závazkové právo mezi rodinnými příslušníky

Forum Fóra Občanské právo Závazkové právo závazkové právo mezi rodinnými příslušníky

Zvolené téma obsahuje celkem 11 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Karel Dlouhý a poslední změna je stará 8 let, 8 měsíců.

• Autor

Radek Schlesinger

vlastníme nemovitost na níž vázne věcné břemeno doživotního užívání matkou manželky. V souvislosti s uvažovanou výstavbou další nemovitosti bychom chtěli tuto nemovitost použít jako zástavu za úvěr, ale chceme, aby tchýně měla právně zajištěno bydlení. Lze věcné břemeno zrušit a nahradit jej notářským zápisem bez nutnosti věcného břemene k nemovitosti? Děkuji. Radek S.

• #74003 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, věcné břemeno je věcné užívací právo k (cizí) nemovité věci. Jestliže bude zrušeno, pak ho žádným notářským zápisem nenahradíte. Můžete touto formou sice uzavřít libovolnou dohodu, ale narozdíl od VB nic takového nebude zapsáno v katastru.

• #74004 Reply

Jakub Smolík

Chtěl jsem se zeptat,jestli se ruší závazek.Matka přepsala dům sestře.V papírech od advokátky mám doživotní právo na dva pokoje.Sestra mi nesmí zakazovat přístup na dvorek,zahradu,kuchyně,sociálního zařízení a vodit si návštěvy ve dne i v noci.To mám napsáno od advokátky.Před rokem jsem si našel přítelkyni a nastěhovali jsme se do společné domácnosti na jinší adrese.Sestra po roce nastěhovala její dceru do pokojů co mám ještě asi psané od advokátky.Poslední dobou nikdo se mnou skoro nikdo nekomunikuje a přehodili zámek na vchodových dveřích.Chtěl jsem se jen zeptat,když jsem se odstěhoval,jestli doživotní závazek upadá.Mám i změnu adresy v občanském průkazu.S pozdravem Smolík

• #74005 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, podle všeho by jste měl mít k užívání pokojů tzv. věcné břemeno, to se navíc zapisuje i do katastru nemovitostí. Pokud Vám brání v užívání, pak se můžete ochrany svých práv domáhat i u soudu, kde by jste měl uspět. Tím, že jste se odstěhoval, Vaše právo nezaniklo a ani sestra ho nemůže jednostranně zrušit. To by jste se na tom museli dohodnout.

• #74006 Reply

Pavel Příhoda

Dobrý den.Jsem rozveden a má bývalá manželka má z dalších manželství celkem 3.děti.Chtěl jsem se zeptat jeká je vyživovací povinnost,když syn už má 20.Roků a stále opakuje ročník aby jsem na něj platil.Existuje nějaký ůřad,který by měl dozor nad prospěchem??Bojím se,že za rok to bude stále stejné a zase se nenechá připustit k maturitě a raději bude opakovat ročník.

• #74007 Reply

Petr Petr

Žádný takový úřad, který by dohlížel či kontrolovat prospěch dětí ve škole neexistuje a toto by si měla pohlídat asi každá škola sama. Jinak pokud si „dítě“ dalším studiem prohlubuje své znalosti a připravuje se na budoucí povolání tak se ještě živit samo nemůže a v tomto případě by vaše vyživovací povinnost trvala. Pokud je ale „dítě tzv. „věčným studentem“, které třeba jednu školu bezdůvodně nedokončí, popřípadě začne studovat jinou a neustále tak dokola, by v tomto případě si toto dítě mělo alespoň zčásti na své výdaje vydělat jako dospělé již samo. Mohlo by to být popřípadě i důvodem pro zrušení vyživovací povinnosti. Můžete zkusit popřípadě podat na příslušném soudě žalobu o zrušení vyživovací povinnost.

• #74008 Reply

michal ferenc

Mam dotaz,jsem rozvedeny a dite bylo svereno do pece matky.U soudu ex vyslovne uvedla ze nezada o vyzivne,ja s ditetem nejsem v kontaktu a ex mi v tomto i brani.Muze zadat o vyzivne nyni po 2 letech,zpetne?posilam mesicne 100euro,dobrovolne,pracuji v zahranici.Jeste me zajima zda lze vzdat se otcovskych prav ale i povinnosti,pokud by s tim matka ditete souhlasila.Dekuji

• #74009 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

matka se za dítě nemůže vzdát vyživovací povinnosti – to není její výživné ale výživné dítěte. A i když se tak kdysi vyjádřila, může kdykoli toto své vyjádření změnit, protože bez ohledu na jakékoli její vyjádření Vy máte povinnost výživné hradit.

Otcovských práv se "vzdát" nelze. Musel byste se u soudu domáhat popření otcovství a vzhledem k době, byste musel nejprve dát podnět Nejvyššímu státnímu zástupci, aby ten vůbec žalobu na popření otcovství soudu podal. Ten to však velmi velmi pravděpodobně neudělá.

• #74010 Reply

Zdena Braunová

Potřebuji poradit.Rodiče mají věcné břemeno na užívání chatky na našem pozemku. Již několikrát přes náš nevýslovný souhlas chatu rozšířili bez jakéhokoli stavebního povolení. Znovu nám oznámili, že chtějí přistavět další místnost.Vždy vše provedou, když odjedeme na dovolenou. Jsme výhradně proti tomu a nevíme jak postupovat dál. Máme strach z velké pokuty, kterou bychom určitě museli platit v případě, že se na vše přijde. Je možno v těchto případech napadnout a zrušit věcné břemeno? Nebo prosím poraďte co s tím. Děkuji

• #74011 Reply

Jaroslav Ponikelský

Jsem vlastníkem bytu,v němž bydlí jeho původní vlastník(jedna osoba) na základě věcného břemene doživotního užívání bytu. Pokud si do tohoto bytu nastěhuje svoji sestru, která o ni bude pečovat, má tato, po smrti oprávněné z věcného břemene, nárok na další užívání bytu, pokud s tím jako vlastník nebudu souhlasit? V případě, že ano, mohu stanovit tržní nájemné? Sestra oprávněné z věcného břemene uvolní byt, který má pronajmutý. K mnou vlastněnému bytu, o který jde nemá nikdo žádnou nájemní smlouvu.Děkuji.

• #74012 Reply

Vlasta Šmídová

Dobrý den, prosím o radu. Před 5 lety můj strýc přestal pracovat, platit nájem a vytvořil si řadu dluhů.Jako jediná z rodiny jsem mu chtěla pomoci – vše jsem zaplatila a dala mu peníze i na zakoupení bytu do jeho vlastnictví, nechtěla jsem aby skončil na ulici.Slíbil,že se to již nebude opakovat a domluvili jsme se, že jeho byt mi daruje.Byla sepsána darovací smlouva s uvedením strýce jako věcného břemene s pozn.,že hodnota věcného břemene se oceňuje částkou 48 000,-Kč jako desetinásobek ročního užitku/není mi to ale vůbec jasné/.Nyní situace nastal znovu -neplacené nájemné,dluhy,nepracuje – nevím jak dál,nejsem v situaci kdy mohu znovu vše uhradit,strýc mi neustále lže.Jak mohu dál postupovat-mohu ho vystěhovat na ubytovnu, když si neplatí své závazky uvedené v darovací smlouvě? /platba nájmu,nedoplatků a všech plateb spojené s bytem/.Nemohou mu dlužníci zabavit byt?? Děkuji velmi za radu.

• #74013 Reply

Karel Dlouhý

Dobrý den,

pokud jsem to pochopil, tak majitelkou bytu jste Vy. Tzn. věřitelé byt nemohou zabavit za strýcovy dluhy.

To pro Vaše uklidnění.

Není mi jasné, komu by měl platit nájemné, když není nájemníkem (spíš by se mohlo jednat o platby do fondu oprav a zálohy na služby).

Jak ale můžete postupovat vůči němu nevím – třeba Vám poradí někdo jiný.

Odpověď na téma: závazkové právo mezi rodinnými příslušníky
Informace o uživateli: