Výživné na dítě starší 18-ti let

Forum Fóra Rodinné právo Děti Výživné na dítě starší 18-ti let

Zvolené téma obsahuje celkem 36 odpovědí. Do diskuze (2 účastníci) se naposledy zapojil uživatel  Karel Sikora a poslední změna je stará 1 rok, 2 měsíce.

• Autor

Jana Maršálková

Je možné zasílat výživné dítěti po dosažení plnoletosti na jeho účet, i když je ještě studující?

Je k tomu nutný souhlas obou rodičů?

• #28461 Reply

Laura

Dobry den, mela bych mensi dotaz.

Me dceri bude v listopadu pet let. Dosud jsem na ni nedostala vyzivne. U soudu mam podane jak ohledne vyzivneho, tak i do vlastni pece, ale uz to mam podane od roku 2004, ale porad nic.

Castku mam stanovenou mesicne po 500,- Kc A chtela jsem se zeptat, kdy mohu castku navysit, protoze 500,- Kc se mi uz zda malo, a chtela jsem se jeste zeptat o jakou by se melo jednat, kdyz ji uz bude 5 let.

Predem dekuji Zagrabiova Laura

• #28462 Reply

kveta ruckov

moje zletila dcera po 3 letech opet nastoupila do skoly do 4. rocniku stredni skoly a pozaduje po me vyzivnne dohodou.chtela bych vedet jak to mam vypocitat ze sveho platu.dekuji.

• #28463 Reply

Jana Průšová

Jsem rozvedená matka tří dětí, dotaz se týká neplacení výživného na obě starší děti, 18,5 letého Michala a 16-leté Lucie.

Stanovené výživné můj bývalý manžel neplatil od r. 1995.Od té doby žiji ve svém rodném městě, s bývalým manželem ani jeho rodiči se nestýkám, nemají zájem, a proto mám ztížený přístup k informacím o jeho nynějším životě.

Můj bývalý manžel neplatil výživné,vyhlásila jsem po něm celostátní pátrání, podala na něj trestní oznámení i exekuce na plat. Vždy, než se mi podařilo dotáhnout vše do zdárného konce, změnil své působiště a rozhodnutí tím nenabylo právní moci.Nakonec se usadil, byl samosoudcem podmíněně odsouzen, dostal exekuci na plat a vzniklý dluh splatil. Výživné mi bylo zaměstnavatelem vypláceno, i když byl dluh vyrovnán.Současně jsem požádala o zvýšení výživného z 1600,- Kč na 2200,- Kč a toto bylo OkS v Děčíně navýšeno. Poté můj bývalý manžel odešel ze zaměstnání a prostřednictvím Policie jsem se dozvěděla, že na mě podal trestní oznámení.Prý jsem dala paní soudkyni úplatek, aby výživné navýšila. Výživné mi přestal platit, od Městského úřadu ve Varnsdorfu jsem dostávala 1600,- Kč, neboť jsem byla na mateřské dovolené, poté nějakou dobu nezaměstnaná.

Časem jsem se dozvěděla, že to s tím trestním oznámením byl výmysl, na Policii nebyl žádný záznam, vše bylo zinscenované, aby získal čas.Pravděpodobně mu pomohl bratranec, který má vysoké postavení u Policie v Liberci.

Podala jsem trestní oznámení o neplacení výživného, obrátila se na ombudsmana se žádostí o prošetření smyšleného trestního oznámení,..

V srpnu loňského soudu se konalo líčení u OkS v Mladé Boleslavi, neboť do Děčína se můj bývalý manžel nedostavoval. Zde můj bývalý manžel slíbil, že mi bude dlužné výživné platit po 6000,-Kč na můj účet. Exekuci na plat mu soudkyně odmítla dát, prý by to na něj v očích zaměstnavatele vrhalo špatné světlo.

Od té doby opět marně čekám, co se bude dít.Dluh narůstá, o svém bývalém manželovi nemám žádné zprávy, vím jen to, že má na Moravě další dítě,nemanželské, na které rovněž neplatí výživné a byl podmínečně odsouzen.

Dosud se mi nikdo písemně nevyjádřil ani od soudu, ani od ombudsmana , nevím, v jakém stadiu řízení je a nevím, jak mám postupovat. Obracela jsem se i na OkS v Děčíně se žádostí, zda by mi bylo umožněno nahlédnout do spisu, ale nebylo mi to umožněno.

Sociální pracovnice mi to vysvětlila v tom smyslu, že jsem brána jako rodič nezletilého dítěte, právním zástupcem je v tomto případě stát, proto prý není soud oprávněn informovat mě o čemkoliv. Proto jsem se např. dozvěděla o podmínce mého bývalého manžela náhodně a oklikou.

Nyní se však situace změnila.Synovi bylo v únoru 18 let, je tedy plnoletý.Jak máme postupovat? Má také podat on sám trestní oznámení na svého otce? Má požádat o exekuci? Mám ji podat opakovaně i já? Pokud požádá soud o informace ze spisu, dostane je? Jak by takovou žádost měl podat?

Prosím Vás o právní radu, neboť jsem sama s třemi dětmi a můj malý plat by na žádného právníka nestačil. Nebo by mi nějaký právník mohl pomoci bezplatně?

Děkuji. Jana Průšová

• #28464 Reply

Tereza

dobry den,chtela bych se odstehovat a nevim,jestli rodice jsou povini mi platit skolu,kdyz mi prichazi kazdy mesic socialni podpora a davam kazdy mesic doma cast penez.

• #28465 Reply

Petra

výživné je v první řadě věcí dohody. Mělo by být adekvátní Vašim schopnostem, možnostem a majetkovým poměrům a také potřebám Vaší dcery. V přípdadě, že se na výši výživného nedohodnete, může na Vás dcera podat žalobu a od dne podání žaloby žádat výživné.Jen připomínám, že pokud má dcera ještě i otce , je i on povinen jí platit výživné.

• #28466 Reply

Petra Bláhová

Dobrý den, nevím na koho bych se měla obrátit v případě neplacení výživného, potřebovala bych poradit. Jsem 21 letá studentka vyšší odborné školy, žiji u své tety, rodiče mají neustálé problémy s placením výživného. Na matku již byla podána exekuce. Jenže otec v poslední době přestal platit také. Peníze opravdu potřebuji, jsou to směšné částky 400,-, ale nutné. Neexistuje nějaký vzor dokumentu na podání exekuce a také nevím, jestli bych ji jako plnoletá neměla podávat já. Prosím o radu, děkuji

• #28467 Reply

Renata Kašpárková

Mám dotaz ohledně nového výpočtu dávek sociální podpory. Otec v roce 2006 vydělal za rok jen 93.000 Kč, ale ve výpisu bylo uvedeno, že jeho příjem činil 121 200 Kč. Znamená to, že podnikatelé mají určenou minimální mzdu, kterou mají za rok dosáhnout? A když této výši nedosáhnou, je to jen jejich problém?

Děkuji za odpověď.

• #28468 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, pro přiznání přídavku na dítě se posuzuje příjem v celé rodině dohromady (a je jedno jestli má manžel příjmy z podnikání nebo zaměstnání). Nárok na přídavek má rodina, která nedosahuje více jak 2,4 násobku živostního minima rodiny. U rodiny s 1 dítětem to je částka pod 16.992,-Kč, u 2 dětí pak nižší než 21.696,-Kč.

• #28469 Reply

Renata Kašpárková

Děkuji za odpověď. Já jsem špatně formulovala dotaz. S tím vypočítáváním to chápu. Chtěla jsem se zeptat na toto: když otec je podnikatel a za rok 2006 přiznával jen 93 tis., tak nevím, proč mu přiznali na úřadu práce 120 tis. Kč. Stanovuje se určitá minimální částka pro podnikatele a nezáleží na tom, jestli toho dosáhnou nebo ne? Děkuji.

• #28470 Reply

Veronika Chlápková

Dobrý den, mám dotaz ohledně výživného. Jsem starší 18-ti let, studuji střední školu a mám brigádu. Moje rodiče jsou rozvedení, žiji s matkou a otec jí pravidelně, každý měsíc zasílá alimenty. Zvažuji, že se osamostatním a od matky se odstěhuji,ale i přes to budu stále stuidentem. Zajímalo by mne, jestli když se odstěhuji od matky, musí mi matka také zasílat jistou částku peněz jako otec? Otčím mi totiž tvrdil, že v době kdy se od nich odstěhuji, musí mi už výživné platit pouze otec a matka tuto povinnost ztrácí. Je to pravda?

• #28471 Reply

Ivana Šimková

Dobrý den,jelikož jsem v roce 2008 měla vyšší příjem nárok podle výpočtu životního minima by jsme neměli pokud by jsme letos zažádali v září.Je možné zažádat když jsem změnila letos od ledna 2009 práci kde mám nižší příjem?Nebo budu muset čekat rok i když naše finanční situace se letos změnila?

• #28472 Reply

Jana Mala

Dobrý den,zletilý syn odmítá svému otci předkládat potvrzení o studiu. S odůvodněním, že si chrání svá osobní data.Sám však neustále otce šikanuje o výživné, protože ze zákona má právo na výživné do 26let. Otec výživné platí i přesto, že nemá potvrzení o studiu. V novinách jsem četla, že zletilé dítě nemůže žádat výživné zpětně.Je to pravda? Jak a kde má otec získat potvrzení o studiu ? Škola to odmítá neboť se jedná o zletilé dítě.Advokát řekl, že ze zákona nemá otec žádná práva na informace o studiu.Zkrátka, že musí plati do 26 let věku dítěte. Od syna prý stačí ústní sdělení, že studuje.

Děkuji za vaší odpověď

• #28473 Reply

Věra Dvořáková

Dobrý den,ráda bych se někde už konečně dozvěděla,proč musím stále platit výživné na syna,kterému je už 18let,nestuduje,ale ani nepracuje.Výživné mi strhávají přímo z platu příkazem od soudu a mzdová účetní mi řekla,že si musím o zrušení placení výživného zažádat u soudu,který příkaz vydal.To jsem udělala,ale nepřišla mi žádná odpověd.Tak poradte prosím,co mám dělat.Díky za odpověd,Dvořáková Věra

• #28474 Reply

Petr Petr

Zákon o rodině nijak nespojuje trvání vyživovací povinnosti rodičů k dětem s věkem dítěte což znamená, že dosažení zletilosti dítěte nemá pro vyživovací povinnost žádný vliv a dle zákona tato povinnost trvá až do té doby, než je dítě schopno živit se samo.

Samotný věk 26 let je pak ale určující pouze pro výplatu přídavku na dítě dle zákona o státní sociální podpoře a nemá s výživným tedy nic společného.

Pokud si nejste jistý zda vaše vyživovací povinnost i nadále trvá a oprávněné „dítě“ s vámi nekomunikuje, jednoduše přestaňte výživné platit a čekejte co se bude dít. Pokud by vás o výživné "dítě" žalovalo, bude muset u soudu doložit i to, že na výživné má skutečně ještě nárok (doložit doklad že skutečně studuje).

Výživné doporučuji dávat prozatím stranou, to pro případ že by se případně u soudu prokázalo že na výživné má „dítě“ pořád nárok a musel jste je v budoucnu dodatečně doplatit.

• #28475 Reply

Josef plevák

Dobrý den,chci se zeptat na ukončení alimentů.Synovi je 21 let a letos končí učiliště a dále studovat nepůjde.Jakmile se vyučí,končí pro mě vyživovací povinnost?Děkuji

• #28476 Reply

Milan Zeman

Musíte k soudu podat návrh, pokud sám od sebe přestanete výživné platit, vystavujete se riziku trestního stíhání za čin zanedbání povinné výživy.

• #28477 Reply

jaroslav pink

Dobrý den.V letošním roce,pry došlo ke změně vyživovací povinnosti vůči zletilým dětem.Výživné,že končí ve 26 létech.Upozornil mě na tuto změnu známý.

Viděl o této změně nějaký pořad v televizi.Děkuji

za odpověď.

• #28478 Reply

Petra Janátová

Dobrý den, ke změně zákona o rodině, přesněji ke změně § 85 nedošlo, čili vyživovací povinnost rodičů k dětem trvá do doby, pokud děti nejsou samy schopny se živit. Věková hranice tedy není rozhodná.

• #28479 Reply

jaroslav pink

Dobrý den.Jak je to se zpětným zvýšením výživného u zletilého dítěte.Zvýšení lze přiznat u zletilého dítěte jen od podání návrhu.Přesto jsem musel zvýšeny rordil vyživného zpětně za dobu pěti měsíců doplatit.Vím,že u nezletilých lze žádat zpětná platba výživného tři roky pozpátku,ale u zletilých tomu tak není.Prosím o radu jestli mám pravdu a tim pádem bych mohl požadovat zpět peníze,které jsem neprávem zaplatil,nebo je vše jinak.Děkuji za radu.

• #28480 Reply

Jan Jiroutek

Dobrý den,měl bych stručný dotaz.Jsem student střední školy a potřeboval bych vědět,jestli mají ke mě rodiče,i když jsem už zletilý vyživovací povinost, a to hlavně finanční.

děkuji za odpověd

• #28481 Reply

Milan Zeman

Rodiče přispívají na výživu dítěte podle svých schopností, možností a majetkových poměrů. Pokud například bydlíte u rodičů a poskytují Vám stravu, jedná se o plnění vyživovací povinnosti. Vyživovací povinnost trvá, dokud nejste schopen se samostatně živit, dle ustálené praxe soudů je tato hranice 18 let a pokud se soustavně připravujete na budoucí povolání studiem na SŠ a VŠ 26 let.

• #28482 Reply

Petr Novák

Dobrý den , chtěl jsem jenom položit otázku na téma , kdy syn je již zletilý , ale pobývá z bytových důvodů bývalé manželky/matky u mě (otce) . Bývalá manželka mi od května neposkytla žádnou finanční hotovost na jeho potřeby(výživné). Máme od jeho 5 roku střídavou péči s určitými pravidly , ale momentálně manželka musela opustit bývalého přítele a zařídit si své bydlení . Právně jsme každý každému měli při střídavé péči platit 2.000,-Kč/měsičně , byť se tyto částky anulovaly . Dohodly jsme se vzájmně , tyto částky na výživu si neplatit . Byli jsme společně několikrát u soc. pracovnice , které celý případ monitorovala a vše bylo bez problému až do tohoto roku . Mám postupovat tak , že podám na bývalou manželku trestní oznámení pro neplacení výživného nebo se mám obrátit na sociální úřad . Na mé dotazy , telefonáty i případnou korespondenci by stejně nereagovala , což činí i teď .

• #28483 Reply

Karel Balaštík

Dobrý den. Je mi 23 let a studuji opakovaně studium na VS. Bydlím v pronajatém pokoji. Moje matka mi přestala posílat vyživovací dávky, kvůli tomu, že studuji opakovaně na VS v prvním ročníku a také z důvodu, že bydlím s přítelkyní, která je pracující a tím na mě má podle matky vyživovací povinnost ona. Jsem v právu já nebo moje matka? Na studium a na bydlení si nyní přivydělávám, ale je to těžké stíhat vše dohromady. Ještě doplním že s matkou nemám společnou adresu. Děkuji moc za radu

• #28484 Reply

Milan Zeman

Vaše přítelkyně nemá žádnou vyživovací povinnost. Ačkoliv si přivyděláváte, nejste schopen se sám živit a proto vyživovací povinnost Vaší matky trvá. Pokud Vám bylo výživné přiznáno soudním rozhodnutím, je nutné toto přiznání soudně zrušit, jinak nárok stále trvá.

• #28485 Reply

Lucie

Dobrý den,jsem již plnoletá a žádala jsem si o zvýšení výživného ze strany otce hned jakmile jsem nastoupila na VŠ. Od doby podání návrhu však již uplynul rok a půl a soud ještě neproběhl.Pouze jsem byla vyzvána abych se vyjádřila k vyjádření ze strany otce. Od srpna 2010 se však se spisem nic neděje. Zajímalo by mne, jak dlouho můžu na nějaké rozhodnutí čekat, protože uznejte, že teď bych vyšší finance uvítala určitě nejvíce a ne až dostuduji. Navíc jsem soudu doložila veškeré dokumenty jako jsou příjmy a výdaje rodiny, kdežto otec nic nedoložil, pouze tyto skutečnosti napsal ve svém vyjádření. A to mi přijde trochu nepoměr k hodnocení finanční situace mé a otce, když vím že jeho finanční situace je jiná než uvádí.Jak mám v této situaci jednat? Jít se zeptat na soud jak to se spisem vypadá nebo to nemá smysl a mám jen ,,čekat"?Děkuji za odpověď.

• #28486 Reply

Nikola Toboová

Dobrý den,

již několikrát jsme měli s otcem soud o výživném, které platil nepravidelně nebo vůbec, když jsem ještě nebyla plnoletá. v Březnu roku 2010 soud rozhodl, že mi musí zaplatit čásku necelých 50 000kc, on se neodvolal a po rozhodnutí a dourčení, že má částku zaplatit do 3 dnu, mi peníze nedal. V srpnu a září poslal 2 000kc a od te doby zase nic, já už nestuduji je mi 20let, ale chci aby mi ty peníze vrátil, co mám dělat? Podle známých mu právník poradil že když mi jednou za rok něco malo pošle nemůžu ho žalovat. Ale on nic neposílá a dluh tam stále je.

Nemá na sebenapsán žádný majetek, vše je napsáno na jeho přítelkyni u které ma trvalé bydliště, ale je evidovan jako podnájemník ne ve vztahu s ní. Já ale vím, že spolu žijou přes 10let a máme společné fotky s oslav,dovolené. poraďte mi prosím

• #28487 Reply

Milan Zeman

Když jednou za rok něco málo pošle nemůžete ho žalovat??? Máte-li v ruce pravomocný rozsudek o výživném, vyčíslete dluh a navštivte exekutora. Lze uvalit exekuci na plat nebo prodejem movitých věcí, lze exekuovat prostředky uložené na účtu u finančního ústavu atd.

• #28488 Reply

Kamil Kalous

Můj zletilý syn studuje a oženil se se studující partnerkou.Jaké mám vyživovací povinnosti jako otec?

• #28489 Reply

Karel Balaštík

Dobrý den,

moc Vám děkuji za objasnění.

Uváděl jsem také matčin 2 důvod, že opakovaně studuji VŠ. Kdesi na internetové poradně jsem se dočetl, že pokud studuji opakovaně, může to soud považovat za nesplnění jakési normy pro délku studia. Rád bych si toto tvrzení ověřil u Vás. Abych uvedl věc na pravou míru…Studoval jsem 3 měsíce na stav. fakultě a ukončil studium ze zdravotních problémů. Přihlásil jsem se znovu na stavební fakultu, ale nesplnil přijímací zkoušky, škola mi nabídla studium na strojní fakultě, já to přijal, ale v průběhu studia 1 roku si uvědomoval, že mě obor nebaví a zkusil jsem to tedy naposledy na stavební fakultu, kde mě na přijali, kde současně studuji, studium mě baví a věnuji se škole na plno. Poslední věty uvádím záměrně, protože argumenty mojí matky, vyplývají z domněnky, že se chci flákat a těžit ze studentských výhod. Ale moje výsledky ve škole říkají něco jiného. Děkuji ještě jednou za Vaši odpověď

• #28490 Reply

Milan Zeman

Nesplnění normy pro délku studia je podle mého názoru nonsens. Pokud studujete, máte do 26 let na výživné nárok.

• #28491 Reply

Ladislav Mirth

Vyživovací povinnost rodičů k dětem trvá do té doby, než jsou děti schopny se samy živit.

Schopnost samostatné obživy dítě získává tím, že si po absolvování studií nebo jiné přípravy na budoucí povolání najde odpovídající pracovní uplatnění.

V zákoně o rodině není uvedena žádná věková hranice, kterou by vyživovací povinnost rodičů k dětem byla omezena. Věková hranice 18 let je významná pouze v tom smyslu, že do dovršení zletilosti dítěte může být zahájeno řízení o určení výživného u soudu i bez návrhu, zatímco po dosažení zletilosti je soudní řízení zahájeno pouze na návrh oprávněného – zletilého dítěte. Přitom platí, že výživné pro nezletilé dítě může soud podle vlastní úvahy proti požadované částce zvýšit, popř. snížit, u zletilého potomka je však vázán žalobním návrhem.

Rozhodující nutně není ani dosažení věku 26 let – tato hranice se uplatňuje pouze při výplatě dávek státní sociální podpory.

Jestliže dítě uzavře manželství, vznikne vyživovací povinnost mezi manželi.

• #28492 Reply

Nikola

Dobrý den, chtěla byhc se zeptat je mi skoro 20 let a studuji Střední Školu ale dálkově, proto jsem vedena na Úp ale nic nedostávám protože bydlím s matkou a máme životná miminum. Můj otec na mě žádné alimenty neposílá a ani nikdy neposílal. Proto bych se chtěla zeptat jestli je nějáká možnost žádat alimenty zpetně a co všechno musím udělat. Předem děkuji za odpověď.

• #28493 Reply

Nikola Vránová

dobrý den,

potřebovala bych nutně radu, protože nevím jak si s tímto sama poradit. Koupila jsem na internetu solární nabíječku. Přišla po cca měsíci někde z hongkongu bez CZ návodu bez dokladu o zaplacení a bez reklamačního papíru.

Po cca 4 dnech přestala fungovat. Poslala jsem ji k reklamaci. A napsali mi, že nálepka na boku je ostře škráblá, a že je důvod domnívat se, že s ní bylo manipulováno. A, že reklamaci zamítají.

Navíc mě upozornili, že ji tam mám k vyzvednutí už delší dobu a že mi začnou účtovat penále za každý den.Vyhrožovala jsem jim COI atd. Ale spíš je to ještě pobouřilo.

Chci se zeptat. Mám nějaké šance toto řešit? Popřípadě mají právo mi účtovat penále když bych jim tu nabiječku tam už navždy nechala? Nic o penále při koupi nebylo uvedeno, pán se jen zmínil přes email, že po měsíci bude účtováno penále než jsem zaslal nabíječku k reklamaci. Za poštovné aby mi ten nefunkční krám poslali zpět chtějí asi 100Kč.

Mockrát děkuji za jakoukoliv radu.

• #28494 Reply

hrd

Dobrý den,

v zákoně je psáno, že trestní oznámení pro neplnění vyživovací povinnosti je možné podat, pakliže se tak děje po dobu déle než 4 měsíce.

To chápu tak, že není-li 100% plněna po dobu delší než 4 měsíce, je to správný výklad?

Jde mi konkrétně o to, že otec např. 3 měsíce neplatí, pak zaplatí 4. měsíc částku pro tento měsíc (dluh neuhradí), další měsíc zase nezaplatí, další zaplatí polovinu předepsané částky pro daný měsíc apod. Tj. nenastane situace, že by déle než 4 měsíce neposlal žádné peníze, nicmnéně dlužná částka v součtu převyšuje 4-násobek předepsané měsíční částky.

Je v takovém případě trestní oznámení možné podat?

Děkuji mockrát za odpověď.

hrd

PS: exekuce je neúčinná, protože jde o podnikatele, který nemá pravidelný příjem, ze kterého by se dala částka strhávat

• #28495 Reply

Pokorná

Dobrý den, potřebovala bych poradit. S přítelem máme půlročního syna. Z bývalého manželství má zletilou dceru, 22 let, ukončila dvě maturity a momentálně si dělá výuční list ve zkráceném studiu. Po dohodě jí na účet měsíčně přichází 3000 Kč. Přítel vydělává 20 000 Kč čistého. Dcera si pořídila auto, žije s matkou a s výdělečně činným přítelem v matčině rodinném domě. Nyní si soudně zažádala o zvýšení výživného na 4000 Kč. Navíc se rozhodla nechat se zastupovat právničkou, která již zastupovala matku u rozvodu. V návrhu rozsudku "žalobkyně" žádá nejen tuto měsíční částku, ale i náhradu nákladů řízení. Má z hlediska zákona přítel povinnost platit jí i právníka? Velice děkuji za odpověď. Pokorná

PS: Toto téma jsem nikde nenašla zodpovězeno…

• #109532 Reply

Karel Sikora

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat na možnost zasílat výživné po 18-tém roce věku přímo na účet své dcery.
    Má dcera, na kterou platím výživné na účet její matky ( jsme rozvedeni ), před pár dny oslavila 19-té narozeniny. Můžu začít posílat výživné přímo na účet dcery ? Matka s tím údajně souhlasí. Potřebuji k tomu písemný souhlas matky ?
    Děkuji za odpověď, s pozdravem Karel Sikora

Odpověď na téma: Výživné na dítě starší 18-ti let
Informace o uživateli: