vyživné na děti

Forum Fóra Rodinné právo Děti vyživné na děti

Zvolené téma obsahuje celkem 29 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Mgr. Oldřich Topka a poslední změna je stará 8 let, 11 měsíců.

• Autor

Ilona Bednářová

Dobrý den,v roce 2002 jsem svou dceru dal do pěstouncké péče má matce, protože u ní dcera žila ve společné domácnosti a mohla tak pobírat pěstounský příspěvek. Dcera měla tehdy 16 let a studovala SOŠ.Soud mi vyměřil výživné 500kč po dobu dokud rozsudek nenabyde právní moci. Vyživné jsem platil k rukám své matky až do 1.6.2005 dokud má dcera nedokončila SOŠ. Neplatil jsem 500 Kč jak určil soud ale 1000 kč měsíčně.Po celou dobu mi soud ani žádný jiný úřad neinformoval o tom že požaduje něaké peníze. Až 1.2.2008 proběhl soud v Mostě který mi určil nedoplatek na výživném za období od 4.2.2003 do 31.5.2005 a to ve výši 56 000Kč.Částku mohu splácet po 2000kč.Nevím jeslti je možné požadovat placení i za rok 2003 když doba je již promlčena.A také jestli se mám v odvolat proti rozsudku.Placení výživného jsem se nikdy nebránil a doklady o tom že jsem platil i v zmíněné době mám. Děkuji za odpověď

• #29510 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

záleží na tom, jestli se jedná o výkon rozhodnutí, které Vám oněch 500,- Kč uložilo, nebo se domáhala zvýšení výživného zpětně.

• #29511 Reply

Pavel Novotný

Dobrý den.

Platil jsem vždy a v pořádku.Můj syn na, kterého jsem platil vyživovací povinnost, je už plnoletý.Vím, že na placení to nemá vliv, uvádím to jen na upřesnění.V červnu ukončil studium(učňovský obor). Nesložil, ale závěrečnou zkoušku.Teď 5.9.2008 má opravné zkoušky.Ihned od začátku července nastoupil do zaměstnání kde bude pracovat i po případném složení či nesložení opravných zkoušek.Dal jsem žádost o zrušení vyživovací povinnosti(zatím není rozhodnuto).Bývalá manželka po mě požaduje i zaplacení za červenec a srpen s tím, že se jedná o brigádu a on je nadále student,což je podle mého nepodstatné, má příjem více než 10.000,- čistého.Vyživovací povinnost jak jsem zjistil trvá do doby než je dítě samo schopno obživy.Jak je to v tomto případě?Uspěla by u případného soudu, neustále mě jím vyhrožuje.

• #29512 Reply

Petr Petr

Myslím si že zaplacení výživného i za tyto dva měsíce by vám již nijak neublížilo, když jste to vydržel po dobu několika let.

Jinak ale platí, že pokud dítě není po ukončení školy (maturita, vyučení v měsíci červnu) ještě zaměstnáno nebo není vedeno na úřadu práce, výživné mu náleží až do konce letních prázdnin (tzn. má nárok na výživné ještě i za měsíce červenec a srpen).

O tomto pojednává z.č. 29/84, zejména §§ 8 a 25 které stanovují, kdy dochází ke skončení studia. Dále z.č. 117/95 o státní sociální podpoře k tomu dodává, že za soustavnou přípravou dítěte na budoucí povolání se považuje také doba školních prázdnin bezprostředně navazujících na skončení studia. Výjimky z tohoto ustanovení jsou, že dítě vykonává výdělečnou činnosti po celý kalendářní měsíc, nebo mu vznikne nárok na hmotné zabezpečení uchazeče o zaměstnání.

• #29513 Reply

hana

Dorý den,

dcera je zletilá, navštěvuje střední školu. Podala si k soudu žalobu na otce pro placení výživného. Zatím soud neproběhl. Otec ji nepřispívá ani korunu. Od kdy je povinnen platit? Až rozsudek nabyde právní moci nebo od data podání žaloby? Protože pokud se bude odvolávat a vyhybat jednáním jako to dělá u nezletilého syna může dcera dřív dostudovat, naž ji dá nějaké peníze.

Děkuji za odpověď Hana

• #29514 Reply

hana

ještě bych chtěla doplnit žaloba byla podána 11.8.08

soud ještě nebyl nařízen. Vztahuje se na ni novela platná od 1.9.2008, že by si mohla požádat zpětně?

Hana

• #29515 Reply

Anonymous

Dobrý den chtěla jsem se zeptat jak vysoke vyživne muže soud určit muj muž ma s prvd¨niho manželství 15 leteho sina na toho po dohodě s matkou plati 2500 kč..Ted matka chce 3500 a to muž nechce dat nebo si osvojil moje 2 děti ve věku 6a 3 roky a v zimě čekame ještě třeti neni nahodou vyživne na syna byt nastoupil na stredni školu k počtu děti co mam muž na vyživovani trochu moc 3500kč děkuji ža odpověd meil

• #29516 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

jak jste se zde v jiných diskuzích již jistě dočetla, konkrétní výši Vám sdělit nemohu. O tom rozhoduje soud, který vychází z mnoha faktorů, jež já neznám.

• #29517 Reply

Anonymous

Já jsem chtěla vedět jestli se m ame dohodnou nebo to mame nechat na soudě ,muž k dnešnimu dni musí vyživovat 3 děti a 4 ještě neni nasvětě,mame přistoupit na dohodu a nebo to nechat na soudě……Když by mněl platin na všechyn alimenty tak to je mimimalne 10 tisic .muž vydělava 16000 a já mam 3800 mateřskou

• #29518 Reply

Pavel Novotný

Dobrý den.

Hledal jsem znění zákona, jak jste psal 29/84 a nikde na netu jsem to nenašel.Nevíte na jakých stránkách bych si mohl přečíst znění tohoto zákona?

Děluji

• #29519 Reply

Petr Petr

Můžete zkusit třeba stránku http://www.lexdata.cz

• #29520 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, to je však pouze na vás dvou, jestli se dohodnete nebo necháte rozhodovat soud. Dohoda je samozřejmě výhodná v tom, že s ní obě strany souhlasí, vědí na čem jsou a co mohou čekat. Pokud soud shledá dohodu v pořádku, schválí ji. Necháte-li vše na soudu, pak si budete muset počkat na to, jak celou věc soud vyhodnotí a jakou výši výživného stanoví.

• #29521 Reply

Markéta Sobolíková

Dobrý den, můžete mi, prosím, poradit? S bývalým manželem mám dvě dcery – 7 a 9 let. V roce 2005 byla provedena "úprava poměrů" ještě před rozvodem a bylo stanoveno výživné 2300,- na obě děti. Byla jsem v situaci, kdy jsem měla vlastní živnost a finančně jsem byla schopna děti zajistit. V souč. době, jsem na mateřské dovolené a provozování živnosti mi bývalý manžel prakticky znemožnil. Krom toho žije v mém domě, kde jsem tuto živnost provozovala a provozuje ji za mě. Já žiji s dětmi v malém bytě a samozřejmě v podnájmu… Nebudu zatěžovat podrobnostmi, zajímá mě jak by mohl soud postupovat v případě, že bych žádost o zvýšení podala, když můj exmanžel nevykazuje žádný zisk, na b.ú. samozřejmě také žádné peníze nemá, takže jeho příjem prakticky není z čeho zjistit. Zapomněla jsem dodat, že by měl platit výživné ještě na syna (9 let) ve výši 1600,-.

Mnohokrát děkuji za případnou odpověď.

• #29522 Reply

Jarmila Rýparová

Dobrý den. Chtěla bych se vás prosím zeptat, zda můj muž musí ještě platit výživné na svého syna, kterému je 20let má výuční list na kuchaře, ale je nezaměstnaný a vedený na Úp. Děkuji vám za radu J. Rýparová.

• #29523 Reply

Petr Petr

Syn se již podle toho co píšete nepřipravuje soustavným studiem na své povolání a navíc je v evidenci ÚP. Výživné tedy není již nutno platit. Vyživovací povinnost zaniká ze zákona a není tedy nutno aby ji rušil soud.

• #29524 Reply

Jarmila Rýparová

Dobrý den. Děkuji moc za odpověď. Já jsem si to myslela, že již nemá na peníze nárok. Jen tedy moc nechápu, že manželovi soudkyně z Ph.6 uvalila exekuci na účet ve výši 22500,-Kč. Nevíte prosím,podle kterého paragrafu by se mohl manžel odvolat a žádat o navrácení peněz zpět? Nechci vypadat jako krkavec, ale máme dvě děti 3.5 a 14let a je to dost velká částka peněz.

Děkuji moc. nashldanou J.Rýparová.

• #29525 Reply

Petr Petr

Otázkou je z jakého důvodu a pro jakou pohledávku byl výkon exekuce nařízen.

Další věcí je, proč dospělé dítě které jak píšete že již nestuduje ještě nepracuje. Pokud totiž je v evidenci ÚP a hledá si zaměstnání, nebo je dlouhodobě nemocné atd. vyživovací povinnost by trvala i nadále a má tedy na výživné nárok. Bylo by vhodné si tuto informaci u "dítěte" ověřit aby jste věděli na čem skutečně jste, popřípadě zkusit podat žalobu týkající se zrušení vyživovací povinnosti

• #29526 Reply

Jarmila Rýparová

Bylo to vzhledem k tomu, že on po vyučení nenastoupil do zaměstnání, ale zaevidoval se na ÚP. Je tam již rok prý bez nároku na podporu. Nevíte prosím co s tím teď můžeme dělat? Díky moc J.R

• #29527 Reply

Petr Petr

Zkuste podat uvedenou žalobu týkající se zrušení vyživovací povinnosti. „Dítě“ bude muset u soudu prokázat že na výživné má stále ještě nárok.

• #29528 Reply

Jarmila Rýparová

Ok. Děkuji moc a nashledanou.J.Rýparová

• #29529 Reply

Kateřina Jezdinská

Dobrý den,ráda bych se zeptala.Můj bývalí muž měl od 1.2.2000 platit k 5.dni v měsíci částku 1500,-.Někdy něco dal jindy ne.Za určité období mi na dceru platil stát za otce ten to měl státu zaplatit nebo vykonat veřejně prospěšné práce,které taky nevykonal a byl odsouzen na 3roky do vězení.K dnešnímu dni dceři dluží 68 828,-.Má otázka zní jestli otec musí zaplatit dlužnou částku když si odpykal tres.Byl propuštěn v dubnu tohoto roku a od té doby opět nepřispívá.Za případnou odpověd děkuji.Hezký den K.J.

• #29530 Reply

Petr Petr

Doplatit dlužnou částku musí, to že vykonal trest s tímto nemá nic společného. Pokud povinný neplatí výživné, můžete podat návrh na nařízení výkonu rozhodnutí (exekuce).

• #29531 Reply

František Vojta

Dobrý den, soud mi přiznal výživné na 3 letou dceru ve výši 3.500,-. Při mém platu 18.000,- se mi to zdá hodně. Zajímalo by mě, jestli proti tomu mohu podat odvolání nebo návrh na snížení výživného. A ještě jestli soud musí přihlížet k mým výdajům. Po zaplacení výživného a poplatků mi totiž zbývá 2.500,-Kč.

Děkuji moc za odpověď

• #29532 Reply

marcela fiedlerová

dobrý den,mám dotaz.s manželem se budeme rozvádět a chci se zeptat,když se manžel odstěhuje dřív než proběhne soud je povinen po tuto dobu přispívat na děti a i na společné dluhy?děkuji za odpověd

• #29533 Reply

Petr Petr

Pro výpočet výše výživného žádné tabulky neexistují a pokud soud takto rozhodl, tak pro to měl asi podložený důvod. Soud se samozřejmě musí zabývat i otázkou, kolik může daný rodič na výživné platit. Zkoumá přitom nejen majetkové poměry a výdělky povinného, ale i výdělkové schopnosti a možnosti.

• #29534 Reply

Jan Petr

Chttěl bych se touto cestou dotázat na orientační výši výživného- mám dvě děti z prvního manželství syny 14 a 20 let, druhý ještě studuje odb. učiliště. S dětmi se nevídám již delší dobu. Jsem znovu ženatý mám dvě děti 12 a 3. Hypotéku na dům ve výši 15000,- Kč (nevím zdali se na to u soudu bere zřetel), manželku na mateřské a plat ve výši 25000,- Kč.Do současné doby jsem platil 1800,- Kč dohromady + pojištění 593,- čtvrtletně na mladšího syna. Na částce jsme byli domluveni s bývalou ženou, která je znovu provdána a zaměstnána, neboť jsem jim zanechal byt s kompletním vybavením. Na jakou výši by mohlo jít případné zvýšení výživného? Děkuji za odpověď.

• #29535 Reply

Jan Petr

Dobrý den, po přečtení fora jsem se dočetl, že konkrétní částky neuvádíte, proto bych pouze prosil o BVáš orientační odhad k mé předchozí otázce. Zdali mohu očekávat nějaké razantní navýšení. A ještě bych se chtěl zeptat, i když jsem to částečně nadhodil ve svém předchozím dotazu-počítá se hypotéka do nákladů na bydlení? Tzn. bere na ni soud zřetel při určování výše výživného?Děkuji za odpověď.

• #29536 Reply

Petr Petr

Orientační výši výživného nelze opravdu sdělit, neboť každý případ je jiný. Soud při určení výživného bude přihlížet k vašim oprávněným nákladům a potřebám mezi které náklady na bydlení patří (hypotéka).

• #29537 Reply

Petr Petr

Vyživovací povinnost je dána zákonem, tzn. že manžel by se měl na nákladech spojených s výživou dětí podílet. Pokud jde o společné dluhy na tomto se musíte domluvit, jinak bude o tomto rozhodnuto cestou soudu při vypořádání SJM.

• #29538 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, částka, kterou platíte je relativně malá, dá se očekávat, že soud ke zvýšení přistoupí. Hypotéku jako součást výdajů, které máte, uvést můžete. Soudkyně si tuto informaci vyhodnotí sama, ale pro rozhodování o výši výživného to žádný zásadní význam mít nebude. Soud totiž řeší potřeby a zájmy dětí, nikoliv jejich rodičů.

Odpověď na téma: vyživné na děti
Informace o uživateli: