Vystěhování sestry z bytu

Forum Fóra Občanské právo Různé Vystěhování sestry z bytu

Zvolené téma obsahuje celkem 6 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Adéla a poslední změna je stará 10 let, 4 měsíce.

 • Autor
  Příspěvky
 • #32410 Reply

  Mirek

  Dobrý den, prosím Vás o radu. Bydlím s přítelkyní v bytě, kdy vlastníkem tohoto bytu jsou její rodiče, kteří zde nebydlí a nyní ho přepíší na moji přítelkyni.

  Před 7 lety se do tohoto bytu nastěhovala zpět její sestra (35 roků) se dvěma syny (14, 17 roků), která se rozvedla. Rodičům řekla, že zde bude bydlet jen 1 měsíc než si najde nějaký byt a z jednoho měsíce se stalo 7 let. Trvale je hlášena v tomto bytě a žádná nájemní smlouva s ní nebyla sepsána. Nyní z tohoto bytu nechce odejít. Už nás to obtěžuje jak neustále všichni tři v tomto bytě kouří, chodí do tohoto bytu kde kdo a my si musíme všechno schovávat a zamykat. Ani v ledničce nemůžeme mít nakoupené jídlo na delší dobu, protože by nám to hned zmizlo, jak se již nekolikrát stalo.

  Když tento byt bude přepsaný na moji přítelkyni, tak v tomto bytě chceme bydlet už konečně sami.

  Vlastníkem bytu bude má přítelkyně a její sestra se nadále nebude chtít odstěhovat z tohoto bytu. Jak máme postupovat, abychom její sestru z tohoto bytu dostali ven.

 • #32412 Reply

  Mgr. Petr Juráň, advokát

  Pokud se s dotyčnou nedohodnete, měla by Vaše přítelkyně podat žalobu na vyklizení nemovitosti. Zároveň vznikne Vaší přítelkyni právo požadovat po své sestře náhradu za užívání bytu za dobu, po kterou tam bude ještě bydlet, a to ve výši obvklého nájemného v daném místě.

 • #32413 Reply

  Eva

  Velmi vám děkuji za odpoveď!!! Můžu se, prosím vás, ještě zeptat, jestli to nejde vyřešit i mimosoudně? Lze mé sestře zrušit trv. bydliště i bez jejího souhlasu a pak ji prostě jen vystěhovat z bytu? A jsem povinna ji zajistit náhradní bydlení? Nebo můžete mě, ať vás neotravuju, odkázat na nějaký zákon, který tuhle problematiku řeší a vím o tom víc?Předem moc děkuji za Vaši radu. Eva Novotná

 • #32414 Reply

  Mgr. Petr Juráň, advokát

  Místo trvalého pobytu má čistě evidenční charakter. Nevypovídá níc o právu v daném bytě bydlet.Příslušný úřad zruší Vaší sestře trvalý pobyt v bytě až poté, co prokážete, že tam již nebydlí. Úřad v této souvislosti neřeší, zda tam bydlí oprávněně či neoprávněně, pouze eviduje faktický stav.

  Mimosoudně můžete věc vyřešit pouze tak, že se sestrou dohodnete. Pokud k dohodě nedojde, musíte se opravdu obrátit na soud. Násilné vyklizení z bytu Vám nemohu doporučit. Vystavujete se nebezpečí odpovědnosti za případnou škodu; věc by mohla mít teoreticky i trestněprávní rozměr.

  Otázka bytové náhrady by se řešila v soudním řízení.

  Ještě upozorňuji, že v případě Vašeho úspěchu v soudním řízení Vám může soud přiznat náhradu nákladů řízení včetně nákladů právního zastoupení.

  S dalšími otázkami se můžete obrátit na mne osobně na e-mailu: info@advokat-juran.cz.

 • #32415 Reply

  julinkova

  dobrý den,ráda bych vás požádala o radu,

  Rodiče se rozvedli a rozhodli se prodat rodinný dům.

  V tomto domě však žije s 2.malými dětmi i má sestra,která nemá náhradní ubytování.Vzhledem k tomu že domek se nachází v malé obci přestěhování jinam znamená ztrátu zaměstnání nebot nejsou dopravní spoje.

  Jak mohu sestře pomoci

 • #32416 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, opravdu nevím, jak Vám mám poradit. Můžete jí nechat u sebe bydlet nebo jí bydlení pořídit.

  Záleží na domluvě v rodině.

  Mgr. Lucie Jindrová

 • #32417 Reply

  Adéla

  Dobrý den, prosím o radu. Sestra se rozvedla s manželem slovenského původu. Muž se odstěhoval z bytu, protože je sestry. Mají spolu dvouleté dítě(zůstalo s matkou). Sestra muže do bytu přihlásila k trvalému pobytu a v tom je ten problém. Teď po rozvodu by ho ráda odhlásila. Byt je majetkem družstva. Sestra se byla informovat na cizinecké policii, kde je muž přihlášen a chtěla ho z bytu odhlásit, ale tam jí řekli, že to ona udělat nemůže, jen ten dotyčný sám. Ale on nechce nebo ani nemá jiné trvalé bydliště(podnájem). Je nějaká možnost, jak ho odhlásit? Má dohodu od rozvodového soudu, že se musel k určitému datu odstěhovat a tak má důkaz, že tam nebydlí. Všude se píše, že vlastník může za určitých podmínek přihlášeného člověka odhlásit,ale platí to i pro cizince žijící tady?

  Děkuji moc za radu.

Odpověď na téma: Vystěhování sestry z bytu
Informace o uživateli: