závodní lékař

Forum Fóra Pracovní právo Různé závodní lékař

Zvolené téma obsahuje celkem 8 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Mgr. Oldřich Topka a poslední změna je stará 8 let, 9 měsíců.

  • Autor
    Příspěvky
  • #38425 Reply

    Šárka

    V roce 2004 jsem nastoupila do firmy,na vstupní prohlídku jsem zašla ke své obvodní lékařce,kam mne poslali. Dnes mám přiznanou nemoc z povolání a zaměstnavatel dělá potíže,chce prodloužit odvolací lhůtu po ředitelství Fakultní nemocnice,kde mi nemoc z povolání přiznali,protože požadují najednou dokumentaci o mém zdravotním stavu pro svého závodního doktora, o kterém mi ani neřekli. mají na to právo? měli rok na to,aby se starali, věděli o šetření mé nemoci z povolání – a o závodním lékaři mi nikdy neřekli.

  • #38427 Reply

    Anna Martinkova

    Dobry den,

    moje kamaradka pracuje pro jednu spolecnost jako operatorka zakaznickeho servisu, ktera poskytuje po telefonu informace klientum(nejedna se o sex po telefonu). Pri vypovedi kterou podala vyplnovala plno formularu , kde jeden formular se tykal zdravotni stranky, kde podle meho nazoru byly dost intimni dotazy.( napr. Jestli nekdo v rodine netrpi psychickou poruchou, Jakou bere antikoncepci, nebo jestli nema nejakou pohlavni nemoc, apod) Má zamestnaval vubec pravo chtit tyto odpovedi?

    dekuji za odpoved

  • #38428 Reply

    Mgr. Lucie Jindrová, advokát

    Dobrý den,

    tyto skutečnosti opravdu nemá zaměstnvatel chtít právo vědět. A už vůbec nechápu, proč vyplňovala tyto formuláře při podání výpovědi.

  • #38429 Reply

    Martin Zehnálek

    Dobrý den přeji.Pracuji jako operátor na jedné baličce počitaču v Brně už 6 měsícu a za tu dobu jsem nebyl poslán na vstupní zdravotní prohlidku k zavodnímu lékaři.Je to normální praxe?.Hlavně bych se chtěl zeptat zda má nebo nemá a za jakých podmínek právo zaměstnavatel mě poslat k závodnímu lékaři v mém osobní volnu.Předem děkuji za odpověď.

  • #38430 Reply

    Mgr. Oldřich Topka

    Dobrý den, vstupní lékařská prohlídka není automatická. Vztahuje se jen na určité případy upravené zvláštními právními předpisy. Jestliže tedy spadáte do kategorie zaměstnanců, kteří prohlídku absolvují je podstatné, že podle čl. 12 vyhlášky MZ 145/1988 Sb., dohled na zdraví pracovníků ve vztahu k práci nesmí být pro ně spojen se ztrátou na výdělku; musí být bezplatný a konat se pokud možno v pracovní době. Ve Vašem volnu by Vám ji tedy nařizovat neměli. Jestliže tomu tak nebude, můžete podat podnět na Oblastní inspektorát práce.

  • #38431 Reply

    Stela Exnerová

    Dobrý den,

    nastupuji do nové práce jako prodavačka a zaměstanavatel po mě chce, abych šla na vstupní prohlídku k jeho závodnímu lékaři, který je v cca 30km daleko. Také jsme se dozvěděla, že jelikož musím mít prohlídku před podepsáním smlouvy, tak si jí musím celou zaplatit sama, protože nejsem zaměstnanec. Nestačilo by, kdybych si došla ke svému lékaři, kterého mám u nás, a nebo že bych šla k tomu závodnímu již jako zaměstnanec a pak by mi to firma třeba mohla i zaplatit?!

    Děkuji

    Exnerová

  • #38432 Reply

    Mgr. Oldřich Topka

    Dobrý den, někdo tvrdí, že na VLP musí všichni zaměstnanci, někdo, že pouze u určitých profese, jak to stanoví předpisy na úseku zdravotní péče. Jestliže budete prodávat např.potraviny, je nutné posoudit epidemiologická hlediska. Přesnou informaci obdržíte na hygienické stanici (eventuálně na Oblastním inspektorátu práce). Prohlídku by však měl hradit zaměstnavatel. Tyto náklady se nemají přenášet na (budoucí) zaměstnance. Musíte však k určenému lékaři. Zpráva od Vaše lékaře v tomto případě nelze považovat za VLP.

  • #38433 Reply

    marcel

    Dobrý den, byl jsem poslán na vstupní prohlídku, zaměstnavatel odmítl zaplatit tuto prohlídku, nešel jsem k doktorovi a teď mě chtějí vyřadit z evidence Úřadu Práce, mají na to právo? Díky

  • #38434 Reply

    Mgr. Oldřich Topka

    Dobrý den, náklady prohlídky nese zaměstnavatel. Ale spor o to, že Vám ji nezaplatí, se netýká Vaší povinnosti na prohlídku jít a tu jste nesplnil.

    Pokud nebudete s rozhodnutím ÚP o vyřazení z evidence souhlasit, můžete se odvolat.

Odpověď na téma: závodní lékař
Informace o uživateli: