Zaměstnavatel nechce platit

Forum Fóra Pracovní právo Mzdy Zaměstnavatel nechce platit

Zvolené téma obsahuje celkem 5 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Věrný Návštěvník a poslední změna je stará 4 roky, 10 měsíců.

• Autor

Věrný Návštěvník

Dobrý den!Prosím o radu.Přes půl roku jsem byl zaměstnán u jedné firmy, která byla v konkurzu za velké dlůhy.Od 1.2.2013 původní firma skončila, prodalá firmu novému majiteli a nyní má firma jak nový název, tak i nového majítele.Přes půl roku na původní firmě byly problémy s výplatama.Dostávaly jsme je así tak až o měsíc dýl.Teď nám oznámili zaměstnavatele, že výplátu za prosínec 2012 nedostaneme, protože na ní nemáme nárok.Ale nevysvětlili nám proč nemáme nárok na naší těžce vyděláné peníze.Výplatu za leden 2013 prý nám vyplatí nový zaměstnanec po vzájemné domluvě s ním. Pár dní před skončením původní firmy nám dali podepsát výpověď, kterou jsem podepsál.Teď nevím jestli jsem udělál dobře, že jsem jí podepsál.Když jsem se ptál dnes, jak to bude s odstupným, řekly nám, že nemáme jak na odstupné, tak i na výplátu za prosínec nárok.Poraďte prosím co mám dělát, opravdu nemám nárok aspoň ta můj plát za prosinec??? Je to docelá hodně peněz.Mám velkou rodinu a vůbec nevím s čeho budeme žít.

• #59271 Reply

Věrný Návštěvník

Chci ještě dodát, že jsem vzápětí s výpovědí podepsál novou prac. smlouvu s novým zaměstnavatelem.

• #59272 Reply

JAROSLAV CODERETA

DOBRÝ DEN ASI TŘI ROKY JSEM PRACOVAL U FIRMY NA JIŽNÍ MORAVĚ.FIRMA JE ALE ZAREGISTROVÁNA V PRAZE.PENÍZE V TÉTO FIRMĚ SE VYPLÁCEJÍ NA RUKU,HODINY SE PÍŠÍ DO ŠKOLNÍCH SEŠITŮ,VÝPLATNÍ PÁSKY NEEXISTUJÍ.PODEPISUJÍ SE JEN JAKÉSY VÝPLATNICE KDE JE UVEDENA MINIMÁLNÍ MZDA.I KDYŽ JE ODPRACOVÁNO TŘEBA 200HODIN.FIRMA JE VLASTNĚ NAPSÁNA NA BÍLÉHO KONĚ V PRAZE ALE ZAMĚSTNANCI PRACUJÍ NA JIŽNÍ MORAVĚ KDE JIM ŠÉF VYPLÁCÍ PENÍZE PŘÍMO NA RUKU.ŠÉF ALE TVRDÍ ŽE S TOUTO FIRMOU NEMÁ NIC SPOLEČNÉHO ALE VŠICHNI VĚDÍ ŽE JI VEDE.JEDNÁ SE O TO ŽE JSEM DOSTAL VÝPOVĚD A ŠÉF MĚ DLUŽÍ ZA 2 MĚSÍCE VÝPLATY.ŘEKL MĚ AT HO DÁM KLIDNĚ K SOUDU.PROSÍM JAK MÁM POSTUPOVAT.DĚKUJI CODERET.

• #59273 Reply

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

pokud došlo k převzetí původního zaměstnavatel jinou firmou, přechází na tuto firmu veškeré závazky původního zaměstnavatele. Jestliže jste prosinec řádně odpracovali, máte na mzdu za prosinec samozřejmě nárok. Pokud na ni zaměstnavatel nemá peníze, je to problém zaměstnavatele nikoliv Váš. Pokud by Vám dlužná mzda nebyla vyplacena do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti, máte právo okamžitě ukončit pracovní poměr.

Co se týče výpvoěid, domnívám se, že přechod k novému zaměstnavateli bylo možné vyřešit dodatkem k pracovní smlouvě. Na odstupné v takovém případě patrně nárok pravdu nemáte, protože jste o práci v podstatě nepřišel a nadále pracujete. Rozhodně ale požadujte uhrazení dlužné mzdy. Pokud zaměstnavatel odmítne, pohrozte mu okamžitým ukončením pracovního poměru nebo se obraťte na obalstní inspektorát práce – jejich adresy najdete na http://www.suip.cz.

• #59274 Reply

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

jestliže jste dostal výpověď na základě § 52 zákoníku práce, v polovině těchto případů máte nárok na odstupné – záleží na důvodu výpovědi. Dlužnou mzdu je zaměstnavatel povinen Vám vyplatit. Pokud tak neučiní, budete svůj nárok opravdu muset uplatnit u soud. Doporučuji se o nejvhodnějším postupu poradit s právníkem nebo se obrátit na oblastní inspektorát práce – adresy inspektorátů najdete na ww.suip.cz.

• #59275 Reply

Věrný Návštěvník

Děkují za odpověď! Původní firma byla prodana novému majiteli a od 1.2.2013 má i nový název. Ale je pořád zde vykonána stejná práce. Minulý majítel nechál nás všechny podepsát výpověď dohodou a ve výpovědí stojí černý na bílem, že mimo mzdy za prosínec a leden nemá vůči zaměstnanci zádne jiné nároky. Kdy tedy můžu jít na prac. úřad na inspektorát práce? Slýšel jsem, že za prosiném můžu žádat peníze až na začátku března.

Odpověď na téma: Zaměstnavatel nechce platit
Informace o uživateli: