vytopení bytu

Forum Fóra Občanské právo Pojištění vytopení bytu

Zvolené téma obsahuje celkem 8 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Julia Kirilina a poslední změna je stará 4 roky, 8 měsíců.

• Autor

dj etno

Dobry den, nestastnou nahodou jsme vytopili vodou sousedy. Dlouhe plexisklo vypadlo na vodovodni baterii a narazem spustila pakovy kohout od baterie (plexi se vzpricilo a pakovy kohout byl blokovan), plnym prodem tekla voda asi hodinu. Jeden byt je vytopen stredne a ostatne mirne. Mam otazku, ani jeden uzivatel bytu nema uzavrenou pojistnou smlouvu, za skody zpusobene vodou atd. Jelikoz se jedna o nestastnou nahodu jak se takovy pripad posuzuje ? Jake mam sance a jak se v takovych pripadech postupuje s uvedenim bytu do puvodni podoby? Pokud po me budu chtit sousede financni castku za zniceni a ja budu trvat na odstraneni pozkozeni svepomoci na vlastni naklady jak v tkaovem pripade postupovat pokud budou trvat na teto castce?|dekuji za odpoved David

• #68612 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

v takových případech byste pojistnou smlouvu měli mít uzavřenou spíše Vy na škody, které užíváním bytu ostatním způsobíte – tedy právě ono vytopení. Vy jste škodu způsobili (i když náhodou) a Vy tedy nesete následky spočívající v úhradě škody.

Způsob bude záležet spíše na Vaší vzájemné domluvě, nicméně svépomocí vše řešit nelze.

• #68613 Reply

Alena Hájková

Dobrý den,

mám opačný problém s vytopením bytu mého syna. Jeho byt je těsně po rekonstrukci. Majitelé bytu, kteří škodu způsobili nejsou pojištění a ani není pojištěn můj syn (nestihl se ještě pojistit). Existuje nějaký vzor smlouvy o náhradě škody? Chtěli bychom mít v ruce písemný závazek o úhradě škody. Podle mne vzájemná domluva o úhradě nestačí.

Děkuji.

• #68614 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, dnes existuje řada vzorů, najdete je buď v knihovně nebo na internetu. Vždy je však třeba vzor upravit podle konkrétních okolností.

• #68615 Reply

Jakub Kymlička

Dobrý den,

dnes v bytě nad námi praskl rozvod vody. Po dvou hodinách se podařilo zastavit hlavní uzávěr. Bohužel to již značná část naší koupelny a chodby byla pod vodou, která pokračovala do dalších místností. Dům je ve společném vlastnictví nájemníků, ale správcem domu je externí firma. Ta příjela a provedla opravu. Vzhledem k rozsahu podmáčení jsem se rozhodl pro pronájem vysoušecí techniky. Po kom mám vymáhat náhradu vzniklé škody a spojených nákladů? A jakým způsobem se odhaduje její výše?

Děkuji za odpovědi.

• #68616 Reply

Jakub Kymlička

Situace vyřešena osobní dohodou, výše ceny odvozena od pořizovací, podělená procenty poškození.

Není nad upřímnost.

enjoy

• #68617 Reply

Jana Franeková

Dobrý den, bydlím v nájemním bytě u majitele. Byt byl vytopen nájemníkem nade mnou.Promáčený strop, kde se loupe malba i s omítkou a promáčené parkety.Majitel odmítá opravu, prý si to musí zajistit a zaplatit sám nájemník. Můžete prosím poradit? Děkuji

• #68618 Reply

Jitka Honcová

Dobrý den,

máme v podnájmu byt, soused pod námi tvrdí, že jsme ho vytopili. Ačkoliv má na stěně viditelné stopy od vody (od stropu) u nás nebyla žádná známka toho, že by tam voda byla, když se to stalo nebyly jsme na bytě přítomni. Přítomni jsme byli až druhý den, ale žádnou závadu u nás jsme nenašli. Dokonce se jedná o stěnu u které ani není poblíž koupelna ani jiný zdroj vody. Soused pod námi není pojištěn, ale byt který máme v pronajatý pojištěný je. Zajímá mne jestli my, jakožto podnájemníci jsme škodu povinni zaplatit, aniž bysme našli známky vytopení námi. Děkuji za radu.

• #68619 Reply

Julia Kirilina

Dobry den,chtela bych se Vas zeptat, jak mame postupovat v pripade, kdy nas vytopila sousedka na nama (na balkone praskla voda, protoze majitelka zapomela vypnout uzaver vody). Jeji pojistovna ovsem vyplatila nam jako nahradu skody smesnou castku a odmita zaplatit vic s tim, ze: (cituji pojistovnu)

Příčinou vzniku škody mělo být

rozpojení hadice na zalévání rostlin na balkónu bytu pojištěného – nebyl zastaven přívod

vody přívodním kohoutem, pouze koncovkou hadice, která se tlakem vody rozpojila.Pojištění sjednané shora uvedenou pojistnou smlouvou se vztahuje na

odpovědnost pojištěného za škodu, kterou způsobí při svém podnikání v rozsahu svého

předmětu podnikání zapsaného v obchodním rejstříku. Dle našeho názoru však hadice k

zalévání rostlin neslouží k podnikatelské činnosti provozované pojištěnou společností.

Predem dekuji za pomoc,

S pranim pekneho dne Julia Kirilina

Odpověď na téma: vytopení bytu
Informace o uživateli: