zaměstnávání mladistvých

Forum Fóra Pracovní právo Pracovní smlouvy a dohody zaměstnávání mladistvých

Zvolené téma obsahuje celkem 1 odpověď. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Mgr. Oldřich Topka a poslední změna je stará 9 let.

  • Autor
    Příspěvky
  • #55689 Reply

    Jana Tesárková

    Všude čtu , že zaměstnat dítě do skončení povinné docházky nelze. Ta však končí 30.6. nebo až 31.8.?

    Nevím zda může být zaměstnáno 15 leté dítě o prázdninách nebo ne. Ze svého okolí znám několik případů, kdy některé firmy děti po deváté třídě berou na brigády, ale já si myslím že to asi není správně.

  • #55691 Reply

    Mgr. Oldřich Topka

    Dobrý den, podle školského zákona platí, že žák splní povinnou školní docházku uplynutím období školního vyučování ve školním roce, v němž dokončí poslední rok povinné školní docházky.

    Takže s ohledem na znění zákona, nic nebrání tomu, aby osoba starší 15-let pracovala již o prázdninách po skončení povinné školní docházky. Podle §6/1 ZP platí, že způsobilost fyzické osoby jako zaměstnance mít v pracovněprávních vztazích práva a povinnosti, jakož i způsobilost vlastními právními úkony nabývat práv a brát na sebe povinnosti vzniká dnem, kdy fyzická osoba dosáhne 15 let věku; zaměstnavatel však s ní nesmí sjednat jako den nástupu do práce den, který by předcházel dni, kdy tato fyzická osoba ukončí povinnou školní docházku.

    Váš názor je tedy nesprávný.

Odpověď na téma: zaměstnávání mladistvých
Informace o uživateli: