Závěť

Forum Fóra Občanské právo Dědictví Závěť

Zvolené téma obsahuje celkem 3 odpovědi. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Notářské služby a poslední změna je stará 4 roky, 3 měsíce.

• Autor

Eva Ptáčková

Dobrý den. Od roku 2009 vlastním byt v OV a zároveň 1/2 domu s přítelem. Byt i část RD je na mně napsán na katastru. Plánujeme s přítelem svatbu, který vlastní druhou část RD. Chtěla bych se zeptat jak bych měla ošetřit vlastnictví nemovitostí kdybych ho chtěla v případě smrti někomu přenechat? Nebo automaticky veškerý majetek připadá rodičům nebo jsou tam i zahrnuti sourozenci? Děkuji.

• #72558 Reply

Milan Zeman

Nejlépe vlastnictví ošetříte formou závěti, neboť po Vaší smrti bude dědit Váš manžel a děti.

• #72559 Reply

Anabel

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat. Zda když moje babička v závěti odkáže veškerý svůj majetek své kamarádce a přitom babička má 3 potomky. Bude závět neplatná? A na třetiny se rozdělí sourozenci nebo to bude na čtvrtiny i s její kamaradkou? Je mi jasné, že potomci jsou neopomenutelní, ale zajímámě co s tou osobou, která byla napsaná v závěti. Děkuji

• #72560 Reply

Notářské služby

Dovozuji, že potomci jsou zletilí. Závěť bude neplatná, ale jen relativně. Každý ze zletilých potomků musí dostat jednu polovinu podílu ze zákona. Pokud babička už nemá manžela, pak každý ze tří zletilých potomků má nárok na 1/6 dědictví a kamarádka dostane zbytek – t.j. 1/2 dědictví. Pokud babička zemře až po 1.1.2014, pak každý ze zletilých potomků dostane 1/12 dědictví a kamarádka 3/4 dědictví. Jiná situace by byla, kdyby potomci byli nezletilí. Vše je vysvětleno i s příklady zde:

http://pravni-poradna-zdarma.blogspot.cz/2013/06/neopomenutelny-dedic-nepominutelny-dedic.html

Odpověď na téma: Závěť
Informace o uživateli: