výživné od manžela

Forum Fóra Rodinné právo Manželství a rozvod výživné od manžela

Zvolené téma obsahuje celkem 18 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Richard Šotek a poslední změna je stará 5 let.

 • Autor
  Příspěvky
 • #26197 Reply

  Julie

  Dobrý den,

  obracím se na Vás s prosbou o radu: mam 25let soustavného studia v oboru, z toho 10let na vysoké škole a doktorském studiu, dlouhodobě jsem pracovala ve svém oboru – úspěšně. Díky zásahům manžela v průběhu života a trvalé péči o rodinu jsem však od 48let bez práce a nemám proto dostatečný počet odpracovaných let na získání důchodu.

  Manžel nyní podal žádost o rozvod. Jaké právní předpisy ošetřují povinnost manžela postarat se o manželku (výživné), která nemá nárok na penzi kvůli výše zmíněným důvodům (musí přeci existovat v takovémto případě povinnost postarat se o manželku i déle než 3roky, které jsou uvedeny v zákonu o rodině)? Jak se výživné stanovuje?

  Děkuji Vám za právní radu.

  J.

 • #26199 Reply

  Martina

  Dobrý den, potřebovala bych poradit,

  před půl rokem se manžel odstěhoval se synem a s přítelkyní + 2 její děti do pronajatého bytu. Já, s druhým synem jsem zůstala bydlet v domě s hypotékou, který vlastním s manželem na půl asi 1 rok. Máme rozdělené SMJ . Jsem 12 let v domácnosti bez příjmů. Manžel platí hypotéku 20 tis. a energie, ale odmítává mi dávat další peníze na živobytí. Je podnikatel a jeho příjmy jsou cca. 70 tis. měsíčně. Prosím poraďte mi jak mám dál postupovat. Děkuji

 • #26200 Reply

  Jitka Hušková

  Dobrý den!Chtěla bych se zeptat za svého přítele,který mě požádal o vaší radu.Platí své bývalé ženě alimenty ve výši 500Kč a půjčky které ona neplatí ve výši 4500.Jeho plat je 10 000.Nyní požádala o zvýšení alimentů na 3000.Má na to právo?Děkuji za odpověd

 • #26201 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  požádat o zvýšení právo má; jinou otázkou je, jestli bude úspěšná. Pravděpodobně to jen zkouší. Je však třeba, aby se Váš přítel důrazně bránil.

 • #26202 Reply

  Jitka Hušková

  Dobrý den!Manžel mi neplatí výživné na děti chtěla bych se zeptat jak mám postupovat jestli se můžu obrátit přímo na soud.Děkuji za odpověd

 • #26203 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  pokud již nějaké výživné bylo soudem určeno, podejte návrh na exekuci dlužné částky. Pokud dosud soudem stanoveno není, podejte soudu žalobu – návrh na určení vyživovací povinnosti na děti.

 • #26204 Reply

  Radka

  Dobrý den,chci se zeptat,jsem rozvedená-manžel si našel přítelkyni.Mám dvě děti-6 a 10 let,manžel jim platí výživné-5000 kč.Podala jsem si žádost na mé výživné,ale soud toto zamítl,z důvodu že jsem schopna pracovat.Já jsem vedena na úřadu práce,mám jen dohodu o činnosti u České pošty.Nemůžu sehnat zaměstnání,vzhledem k dětem můžu pracovat jen na ranní směny.Manžel má asi 20000 kč čistého,žije sám.Potřebovala bych poradit,zda se mám odvolat,nebo proč na toto výživné nemám nárok.Děkuji.

 • #26205 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  odvolat se samozřejmě můžete, to je vaším právem.

  Proč soud tento Váš návrh zamítl netuším, ale odůvodnění jistě v rozsudku naleznete.

 • #26206 Reply

  Radka Volfová

  Soud toto zamítl z důvodu,že jsem schopná pracovat a děti jsou dostatečně velké,aby se o sebe postarali sami,což vůbec nechápu.Žádala jsem částku3000,-vyživné rozv.manželky.Pracuji na dohodu o činnosti u české pošty s výdělkem1200,-měsíčně a socialní dávky a přídavky3000,-a výživné na děti5000,Soud neprovedl důkaz výslechem účastníků a potvrzením o příjmech účastníku pro nadbytečnost.Po právní stránce byla věc posouzená podle §92odst.1zákon o rodině.Je to možné takhle teda posoudit a zamítnout?

 • #26207 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  pokud s tímto rozhodnutím soudu nesouhlasíte, tak si odvolání podejte. Já hodnotit rozhodnutí soudu nebudu; zvláště ne, když neznám souvislosti.

 • #26208 Reply

  Kamila

  Dobrý den!

  Chtěla jsem se zeptat:Manžel se chce rozvést.Máme spolu 10 letého syna.Můj čistý příjem činí kolem 14 00 Kč a manžel má příjem kolem 21000 Kč.Manžel se chce odstěhovat k rodičům,kteří mají rodinný dům a já ze synem zůstáváme v panelákovém bytě.Chce mi platit 3 000 Kč měsíčně.Mě se to zdá málo na to,že on nebude mít další výdaje.Já musím platit za nájem,elektriku,internet a spoustu dalších poplatků a nevím jestli tato částka není příliš malá,syn má kroužky,které taky něco stojí+poplatky,které vyžaduje škola na výlety atd.Můžete mi prosím říct jestli můžu požadovat větší výživné?Děkuji předem za odpověď

 • #26209 Reply

  lenka

  dobrý den,CHTĚLA BYCH VÁS POPROSIT O RADU.MŮJ MANŽEL JE 3 ROKY ROZVEDENÝ A PLATÍ BÝVALÉ MANŽELCE 6000 KČ MĚSÍČNĚ,PROTOŽE ONA JE LÍNÁ A NECHCE SE JÍ DĚLAT.VYDÍRÁ HO ŽE HO DÁ K SOUDU.MANŽEL SE JÍ BOJÍ.KOLIK BY MU ASI SOUD MOHL URČIT,KDYŽ MÁ ČISTÝ PŘÍJEM 35000???DĚKUJI ZA VAŠÍ ODPOVĚĎ.LENKA

 • #26210 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  a to jí platí bez soudního rozhodnutí? Tak ať neplatí nic! I kdyby ho k soudu dala, je otázka, zda by soud vůbec nějaké výživné přiznal a to zejm. s ohledem na jeho dobrovolnost a poměrně vysokou částku. A když ho zažaluje, ať si vezme advokáta.

 • #26211 Reply

  lenka

  ANO PANÍ ADVOKÁTKO…BEZ SOUDNÍHO ROZHODNUTÍ .ON SE JÍ TOTIŽ BOJÍ,PRÁVĚ,ŽE HO DÁ K SOUDU.ONA SE JÍ TOTIŽ ŽÁDNÁ PRÁCE NELÍBÍ…VYBÍRÁ SI A STĚŽUJE ,ŽE V PRAZE NIC NENÍ,JE TO TAKOVÁ MADAM.NO PROČ BY ŠLA PRACOVAT ,KDYŽ MÁ 6000JISTÝCH.MUSÍM MANŽELOVI DOMLUVIT..DĚKUJI LENKA

 • #26212 Reply

  Kamila Lacková

  Dobrý den.Počítají se do čistého měsíčního příjmu i náhrady za stravné tzv diety?Přítel se rozvádí,jezdí kamionem a diety nejsou stálé,záleží na tom jestli jezdí a také v jakém státě.Manželce zatím dává 5tis.Kč na dvě dcery 17 a 10 let.Oběma platí spoření,pojištění a dává navíc kapesné.V náhrhu na úpravu poměrů nezletilých děti v době po rozvodu jsme ponechali tuto výši výživného a nevíme co můžeme čekat.Manželka s výživným zatím souhlasí,ale dohodu nám podepsat nechce,proto asi půjde o sporný rozvod.Bylo by možné podepsanou dohodu dodat následně při soudním stání nebo už záleží jen na soudu jak výživné určí?

  Mnohokrát děkuji za odpověď.Doufám,že je to poprvé a naposledy kdy pokládám takové otázky:-)

 • #26213 Reply

  Martina K.

  Dobrý den,před lety jsem se rozvedla, po té jsem otěhotněla s jiným mužem,který platí na mé dítě alimenty,jelikož spolu nežijeme ve společné domácnosti. Mám nárok na výživné od exmanžela? Já to výživné od něj nikdy nevyžadovala a nechci, jen mě to zajímá jak to je?

 • #26214 Reply

  Johana vochozková

  dobrý den. chtěla bych vás požádat o radu. podali jsme si s manželem žádost o rozvod dohodou a ohledně našeho dvouletého syna jsme se domluvili na střídavé péči. do dohody jsme uvedli návrh že si budeme navzájem dávat 2000 kč výživné. již nám přišlo předvolání k soudu kde se bude řešit úprava poměrů našeho dítěte a sebou máme přinést potvrzení o výši příjmu. manžel byl ale rok na nemocenské, potom dal výpověď, byl několik měsíců na pracovním úřadě a nedávno začal podnikat. jak má tedy prokázat výši příjmů, když jako podnikatel ještě žádné neměl ? ( zároveň je v částečném invalidním důchodu, měl by to u soudu také uvést ? ) co se stane když žádné potvrzení nepřinese ?

  předem mnohokrát děkuji za odpověď.

  Vochozková

 • #26215 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  nebojte se, pokud nic nepředloží, protože nic nemá, soud Vám za to nevynadá a ani z toho neplyne žádná sankce. Jde jen o pořádek. Ať si vezme sebou rozhodnutí o přiznání částečného invalidního důchodu a jeho výši, ústřižky ze složenek na nemocenskou a příp. další doklady (např. o době na ÚP). Pak jen stačí si v hlavě (lépe na papír) udělat jakýsi přehled o všech příjmech za posl. rok.

 • #26216 Reply

  Richard Šotek

  Dobry den ma manzelka se chce rozvest predem sme se dohodly na stanovene vysi 4000 kc s tim ze ji poslu i nejake penize na vic pokud budu mit muj plat je nestaly pracuji ve stavebnictvi kde se pracuje podle pocasi Dekuji za radu

Odpověď na téma: výživné od manžela
Informace o uživateli: