zadavani dovolene

Forum Fóra Pracovní právo Dovolená zadavani dovolene

Zvolené téma obsahuje celkem 3 odpovědi. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Mgr. Oldřich Topka a poslední změna je stará 10 let, 1 měsíc.

 • Autor
  Příspěvky
 • #46816 Reply

  Lukas Stanek

  Muze my zamestnavatel urcovat kdy si mam vycerpat dovolenou ikdyz o tom predem nevim?

  Muze my zamestnavatel manipulovat s celou mou dovolenou?

  Muzu si ja sam urcit kdy dovolenou cerpat?

 • #46818 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, §217 odst.1 ZP: Dobu čerpání dovolené určuje zaměstnavatel podle rozvrhu čerpání dovolené …. tak, aby si zaměstnanec mohl dovolenou vyčerpat zpravidla vcelku a do konce kalendářního roku, ve kterém právo na dovolenou vzniklo, pokud v tomto zákoně není dále stanoveno jinak. Takže to nejste Vy, kdo si rozhoduje o rozvržení dovolené, ale zaměstnavatel. Obecně se říká, že si zaměstnanec dovolenou "bere", ale to lze jen se souhlasem zaměstnavatele. Když s tím nesouhlasí, dovolená podle termínu,který si stanovil zaměstnanec, nebude.

 • #46819 Reply

  Jarmila Blahová

  máme stanovenou 40 hodin. prac. týden. dobu.

  Pracovnice pracuje na zkrácený úvazek 32 hodin týdně

  s rozvržením pracovní doby pondělí – čtvrtek á 8 hodin.

  Má nárok na celou dovolenou – v jejím případě je to 40 dní ( s proplácením 5 dní za 6,4 hod. – což je prac. doba 32/5dny), nebo se jí musí dovolená krátit (40dní/5dny*4dny= 32 dní po 8 hodinách)?

 • #46820 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, kratší pracovní úvazek nemá vliv na nárok na dovolenou. Při plném úvazku má zaměstnanec ze zákona nárok na 20 dnů dovolené, tj. 5 (pracovních) dnů x 4 týdny. U zkráceného úvazku bude se týdnem dovolené rozumí 4 dny (4 dny x 4 týdny). Splní-li zaměstnanec obecné podmínky ZP pro nárok na dovolenou za kalendářní rok, bude mu náležet stejná délka dovolené jako ostatním. Rozdíl je v tom, že mu bude proplaceno méně dnů. Dovolená se pak počítá jen za ty dny, kdy běžně pracuje (tj. od pondělí do čtvrtka). Na konkrétní mzdové postupy se však informujte jinde, mzdovým účetnictvím se zde nezabýváme.

Odpověď na téma: zadavani dovolene
Informace o uživateli: