ji odvezt?

Odpověď na téma: vystěhování se do jiné země jednoho z rozvedených manželů s dítětem ve vlastní péči
Informace o uživateli: