výživné na nerozvedenou manželku

Forum Fóra Rodinné právo Děti výživné na nerozvedenou manželku

Zvolené téma obsahuje celkem 7 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Jana Brychová a poslední změna je stará 8 let, 8 měsíců.

• Autor

Jana Bořilová

Dobrý den, s manželem jsme rozvedení od 14.února 2008 rozvedení (rosudek nabyl tímto dnem právní moci.)Platil mi měsíčně výživné na nerozvedenou manželku 1500,-. Za leden 2008 mi dluží 1000,- Kč a odmítá mi je dát (měl to určeno soudem).Co mohu dělat? A je povinnen mi zaplatit ještě za únor 2008.

Děkuji za odpověď.

• #29546 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, pokud odmítá zaplatit, co mu bylo uloženo soudem, budete muset podat návrh na vydání platebního rozkazu. Když nezaplatí ani po tom, podáte návrh na exekuci. Exekutor už si pak najde nejvhodnější cestu, jak peníze z dlužníka vymůže.

• #29547 Reply

Hana Stáhová

Dobrý den , chtěla bych se zeptat, zda bude soud přihlížet k tomu, že manžel ode mne a od syna odešel v říjnu 2006 a já v prosinci 2006 podala návrh na výživné na nerozvedenou manželku. Tedy jestli je podmínka, že s manželem musím sdílet společnou domácnost. Zda soud zkoumá, kdo od rodiny odešel.

• #29548 Reply

Petr Petr

Myslíte tím asi výživné na rozvedenou manželku.

Zákon říká, že rozvedený manžel, který není schopen sám se uživit, může žádat od bývalého manžela, aby mu přispíval na přiměřenou výživu podle svých schopností, možností a majetkových poměrů. Výživné rozvedenému manželovi lze přiznat nejdéle na dobu tří let od rozvodu.

• #29549 Reply

Petr Petr

Opravuji svoji odpověď

Ze zákona samozřejmě vyplývá vzájemná vyživovací povinnost mezi manželi, kdy po dobu trvání manželství musí být životní úroveň obou manželů v zásadě stejná a nezáleží tedy na tom, jestli chodíte do práce či sedíte doma.

Soud samozřejmě bude zkoumat kdo z manželů se jakým dílem na rozpadu manželství podílel.

• #29550 Reply

Jana Brychová

Dobrý den.Chtěla bych se zeptat.Mám v tomto případě nárok na výživné?Otěhotněla jsem,manžel mi však řekl že dítě nechce.Odešla jsem od něho.Delší dobu se nám manželství nevedlo a to zejména kvůli jeho rodičům.Manžel po mém odchodu zablokoval konto abych neměla k němu přístup.Konto bylo jeho matky a manželovi tam chodila výplata.Podala jsem návrh o výživné.Jsem od začátku těh.v neschopnosti a nemocenskou mám cca 11000,-kč.Manžel je OSVČ a jeho plat je zhruba 23000,-kč.Manžel mi v domácnosti nepomáhal,vše jsem obstarávala já.na otázku kdy se toto změní mi odpověděl-že nehodlá nic měnit a jestli se mi to nelíbí,můžu odejít.K soudu poslal vyjádření kde vše popírá a uvádí že jediný kdo má nárok na výživné je on.nebot jsem opustila domácnost,v průběhu manželství jsem prý nesetrvávala v domě a nestarala se řádně o rodinu.Žiji ted u otce a nehodlám se vrátit k manželovi.Mám strach o zdraví dítěte.Odcházela jsem od manžela ve špatném psych. stavu do kterého mě dostal.

• #29551 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, nepoložila jste žádný dotaz, takže lze pouze říci, že věc rozhodně sám soud. Pokud jde o jeho vyjádření, že výživné by měl dostávat spíše on, tak to je nesmyslné. Ale při těchto sporech je obvyklé, že je při nich spousta lží a zloby, s tím se nedá nic dělat.

• #29552 Reply

Jana Brychová

Dobrý den.Přidávám dotaz.Porušil manžel zákon tím že zablokoval kartu na kterou mu chodil plat?Konto je psané na jeho matku.

Odpověď na téma: výživné na nerozvedenou manželku
Informace o uživateli: