Význam postupní smlouvy z roku 1972

Forum Fóra Občanské právo Dědictví Význam postupní smlouvy z roku 1972

Zvolené téma obsahuje celkem 2 odpovědi. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Eva Malášková a poslední změna je stará 9 let, 4 měsíce.

 • Autor
  Příspěvky
 • #70276 Reply

  Blanka Vacátková

  Děkuji za předešlou odpověď.

  Dobrý den, paní Mgr. Jindrová Lucie

  chtěla bych se zeptat na význam "postupní smlouvy". Opíši to nyní tak jak je to přesně uvedené v dokumentu:

  M. V. shora uvedené nemovitosti s veškerým příslušenstvím a součástmi potupuje svému vlastnímu synovi J. V. za cenu 50 000.- a nastupující J. V. za tuto cenu shora uvedené nemovitosti přejímá.

  Postupní cena v částce 50 000.- jest vykázána takto:

  Na srážku z této postupní ceny vyhražuje postupující M. V pro sebe a též pro svého manžela V. V. právo doživotného a bezplatného užívání nemovitosti a zahrady spojené s tím.

  Nastupující J. V za sebe zavazuje se toto právo řádně trpět. Roční hodnotu tohoto práva udávají účastníci částkou 500.-Kčs , což kapitalizováno činí částku…….2500.-Kčs

  Zbytek postupní ceny v částce……… 47500.- Kčs ponechává postupující M. V. darem nastupujícímu synu J. V., který tento dar vděčně přijímá.

  Na nastupujícího přejdou práva a povinnosti vlastníka dnem platnosti této smlouvy k níž je třeba jednak souhlasu podle §490odst.2 obč. zákona, jednak registrace zdejším státním notářstvím.

  Jak máme chápat toto znění postupní smlouvy?

  Děkuji za odpověď

  a jsem s pozdravem Blanka Vacátková

 • #70278 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  tuto smlouvu chápu jako smlouvu kupní se současným zřízením věcného břemene doživotního užívání nemovitosti pro oprávněného M.V. a V.V.

 • #70279 Reply

  Eva Malášková

  Dobrý den,

  reaguji ještě na toto téma s dovětkem: co když zřízení věcného břemene doživotního užívání nemovitosti nebylo dosud v k.n. zavedeno? Nyní dochází k prodeji nemovitosti. Jaký právní dopad může mít tato svěřenecká smlouva pro nastávajícího kupujího, kde vlastně nyní se změní strana nastupitelská?Přechází tento závazek na nového majitele a může dojít dodatečně k zřízení věcného břemene i přes nesouhlas nového majitele?

  Děkuji za odpověď dodatku

  Eva Malášková

Odpověď na téma: Význam postupní smlouvy z roku 1972
Informace o uživateli: