Záloha

Forum Fóra Ostatní Obecné Záloha

Zvolené téma obsahuje celkem 9 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Veronika Krištofová a poslední změna je stará 8 let, 10 měsíců.

• Autor

Eva Lexová

Měla jsem v úmyslu převzít restauraci (přenechání pronájmu). Majitelce byla složena záloha (mám na to písemný doklad). Poté jsem byla nucena od převzetí podniku ustoupit. S majitelkou jsme se dohodly (písemně), že zálohu vrátí, až podnik přenechá jinému zájemci. K tomu již došlo, ona však peníze nevrátila a vyhýbá se jakémukoli kontaktu (nyní jsem dokonce zjistila, že podobný "podvod" připravila i na jiné zájemce a že má řadu dluhů). Jaké byste mi doporučili nejlepší řešení, abych své peníze ještě viděla? Děkuji

• #76476 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

na dotyčnou podejte žalobu soudu a svého nároku se domáhejte soudní cestou.

• #76477 Reply

Veronika Krištofová

Dobrý den,chci se Vás zeptat ohledně zálohy při prodeji nemovitosti. Můj rodinný příbuzný prodává nemovitost. Dostal smlouvu o smlouvě budoucí / kupní smlouvy nemovitosti a v jednom odstavci se píše, že pokud nedojde k podepsání hlavní kupní smlouvy, bude muset vrátit zálohu. Je to ze zákona, nebo s tím nemusí souhlasit. Většinou, co vím, tak záloha je záruka o tom, že si někdo něco chce koupit a pokud kupující odmítne zůstane záloha prodávajícímu. Sama bych řekla, že když prodávající nepodepíše kupní smlouvu, tak pak se záloha vrací. Je tomu tak nebo je to nějak jinak. Mohl byste mi prosím poradit, jak se to má dobře udělat. Děkuji Nashledanou

• #76478 Reply

Dobrý den,

záleží i na jiných ustanoveních smlouvy – vzhledem k tomu, že má záloha sloužit jako záruka za to, že bude kupní smlouva uzavřena, je třeba to takto i vložit do smlouvy. Tedy trvat na tom, aby ve smlouvě bylo uvedeno, že pokud nedojde k uzavření smlouvy kvůli kupujícímu, ponechá si prodávající zálohu. Stejně však naopak nedojde-li k podpisu kvůli prodávajícímu, bude muset zálohu vrátit. Nevíte-li si rady, nechte si smlouvu zkontrolovat advokátem.

• #76479 Reply

Veronika Krištofová

Velice Vám děkuji za rychlou odpověď. Můžete mi ještě prosím říct, zda může být takto formulován odstavec o této záloze? Tento odstavec z ní takto:Smluvní strany se dohodly, že pokud by ze strany kupujícího nedošlo z nějakých nepředpokládaných důvodů k uzavření vlastní kupní smlouvy, záloha, kterou složil prodávajícímu je nevratná. Opačně by tomu bylo, pokud by k uzavření vlastní kupní smlouvy nedošlo ze strany prodávajícího.

Takto jsme naspali odstavec.Děkuji Vám za Vaši odpověď.Nashledanou Krištofová

• #76480 Reply

Takto byste to napsat mohli, i když bych spojení "z nějakých nepředpokládaných důvodů" vynechala – takto napsané je to totiž neurčité a mohli byste mít problém s vymahatelností.

• #76481 Reply

Veronika Krištofová

Dobrý den, velmi moc Vám děkuji. Moc jste nám pohomla. Ráda se na zase obrátím, pokud budu mít zase nějaký problém. Nashledanou Krištofová

• #76482 Reply

Veronika Krištofová

Dobrý den paní magistro Jindrová,mohu se Vás ještě zeptat k záloze, o které jsem Vám v předchozích dotazech psala?Kupující nemovitosti nám odepsal a zaměnil odstavec takto, jak by jste ho chápala? Smluvní strany se dohodly,že pokud by v budoucnu(z nějakých nepředpokládatelných důvodů)nedošlo ze strany kupujícího k uzavření vlastní kupní smlouvy,část zálohy ve výši 50 000 Kč je nevratná.Na vrácení zbývající části, tedy 200 000 Kč,nyní splacené zálohy má kupující nárok, až když by prodávající uzavřel jinou smlouvu o prodeji a získal tak úhradu za prodej respektive by získal zálohu na tento prodej.Pokud by k uzavření vlastní kupní smlouvy nedošlo ze strany prodávajícího,má kupující nárok na vrácení zálohy v celé výši a to 250 000 Kč ve lhůtě jeden měsíc od dne,kdy by prodávající od úmyslu prodeje odstoupil.Nevíme si s tímto odstavcem rady,mohla byste mi co nejrychleji odpovědět.Předem velice děkuji za odpověď.Nashledanou.

• #76483 Reply

Dobrý den,

především byste (jak jsem Vám již jistě psala) měli se smlouvou dojít za advokátem a požadovat provedení revize smlouvy. Požadavek kupujícího na takové ustanovení bych já osobně neakceptovala – záleží však na Vás. Jestliže to uzavřete takto, nebude kupující tak zainteresován na tom, aby vlastní smlouvu uzavřel.

A nebo jinak, jestliže už znáte detaily smlouvy vč. způsobu splacení, je opravdu nutné před vlastní smlouvou psát smlouvu o smlouvě budoucí kupní?

• #76484 Reply

Veronika Krištofová

Moc Vám děkuji, že jste tak rychle odpověděla. Určitě se s advokátem poradíme. Moc se nám takto formulovaný odstavec nezamlouvá. Víte, nemáme s tím moc velké skušenosti, proto jsem ráda, že jsem se nejprve mohla na Vás obrátit a abychom nevypadali moc hloupě u advokáta. Stejně asi tak vypadáme. Děkuji ještě jednou za Vaši odpověď. Snad vše proběhne bez problému a k prospěchu naší strany.

Odpověď na téma: Záloha
Informace o uživateli: