započtení darů

Forum Fóra Občanské právo Dědictví započtení darů

Zvolené téma obsahuje celkem 3 odpovědi. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Mgr. Lucie Jindrová, advokát a poslední změna je stará 9 let, 5 měsíců.

• Autor

Olga Fialová

Dobrý den, rodiče mi darovali majetek/nemovitosti/, mé dceři/vnučce/ také. Mám sestru, kterou tímto rodiče chtějí vyloučit z možnosti , že by po nich něco dědila.

Avšak dočetla jsem se o započítávání darů po jejich smrti, pokud nesepíší závěť. Rodiče však namítají, že již nic nemají o čem by závěť sepisovali, pouze své osobní věci. Můžete mi poradit jak postupovat, jak se vyhout v budoucnosti sporům se sestrou, zda mají rodiče sepsat závěť či nikoliv?? Za odpověď velmi děkuji.

• #70267 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

pokud již žádný majetek rodiče nemají, nebude tedy co dědit a pak spory se sestrou nebude mít o čem vést. Započítání darů má v dědickém řízení význam tehdy, je-li na co započítat.

Závěť vůbec nic neřeší.

• #70268 Reply

Gabina Zelená

Dobrý den měla bych dotaz. Zjistila jsem, že moji rodiče darovali dům mé sestře. Nemají už žádný jiný majetek.Běžně se stýkáme, takže důvod pro vydědění nemají.Je možné po jejich smrti započítat dar do dědictví? Jaký je rozdíl, když napíší závěť a když ne? Tvrdí, že našetří nějaké peníze, které mi pak dají. Jaká by pak byla moje šance na podíl z domu, kdyby peníze dali do závěti? Nebo co bude, když ji nesepíší?

Děkuji Gabina

• #70269 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

podíl na domě nezískáte v žádném případě, to by Vám jej sestra musela darovat. V případném dědickém řízení tento dar sice bude započten, nicméně znamená to "jen" snížení hodnoty sestřina dědického podílu.

Rodiče mohou se svým majetkem nakládat dle libosti.

Odpověď na téma: započtení darů
Informace o uživateli: