změna zápisu na katastru nemovitostí

Forum Fóra Správní právo Katastr nemovitostí změna zápisu na katastru nemovitostí

Zvolené téma obsahuje celkem 9 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Karel Dlouhý a poslední změna je stará 8 let, 8 měsíců.

• Autor

Barbora Šlamborová

Manžel koupil před svatbou pozemek, na kterém jsme již jako manželé postavili dům.Protože o stavební povolení žádal on, bylo mi řečeno, že i do katastru nemovitostí je možno zapsat jako vlastníka pouze manžela. Domnívám se, že jako manželé bychom měli být zapsáni v katastru oba. Chci se zeptat, jak postupovat, aby došlo ke změně zápisu na katastru, případně jaké důsledky by pro mě mohl mít stávající stav v případě rozvodu, i s ohledem na to, že kupní smlova na pozemek je psaná na manžela. Děkuji moc za odpověď.

• #52036 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, záležitost ohledně úpravy na katastru řešte přímo s jeho pracovníky, ti Vám dají instrukce, co vše po Vás budou chtít doložit. V případě rozvodu by jste totiž mohla mít potíže s prokazování toho, že dům patří do SJM, i když v katastru je jako jediný vlastník zapsán manžel.

• #52037 Reply

Martin Pavlík

Dobrý den,

co je třeba pro první vklad do katastru, pokud se jedná o novostavbu o 4 bytových jednotkách a zda se platí daň s převodu pokud stavbu realizovala soukromá osoba , která 3 bytové jednotky nyní prodává a jednu si ponechává.

Děkuji

• #52038 Reply

Hana Bezděková

Dobrý den,prosím o radu.Po revoluci jsme se sourozenci zdědili po otci usedlost,jejíž součástí je i námi cca 50let obývaný dům.Teprve nedávno jsem zjistila že není zapsán v katastru nem.,protože byl stavěn před válkou a později změnou režimu byla část usedlosti zabraná státem.Tatínek před revolucí zemřel.Majetek nám byl vrácen,ale tato skutečnost zůstala nevědomky nedořešená.Poradili byste mi prosím jak postupovat,aby zmíněný dům mohl být zapsán do katastru a nemuselo se postupovat jako u kolaudace na nový dům? Případně jestli nám nehrozí nějaké sankce za tuto skutečnost. Původní plánky domu,revizi el.,a zaměření domu máme,daň platíme.

Předem děkuji za odpověd. Hanka Bezděková

• #52039 Reply

Michal Kadlečík

Dobrý den, chci se zeptat, kdo a kdy se stane majitelem pozemku po smrti majitele zapsaného v katastru. V mém případě již uběhlo od jeho smrti více než 10 let a jako majitel je stále zapsán on a k pozemku se nikdo nehlásí. Děkuji

• #52040 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

dejte soudu, v jehož obvodu zemřelý žil, podnět k tomu, že existuje další majetek neprojednaný v dědickém řízení. Jinak ale platí, že po skončení dědického řízení se stane dědic vlastníkem nemovitosti dnem následujícím po smrti dotyčného – katastr to dopíše zpětně.

• #52041 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

o přesném postupu se informujte na příslušném katastrálním úřadu.

• #52042 Reply

Vladimír Liščák

Dobrý den, žiji od narození (tj. 54 let) v rodinném domku se svou maminkou. Domek je stále zapsán 1/2 na maminku, 1/2 na babičku (zemřela 1989). Co je třeba udělat, aby 1/2 po babičce byla zapsána na mne?

Děkuji.

• #52043 Reply

Lenka Pošvicová

Dobrý den,

chystám se koupit nemovitost s pozemkem přes realitní kancelář. Majitel žije v Americe. Ráda bych věděla, jak se dá v tomto případě řešit přepis na Katastrálním úřadě, jaká je lhůta přepisu podle zákona a co vše k tomu potřebuji já jako kupující.

Děkuji za Váš čas.

S pozdravem

Lenka Pošvicová

• #52044 Reply

Karel Dlouhý

DObrý den,

proč by měla být 1/2 zapsána na Vás?

Je třeba zjistit, jak se vypořádalo dědictví po babičce v roce 1989, kdo byli její dědici, na které měl podíl na domku připadnout.

Např. pokud by po babičce dědila jenom Vaše maminka, tak by na ní připadla ta druhá polovina. Ale mohli tam být i jiní dědicové.

Odpověď na téma: změna zápisu na katastru nemovitostí
Informace o uživateli: