zápis nadačního fondu do rejstříku

Forum Fóra Ostatní Obecné zápis nadačního fondu do rejstříku

Zvolené téma obsahuje celkem 5 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Mgr. Oldřich Topka a poslední změna je stará 9 let, 5 měsíců.

 • Autor
  Příspěvky
 • #75440 Reply

  Hedvika Vrábíková

  dobrý den,

  jak fyzické osoby jsme 31.12.2007 uzavřely smlouvu o vzniku nf (nadační listinu). 24. 1. jsme ji zaslali na příslušnýý soud, v polovině února nám přišlo usnesení s přiděleným IČ, ale od té doby se nic neděje. Chtěla bych se proto zeptat, zda funguje v těchto případech nějaké časové rozmezí, nebo máme zapaltit poplatek, aby byl nf zaregitrován? Myslím, ze musíme počkat ještě na rozhodnutí a pak teprve můzeme začít fungovat.

  Moc děkuji

  Hezký den

  H.Vrábíková

 • #75442 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, §5 odst. 1 zák.č. 227/1997 Sb., o nadacích a nadačních fondech, vzniká NF dnem zápisu do nadačního rejstříku u Krajského soudu. K návrhu na zápis se dokládá řada dalších podkladů. V jakém stádiu se nachází zápis vašeho NF se informujte přímo na Krajském soudu. Jestliže něco nebylo doloženo nebo návrh obsahoval vady, měl by vás soud vyzvat k nápravě. Pro zápis platí obdobná ustanovení jako u zápisů do obchodního rejstříku. Jinak platí, že zápis do nadačního fondu není zpoplatněn.

 • #75443 Reply

  Klára Adamcová

  Dobrý den,

  ráda bych se zeptala – chceme založit nadační fond na podporu laserové léčby dětského ohně. Nepředpokládáme velké množství darů – aspoň zatím odhadujeme cca 100 00?-Kč ročně. Můžete mi prosím poradit, jakými prostředky si nadační fond může vydělat na svou správu?Může užít určité procentu z darů?A kolik?A musí si tuto možnost výslovně sjednat s dárcem?Děkuji za odpověď.Klára

 • #75444 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, tohle vše si musíte zjistit v příslušných předpisech, zejména pak v zákoně č. 227/1997 Sb., o nadacích a nadačních fondech, kde je vše podstatné včetně úpravy použití majetku fondu k vlastní správě. To, jak vysoké procento bude z vybraných příspěvků použito na správu nadačního fondu musí být stanoveno ve statutu nadačního fondu.

  Zjištění přibližných nákladů na správu a potřebnou výtěžnost z příspěvků a procento určené ke správě by bylo vhodné projednat s ekonomem.

 • #75445 Reply

  Klára Adamcová

  To jsem udělala, nicméně mám ještě dotaz ke konkrétnímu paragrafu :

  1) Majetek nadace nebo nadačního fondu smí být použit pouze v souladu s účelem a podmínkami stanovenými v nadační listině nebo ve statutu nadace nebo nadačního fondu jako nadační příspěvek a k úhradě nákladů souvisejících se správou nadace nebo nadačního fondu

  Znamená to, že ve statutu nad.f. musím stanovit, že určité procento z darů bude použito na správu fondu?

  Děkuji za pomoc,K.

 • #75446 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  A čemu jste v předchozí odpovědi nerozuměla, vždyť odpověď na tohle jste dostala, cituji "To, jak vysoké procento bude z vybraných příspěvků použito na správu nadačního fondu musí být stanoveno ve statutu nadačního fondu." a Vy se vzápětí ptáte znovu na to samé.

Odpověď na téma: zápis nadačního fondu do rejstříku
Informace o uživateli: