výživné na manželku před rozvodem

Forum Fóra Rodinné právo Manželství a rozvod výživné na manželku před rozvodem

Zvolené téma neobsahuje zatím 2žádnou odpověď. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Taisha a poslední změna je stará 5 let, 4 měsíce.

• Autor

VZ

Dobrý den,

potřebuji radu. Můj přítel ještě stále není rozvedený, ale už hradí výživné na děti(což je v pořádku), ale také na manželku u tohoto případu by mě zajímalo, zda je ze zákona dané, aby platil výživné na manželku před rozvodem, která je na mateřské dovolené a ještě bude, akorát nevím jak dlouho, díky novele zákona. Každopádně je práce schopná. Vím, že po rozvodu se platí výživné 3 roky, takže by mě i zajímalo, jestli se doba placení před rozvodem přičítá k těmto 3 rokům po rozvodu. Předem děkuji za odpověď. Vendula

• #26869 Reply

Ladislav Kollár

Dobrý den, potřebuji poradit, před dvěma měsíci ode mě odešla manželka, máme dvě děti, kde jsme se dohodli na střídavé péči s tím, že ji budu ještě přispívat částkou 3000 Kč měsíčně na děti, nyní žádá po mě. resp. podala návrh k soudu, kde žádá 5000 Kč měsíčně jako výživné na manželku, uvádím že manželka j v plném invalidním důchodu. (před rokem absolvovala transplantaci ledviny) s příjmemm 7500 Kč, můj je cca 25000 Kč. Nevím jestli budu muset platit ještě před rozvodem ? jak se to změní po rozvodu ? má na to vliv, že bude rozvod z její viny ? přiznala mi i přítele, dále nevím jestli pro mě bude výhodné přistoupit na rozvod dohodou ? (z hlediska případného placení výživného na manželku), těch 5000 Kč se mi zdá hodně, celkem by to bylo 8000 Kč, ale děti bude mít pouze dva týdny v měsíci. Nevím jestli se mám snažit o dohodu, případně nějaké jednorázové vyrovnání výživného, či bude lepší absolvovat soudní při, případně s podporou advákáta.

Děkuji za odpověď

• #26870 Reply

Petr Petr

V případě, který popisujete a za situace kdy nebude s manželkou možná dohoda, bych se bránil soudní cestou a požadoval pro děti střídavou péči.

Jinak soud může přiznat výživné rozvedenému manželovi, ale tomu který se “““porušením manželských povinností na rozvratu manželství převážně nepodílel“““ a kterému byla rozvodem způsobena závažná újma.

Konzultace u advokáta se vám zcela jistě v tomto případě vyplatí.

• #26871 Reply

Karla Šťastná

Manžel mi v roce 1992 přinesl žádost o vypořádání společného jmění manželů, kterou mu vypracovali jeho právní s tám, že když to neudělám tak přijdeme o střechu nad hlavou.

V té době jsem byla jednatelkou firmy,kde jsem měla 40% a manžel 20% a dalšé společník 40%. Manžel s 2 společníkem o všem rozhodovali°- měli 60% a já jsem plnila, vyřízovala jako jednatelka vše a také vše podepisovala i když manžel byl také jednatel.

Podle smluvní dohody jsem dostávat od manžela 20 tisác měsíčně, s tím že 1é tisíc bude moje odměna ve firmě a 10 tisíc mi bude přispívat na domácnost, ale písemé formy jsem se nedočkala.

Takhle to fungovalo 1rok, a manžel mi už přispíval na domácnost méně.

Ti právníci mi vysvětlili, že na nic nemám nárok, že je vše nevratné. Manžel od r. 1997 změnil trvalý pobyt, ale dál byydlel dohromady.

Nyní podal žalobu o rozvod. Já nemám kde bydlet, proože náš dům přepsal na dceru- má svou rodinu a on má majetek přes miliardu.

Prosím o odpověď jak mám postupovat.

• #26872 Reply

Aleš Novák

Chtěl bych se zeptat,jak dlouho se platí výživné na manželku po rozvodu.již platím třetí rok a syn by mohl jít do školky a manželka do práce,ale nevim podle nové novely,jestli nezůstane doma s klukem do 4 let?

• #26873 Reply

Jaroslava Glaserova

Před měsícem ode mne odešel po patnáctiletém soužití manžel, jako důvod uvedl, že ho přehlížím.Jsme oba důchodci(manžel cca13.000kč)já (cca 5.400kč)do konce července mi přispíval na společné výdaje 4.000kč.

Od srpna mi přestal přispívat,odvezl si společný automobil , vybavení pro l osobu a osobní věci.

Režie bytu, který jsme obývali je cca 5 000kč,t.zn,

že mi zbývá 500kč měsíčně.Mám nárok na nějaké výživné ze strany manžela?Děkuji za odpověď.

• #26874 Reply

sarka prokesova

Výživné na manželku.

Asi 3 měsíce žijeme odděleně.Teď jsem zažádala o výživné, kolik můžu dostat? Manžel vydělává asi 20 000Kč, ale z finančáku mu zůstalo 8200Kč. Jsem na mateřské-bez příjmu,chtěla jsem po něm 9000Kč. Mám na to nárok???

A jinak- kdybych se vrátila k manželovi, příjdu o toto výživné??Nebo by mi musel přispívat dál třeba na domácnost?Děkuji.

• #26875 Reply

Jaroslava Glaserova

Vážená paní, tím, že jste svůj dotaz směrovala jako odpověď na můj dotaz, myslím, že nám právní poradna neodpoví ani jedné. Prosím, přísště dávejte dotazy samostatně.

• #26876 Reply

Jaroslava Glaserova

Vážená paní, tím, že jste svůj dotaz směrovala jako odpověď na můj dotaz, myslím, že nám právní poradna neodpoví ani jedné. Prosím, přísště dávejte dotazy samostatně.

• #26877 Reply

marta Hamalová

Dobrý den nevím zda tohle sem patří ale skusím to s manželem se rozvádíme bydlíme v pronajatém bytě a tím si musím hledat nové bydlení jsem na mateřské dovolené mam 3 leté dítě o co si mohu požádat abych dokázala si zajistit bydlení pobírám jen částku 3800 což mi na bydlení a výživu pro mne a syna nestačí prosím o radu jak dál postupovat abych si mohla zažádat pro sebe aby mi manžel platil na syna jsem již podala o vyživné nevím jak to chodí a potřebuji radu děkuji

• #26878 Reply

Petr Petr

Výživné rozvedenému manželovi lze přiznat nejdéle na dobu tří let od rozvodu.

• #26879 Reply

Petr Petr

paní Glaserová

Rozvedený manžel, který není schopen sám se uživit (neumožňuje mu to např. jeho zdravotní stav), může žádat od bývalého manžela, aby mu přispíval na přiměřenou výživu podle svých schopností, možností a majetkových poměrů. Nedohodnou-li se, rozhodne soud o výživném na návrh některého z nich. Výživné rozvedenému manželovi lze přiznat nejdéle na dobu tří let od rozvodu.

• #26880 Reply

Petr Petr

paní Prokešová

Jelikož se každý případ posuzuje individuálně nelze na tuto otázku z tohoto pohledu odpovědět. Pokud se nedokážete dohodnout, bude to za vás muset učinit soud, který si zjistí majetkové možnostií povinného a podle toho o výši výživného rozhodne.

• #26881 Reply

Věra Holáková

Dobrý den,jsme s manželem v rozvodovém řízení, dcera zatím není svěřena do péče ale již jsem zařádala.Dohodli jsme se s manželem na výživném 3000,-Kč + že jí bude nadále platit pojištění, ale bohužel se nemůžeme dohodnout na výživném pro mě jelikož žádné tabulky nejsou a já nevím kolik mám navrhnout a on mi navrhl 1500,-Kč což se mi zdá málo jelikož jeho finančí poměry jsou dobré je podnikatel.Prosím poraďte i přestože neznáte jeho f.poměry děkuji Věra

• #26882 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, na tohle téma je zde řada odpovědí, projděte si diskuze. Jinak poradenství Vám mohou poskytnou na oddělení sociálněprávní ochrany dětí. K bytu máte společný nájem bytu manžely a ten se musí po rozvodu vypořádat, tedy dohodnout se na dalším bydlení. Pokud se nedohodnete, lze podat návrh na soud, aby určil, kdo bude byt užívat dál jako nájemce. Při tom se bere ohled na zájem nezletilých. Je tedy možné, že soud určí jako nájemce Vás s ohledem na dítě a stěhovat se bude muset (ex)manžel.

• #26883 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, to záleží hlavně na vaší dohodě. Musíte vycházet z jeho příjmů, z nákladů na Vaše potřeby apod. Pokud se nedohodnete, můžete podat návrh na soud, do kterého uvedete částku, kterou odhadujete jako dostatečné výživné, soud už to pak bude řešit po svém.

• #26884 Reply

Jana Koišová

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na výživné od manžela. Jsem částečně invalidní důchodce. Důchod který pobírám činí 5800,- Kč. Nájemné je 3 900,- Kč, inkaso 1 500,- Kč, odvoz odpadu na půl roku činí 250,- Kč. Jsem po transplantaci ledviny, kdy u této situace beru imunosupresivní léky. Jezdím co 3 měsíce na kontrolu do Prahy IKEM. S těmito léky jsou spojeny zánětlivá onemocnění kůže, zubů atd. Proto neberu jenom léky spojené s transplantací, ale i různá antibiotika, která si hradím sama. V takovém stavu jsem doposud neměla možnost si najít jakoukoliv práci. Bydlím v oblasti s vysokou nezaměstnaností (malá vesnice v okolí Jeseníku). Nevím, zda-li má vliv na výživné, že žiji ve společné domácnosti s dcerou, která je plnoletá a v této době je na ÚP. Manžel se odstěhoval, ale trvalý pobyt má stále s námi. Rozvedení nejsme a doposud jsme nikdo nepodal žádost o rozvod. S pozdravem a poděkováním Jana

• #26885 Reply

Jana Koišová

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na výživné od manžela. Jsem částečně invalidní důchodce. Důchod který pobírám činí 5800,- Kč. Nájemné je 3 900,- Kč, inkaso 1 500,- Kč, odvoz odpadu na půl roku činí 250,- Kč. Jsem po transplantaci ledviny, kdy u této situace beru imunosupresivní léky. Jezdím co 3 měsíce na kontrolu do Prahy IKEM. S těmito léky jsou spojeny zánětlivá onemocnění kůže, zubů atd. Proto neberu jenom léky spojené s transplantací, ale i různá antibiotika, která si hradím sama. V takovém stavu jsem doposud neměla možnost si najít jakoukoliv práci. Bydlím v oblasti s vysokou nezaměstnaností (malá vesnice v okolí Jeseníku). Nevím, zda-li má vliv na výživné, že žiji ve společné domácnosti s dcerou, která je plnoletá a v této době je na ÚP. Manžel se odstěhoval, ale trvalý pobyt má stále s námi, jeho čistý měsíční příjem činí cca 23 000,- Kč. Rozvedení nejsme a doposud jsme nikdo nepodal žádost o rozvod. S pozdravem a poděkováním Jana

• #26886 Reply

michaela švorčíková

Dobrý den.9 let bydlím odděleně od manželky.Manželka má častečný důchod a pracuje.Celkem má asi 12.000kč měsíčně.Chtěl bych vědět,jestli ji musím teď platit výživné a jak to bude po rozvodu.Máme spolu 34 letou dceru.Manželka zůstala bydlet ve svém domě.Děkuji

• #26887 Reply

petr novak

Vážení

Soud zamítl mou žádost o rozvod ze zdravotních

důvodů manželky/částečný invalidní důchod/.Žijeme 1 rok

odděleně ,manželka se 27 letou dcerou a v původním bytě a já na chalupě s přítelkyní a její dcerou.Jak chalupa ,tak byt je ve společném vlastnictví.Já přispívam manželce platbou najmu.Já stále trvám na rozvodu,jaké podmínky musím splňovat ,aby mě soud rozvedl?

• #26888 Reply

Taisha

Dobrý den, před měsícem mi manžel oznámil, že se chce rozvést,má přítelkyni.On to zapírá ale dcera ho s ní viděla několikrát v poslední době .Jenže já to nemám jak dokázat a dceru nebudu nikde tahat.Jsem bohužel nezaměstnaná a pobírám teď 4200Kč a to se bude snižovat. Bohužel jsem nemocná a léčba bude dlouhodobá a náročná i finančně.Dcera studuje na gymnáziu, je jí 16 let a chce zůstat v mé péči. Manžel má příjem 32 000Kč a máme odtahy ve formě úvěru a za byt celkem 16 000Kč.Nyní po mně manžel chce 2000Kč na dluhy a nájem a že mi dá 5 000Kč na živobytí pro něj a dceru a pro mne, s tím, že on platí nájem a půjčky. Z 5000Kč nejsem schopna pokrýt všechny náklady na 3 lidi. Mohu požadovat více? Jakou částku mohu požadovat hlavně na dceru, když mu po všech odtazích zůstane přibližně 16000Kč?Vím, že dluhy jsou společné, ale jak je mám momentálně splácet, když nemám příjem? Nebráním se splácení, je možné, že mi soud určí částku vyšší než je můj příjem?Který brzy nebude žádný? Děkuji.

Odpověď na téma: výživné na manželku před rozvodem
Informace o uživateli: