Vzdálenost RD

Forum Fóra Správní právo Různé Vzdálenost RD

Zvolené téma obsahuje celkem 3 odpovědi. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Mgr. Oldřich Topka a poslední změna je stará 9 let, 9 měsíců.

 • Autor
  Příspěvky
 • #50411 Reply

  Josef Kocourek

  Dobrý den!

  Chtěl bych se informovat o pravomocech místních stavebních úřadů, ohledně změn oproti stavebnímu projektu.

  Při výkopových pracech pro rodinný dům došlo k posunutí vzdálenosti od souseda na 2,9m, místo 3m, které jsou uvedeny v projektu. Potom, co soused podal stížnost na nedodržení odstupové vzdálenosti uvedené v projektové dokumentaci, došlo k místnímu šetření, kde nám na místě byla stavba zastavena. Stavební úřad nám doporučil, abychom se v dobrém domluvili se sousedem, ten s námi bohužel nemíní komunikovat.

  Mám tedy dotaz, zda-li je v pravomoci stavebního úřadu udělat změnu o již zmiňovaných 10cm, aniž by s tím musel soused souhlasit a nám byla stavba opět povolena.

  Děkuji

  Kocourek Josef

 • #50413 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, změnu sám o sobě úřad nevyřeší. Musíte se aktivně zapojit do jednání Vy sám. Stavba nemůže zůstat stát jen kvůli tomu, že není možná dohoda. Komplikace ze strany sousedů jsou v průběhu stavebního řízení a stavby samotné celkem běžné. Stavební úřad takové záležitosti řeší často a měl by Vás tudíž instruovat, jak v celé věci postupovat dále a jakým způsobem překlenout námitky souseda. To, že se bude čekat na vyřízení "po dobrém", věc vůbec neřeší. Na úřadu také můžete projednat možnost změny stavby před dokončením, ovšem i zde je prostor pro vyjádření ostatních účastníků, což Vás dovede opět k námitkám souseda. Jestliže bude úřad nečinný, obraťte se na jeho nadřízený orgán (krajský úřad) a požádejte o konzultaci celé záležitosti.

 • #50414 Reply

  Vendula Holubová

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat zda a podle jakého zákona se musí dodržet 4m vzdálenost mezi RD a hranicí pozemku.

  Právě připravujeme projekt pro výstavbu nového RD a na SÚ nám to nesčetněkrát zdůrazňovali. Ale teď jsme se dověděli, že město chystá výstavbu řadového domu v sousedství toho našeho stávajícího domu a oni od hranice pozemku rozhodně dle projektu 4m nedodrží.Platí to jen pro někoho a nebo jde udělit vyjímka?Jak je to přesně.Děkuji mnohokrát za odpověď V.Holubová

 • #50415 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, vyhláška č. 501/2006 Sb., o obecných požadavcích na využívání území, v §25/2 stanoví " Je-li mezi rodinnými domy volný prostor, vzdálenost mezi nimi nesmí být menší než 7 m a jejich vzdálenost od společných hranic pozemků nesmí být menší než 2 m. Ve zvlášť stísněných územních podmínkách může být vzdálenost mezi rodinnými domy snížena až na 4 m, pokud v žádné z protilehlých stěn nejsou okna obytných místností; v takovém případě se odstavec 4 nepoužije.". Kromě toho řeší také odstupy i v jiných případech.

Odpověď na téma: Vzdálenost RD
Informace o uživateli: