vznik společenství vlastníků

Forum Fóra Občanské právo Nemovitosti vznik společenství vlastníků

Zvolené téma obsahuje celkem 13 odpovědí. Do diskuze (2 účastníci) se naposledy zapojil uživatel  Barbara Nenapsalová a poslední změna je stará 1 rok, 5 měsíců.

  • Autor
    Příspěvky
  • #63273 Reply

    Tomáš Vodička

    Prosím o vysvětlení podmínek vzniku společenství vlastníků. V našem případě jde o dům s osmi jednotkami, vlastníků je šest. Družstvo, které také zajišťuje správu domu, vlastní tři byty, což činí 32,2% domu. Otázka zní, zda podle zák. 72/1994 § 9 odst. 3 vzniklo společenství vlastníků, anebo se na nás vztahuje § 9 odst. 4, podle nějž by společenství zřejmě nevzniklo? Předem velice děkuji za výklad.

  • #63275 Reply

    Mgr. Lucie Jindrová, advokát

    Dobrý den,

    v tomto případě záleží na tom, na základě čeho je družstvo správcem a vlastníkem oněch 3 bytových jednotek. Tedy, jestli bylo původně vlastníkem celého objektu, či je novým vlastníkem.

  • #63276 Reply

    Mgr. Oldřich Topka

    Dobrý den, §9 odst.4 ZOVB se týká bývalých "stavebních" nebo "lidových" BD. Jestliže družstvo bylo správcem podle úpravy platné do 1.7.2000 (přičemž dům byl do tohoto data rozdělen na bytové jednotky) pak se aplikuje §9 odst.4. To znamená, že společenství vznikne až ve chvíli, kdy katastr družstvu doručí listiny o tom, že jeho podíl činí méně než 1/4 na společných částech (respektive, že 3/4 již byly převedeny na vlastníky). Do té doby je společenství vlastníků bez právní subjektivity (nemůže samo jednat). Pokud nejsou naplněny tyto podmínky, pak platí §9 odst.3 ZOVB. Z dotazu není zřejmé, o který případ jde v uvedené věci.

  • #63277 Reply

    denisa jordánová

    Dobrý den,

    můj otec bydlí s babičkou( jeho matkou)již několik let. Byla možnost odkoupit byt do osobního vlastnictví. Otec celý byt zaplatil sám.V kupní smlouvě je ale uveden otec i jeho matka. Město by jinak byt neprodalo. Byla to podmínka. Jak lze převést byt jen na otce? Otec má ještě 2 sourozence a bojím se, že po smrti babičky si budou dělat nároky na byt.

    děkuji za odpověď.denisa

  • #63278 Reply

    Mgr. Lucie Jindrová, advokát

    Dobrý den,

    v tuto chvíli tedy otec i babička jsou podílovými spoluvlastníky nemovitosti. V tomto případě by bylo možné dohodou zrušit a vypořádat toto podílové spoluvlastnictví tak, že výlučným vlastníkem by se stal otec a v dohodě by uvedli, že vypořádací podíl byl již uhrazen.

    Nebo je možné ten babičky podíl otci darovat.

  • #63279 Reply

    denisa jordánová

    Moc děkuji za rychlou odpověď.

    Můžete mi prosím poradit jaká varianta z těch co jste uvedla je jednodušší? a event. tu jednodušší variantu trochu podrobněji popsat?myslím, že asi jednodušší je, aby babička darovala svůj podíl otci. To se sepisuje darovací smlouva?nebo něco jiného?asi je i nutný ověřený podpis babičky a otce?děkuji denisa

  • #63280 Reply

    Mgr. Lucie Jindrová, advokát

    Dobrý den,

    pro darování je třeba sepsat darovací smlouvu a ověřit alespoň na 1 vyhotovení podpisy obou stran. Tato varianta je jednodušší; prostě babička svůj podíl daruje otci. Je vhodné do smlouvy uvést (pokud o tom nebyla zmínka v kupní smlouvě), že veškeré finanční prostředky hradil i za babičku otec.

    Jeho sourozenci si nárok na byt dělat nemůžou.

  • #63281 Reply

    Tatana Lenfeldova

    Hezký den. Prosím o radu v této věci mého syna:

    Mám právo(syn)k užívání bytu družstva vlastníků domu a členská práva jen já a nyní končím splátky na byt.Jsem rozvedený.Jde, aby spoluvlatník byla se mnou i moje 2 letá dcera, která bydlí se svou matkou na jiné adrese?

    S její matkou nejsem ženatý.Musela by mít nezl.dcera poručníky oba rodiče? Jak se postupuje?

    Z manželství mám 7letého syna, který bydlí již 6 let ve Finsku a je Finočech. Rád bych, aby byt jednou zůstal dceři, která žije v Praze. A jak je to s event. dědictvím vůči oběma dětem, kdyby byt byl i na dceru?

    Přeji Vám hezký den a děkuji za odpoveď

  • #63282 Reply

    Tatana Lenfeldova

    Velmi vás prosím, pokud mi nemůžete odpovědět vymažte můj dotaz z 2.3.2008 z obrazovky počítače.Děkuji Lenfeldová

  • #63283 Reply

    Lenka Langová

    Dobrý den,

    potřebovala bych poradit ohledně rozdělení stávajícího sdružení vlastníků. Jsme dům o 4 vchodech (jeden je samostatně od počátku) a ostatní 3 vchody jsou spolu. Nastal ovšem klasický problém okolo renovace a oprav na domě. Jsou zde určití lidé co jsou striktně proti a vše blokují. Proto jsme přemýšleli a chtěli bysme se také osamostatnit jako ten první vchod. Náš vchod je krajní jako je ten první a potřebovali bysme znát všechny podmínky odloučení a zda je to vůbec možné. Pokud budeme sami, lépe se dohodneme na opravách a úvěru. Poraďte nám prosím, kam se máme obrátit a jak postupovat.Za zoufalé nájemníky předem velmi děkuji.

  • #63284 Reply

    Petr Truschán

    Dobrý den, rád bych se zeptal jak je to s vybíráním do fondu oprav z rozestavěných bytových jednotek.

    Máme bytový dům o 5-ti bytech, máme založeno společenství jednotek, na domě se staví dvě střešní nástavby a nyní jsou zapsány v katastru jako rozestavěné bytové jednotky. Potřebuji zjistit od kdy mají majitelé platit do fondu oprav. Ode dne zápisu do katastru rozestavěné jednotky, nebo až budou jednotky zkolaudovány?

    Děkuji.

  • #63285 Reply

    Lenka Dohnalová

    Dobrý den,

    prosím Vás o radu. Máme v domě problém s jedním ze 4 bytů, jehož majitelé neplatí ani za náklady za společné prostory (opravy apod.) a ani za vodné a stočné. Dům má společný jeden vodoměr od vodáren a tudíž aby nebyla do domu zastavena dodávka vody musí ostatní byty platit za tento byt. Vodárny žádosti na samostatné větve s jejich vodoměrem pro každý byt nevyhověli. Mnoho let se v domě platilo kromě částky za vodu i 500,-Kč na byt jako příspěvek do "fondu". Vše je ale jen domluva ústní, není žádná písemná smlouva, která by toto potvrzovala. Máme nějakou možnost řešení tohoto problému.

    Myslela jsem, že by pomohlo založení společenství vlastníků bytových jednotek, ale u 4 bytů to povinně není a jakákoli domluva či smlouva s problémovým byten je nereálná.

    Moc děkuji za odpověď.

  • #63286 Reply

    Zbyněk Nejezchleba

    Dobrý den, chtěl bych se zeptat, co se stane v případě, že svbj už nemá peníze na účtě. důvodem je neplacení záloh ani vytváření rezerv na opravy.

    70% vlastníků bytových jednotek ignoruje vše.

    Výbor z důvodu nemožnosti vymáhání pohledávek (předešlé exekuce, dlouhodobá nezaměstnanost, težké sociální případy vlastníků jednotek)již odstoupil. Pokud tedy příjde např faktura za elektřinu na společné prostory – jak je řešena odpovědnost za nezaplacení takové faktury.

    Odpojení elektřiny nic neřeší a nevadí.

  • #107747 Reply

    Barbara Nenapsalová

    Dobrý den. Mám dotaz. Mám v Osobním Vlastnictí dva byty v Novém Jičíně ve stejné panelové jednotce.Kolem Srpna 2015 jsem podala inzerát o prodeji jednoho ze dvou bytů a podařilo se mi najít kupce. Sepsala se kupní smlouva vše se na obou stranách ,,jak na kupující tak i na prodávající“ se vše domluvilo.K určitému datu se měl byt s klíči předávat do rukou nové majitelky. Byt byl před předáním řádně vyklizen a připraven k předání nové majitelce,ale ke konci roku 2015 se nějak změnily požadavky,a zákon o prodeji bytů,společenství vlastníků a přepis z Katastru,atd…Tím pádem se prodej bytu zastavil, a prodej mohl pokračovat již v novém roce a to 2016.V Lednu na začátku roku 2016 se mělo dále pokračovat, ale vznikly nějaké nové úpravy a nároky na společenství vlastníků. Takže laicky řečeno. Pokud se všichni sousedé ve stejné panelové jednotce nedohodnou v jedno, nebude byt možno prodat a ani tím pádem přepsat na Katastru?
    Děkuji za vaši odpověď a vysvětlení.

Odpověď na téma: vznik společenství vlastníků
Informace o uživateli: