změna příjmení

Forum Fóra Občanské právo Různé změna příjmení

Zvolené téma obsahuje celkem 5 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Lena a poslední změna je stará 3 roky, 6 měsíců.

• Autor

Petra Schönová

Dobrý den, už delší dobu bych si ráda změnila své příjmení na mužskou podobu odstraněním koncovky -ová. Četla jsem si podmínky, za kterých to lze, ale žádnou z nich nesplňuji. Můj manžel není cizinec, nemám trvalý pobyt v zahraničí ani tam netrávím většinu času. Jsem svobodná. Zajímalo by mě, jestli by podmínky šlo nějak obejít a já bych na změnu příjmení měla nárok.

Děkuji

• #35805 Reply

Dáša

Chtěla bych si změnit příjmení. Vzala jsem si do péče vnučku /matce byla odebrána na základě soudního rozhodnutí-týrání dítěte atd./, která má příjmení po matce. Matka se změnou příjmení na moje a synovo nesouhlasí, i když o dceru nejeví žádný zájem a nestýká se s ní. Jelikož změna příjmení vnučky na naše příjmení bez matčina souhlasu není možná, chtěla bych si já změnit svoje příjmení na příjmení mé vnučky. U nás na matrice mi prostě jen řekli že to nejde. Ale proč, to jsem se nedozvěděla. Je to pro dobro dítěte, když nemá mámu, tak aby alespoň měla stejné příjmení jako mám já. Děti se jí smějí, že nemá maminku a že není naše, když se jmenuje jinak. Malá má syndrom týraného dítěte a je velice citlivá.

Poradíte mi, jaké jsou možnosti změny příjmení?

Moc děkuji, Dáša

• #35806 Reply

Karel Dlouhý
  • #35807 Reply

Lena

Dobrý den,

nechala jsem si na podzim zkrátit křestní jméno z Lenka na Lena. Na matrice proběhlo vše bez potíží, jméno mám upravené na všech osobních dokladech včetně rodného listu. Na maturitním vysvědčení mi jej ale škola odmítá změnit. Prý to ze zákona nejde, ovšem odmítli mi sdělit, o jaký zákon se jedná a položili mi telefon.

Vím, že i zde tato změna lze. Naopak je žádoucí, neboť maturitní vysvědčení potřebuji mít k dispozici pro případ, že budu měnit zaměstnání nebo budu chtít pokračovat ve vzdělání a není v mém zájmu, abych v podobných situacích musela s sebou vždy nosit i rozhodnutí magistrátu o změně křestního jména.

můžete mi prosím poradit, jak mohu postupovat dál a kam se mám případně obrátit?

Děkuji mnohokrát

Lena

• #35808 Reply

Jakub Vrána

Ahoj Leno.

Pokud si chceš změnit jméno, nebo příjmení na maturitním vysvědčení tak máš na to samozdřejmě ze zákona právo. Tohleto upravuje nova vyhláška vydaná roku 2010 ( Vyhláška č. 205/2010 Sb ).

Mluví o tom §6, že dostaneš nové vydání stejnopisu maturitního vysvědčení se změnou těchto údajů. Doporučil by jsem ti někde na internetu stáhnout předlohu žádosti o vydaní stejnopisu maturitního vysvědčení z důvodu změny jména. Jak jsem říkal, je to úplně nová vyhláška, takže někteří lidé ve vedení škol o ní ani nemají ponětí.Škola je jenom další uřad, instituce kde jsou povini po předložení příslušných dokladů ti vydat nový doklad se změnou těchto údajů. Zkus škole poslat na email tu žádost, znění toho zákona, případně ofocený OP. V případě, že ti ani nyní nevyhoví, nezbyde nic jiného než je žalovat z pochybení. Osobně by jsem, ale doporučil počkat až se vdáš, protože by jsi tam musela jít ještě jednou. Pokud ti má odpověd pomohla, dej my pls. vědět: czechmademan@email.cz .

• #35809 Reply

Lena

Ahoj Jakube,

Mnohokrát děkuji za upozornění na tu vyhlášku.

Dal jsi mi tím do ruky pádný argument, který budu moci případně v jednání se školou využít aniž bych musela hned běžet za právníkem.

Navrhovaný postup – žádost o vydání stejnopisu s přiloženou kopií OP a rozhodnutí Magistrátu o změně jména – To jsem v pátek poslala.

Nyní čekám na reakci a v pondělí panu řediteli pro jistotu zavolám.

Nepředpokládám, že bych řešila podobnou situaci po tom, co bych se vdala. Za prvé je tato možnost v nedohlednu, za druhé, pořád budu mít pak v OP i rodné příjmení. Nebo se snad mýlím?

Ovšem samozřejmě trvám na tom, abych na svých dokumentech měla správně křestní jméno, které už změněné mám.

Tedy ještě jednou moc děkuju za tip.

Drž mi palce.

Odpověď na téma: změna příjmení
Informace o uživateli: