Žádost o prořezávání stromů

Forum Fóra Správní právo Právo životního prostředí Žádost o prořezávání stromů

Zvolené téma obsahuje celkem 5 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Mgr. Oldřich Topka a poslední změna je stará 9 let, 8 měsíců.

 • Autor
  Příspěvky
 • #69449 Reply

  Radomír Pokorný

  Mám pozemek ke stavbě rodinného domu a zavazí mě tu stromy jak staré ovocné, tak nálety a starší listnaté stromy. Jak mám postupovat.

 • #69451 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, povolení ke kácení dřevin řeší zákon č.114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, a vyhláška č. 395/1992 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona ČNR č. 114/92 Sb., o ochraně přírody a krajiny. Je stanoveno, že povolení není třeba ke kácení dřevin na pozemcích, které jsou ve vlastnictví fyzických osob, jestliže pozemky užívají a jde-li o stromy se stanovenou velikostí. Tuto velikost stanoví ministerstvo životního prostředí obecně závazným právním předpisem (395/1992 Sb.) a je určeno, že povolení není nutné u stromů, u kterých nepřekračuje obvod kmene 80 cm ve výši 130 cm nad zemí. Jestli jsou tedy stromy "užší" než je uvedeno, můžete je pokácet, aniž by jste žádal o povolení na Městském (obecním) úřadu.

 • #69452 Reply

  Jitka Haincova

  Dobrý den,

  na zahradě máme několik vzrostlých jehličňanů (stáří asi 30 let). Za zahradou bylo kdysi pole, dnes to je oblast s intenzivní výstavbou. Majitel jedné z parcel po nás požaduje vykácení oněch jehličňanů, protože mu prý stíní. Pokud tak neučiníme, máme mu přispět na vytápění domu. Argumentuje tím, že doba, kdy mu slunce svítí do francouzských oken, je stromy krácena. Má na to právo? Děkuji za odpověď.

 • #69453 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, to není žádný dostatečně právně podložený požadavek. Jestliže se domnívá, že je v právu, tak ať se obrátí na příslušné úřady nebo soud. Vy se můžete spojit se stavebním úřadem a požádat o stanovisko v této věci.

 • #69454 Reply

  Lucie Jánská

  Dobrý den.Jsme malá obec Skřivany v Královéhradeckém kraji. Před naším domem je hřiště obehnané vzrostlými,starými stromy. Javory, lípy, kaštany, břízy, topoly. Po obci jsme již několikrát žádali o prořezání. Obec nám tvrdí,že hřiště není její majetek (vlastní ho TJ Sokol),že na to nemá právo. Můžeme se nějak bránit? Ochránit sebe a svůj majetek než se stane něco vážného? Pravě se naší obcí prohnala průtrž s vichřicí a několik větví spadlo. Máme střešní okna a na ulici parkují i auta. Předem děkuji za odpověď i případnou pomoc. S pozdravem Jánská

 • #69455 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, poskytujeme pouze rady, o pomoc se musíte obrátit jinam. Pokud obec není vlastníkem pozemku, pak je povinen o stromy dbát vlastník (tedy TJ sokol). Měli by jste tedy požádat vlastníka, aby věc uvedl do pořádku. Požádejte o pomoc na odboru životního prostředí u obce s rozšířenou působností.

Odpověď na téma: Žádost o prořezávání stromů
Informace o uživateli: