Zpět do práce po MD

Zvolené téma obsahuje celkem 5 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  ivzez a poslední změna je stará 5 let, 1 měsíc.

• Autor

Kateřina Hokešová

Dobrý den,

od 7.9.2011 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou (28 týdnů), to znamená,že dne 21.3.2011 mi skončila. Ráda bych se kdykoliv vrátila do práce, ale bylo mi řečeno,že mé místo je již obsazeno. Na co mám za této situace právo a nárok??? Jak dlouho mi musí zaměstnavatel držet pozici a jak dlouho nějaké náhradní místo?? Popř. jak je to s odstupným???

Děkuji.

• #46530 Reply

Kacka

Dobrý den,

k 25.3 mi končí RD (dítě dosáhne 3.let). Již jsem se informovala u zaměstnavatele (mám smlouvu na dobu neurčitou), ale nabídl mi práci až od května a za podmínek, které mi nevyhovují a tak ji určitě nepřijmu.Mám 26.3 nastoupit do práce a domáhat se výpovědi pro nadbytečnost? Jak konkrétně postupovat, aby mi tuto výpověd dali? V případě, že budou tlačit na rozvázání poměru dohodou, je lepší když dám výpověd sama z důvodu péče o dítě do 4 let veku – musela bych v tomto případě chodit do práce po dobu mé 2měsíční výpovědní lhůty (přestože pro mě práci nemaji???) Děkuji za odpověd, Kateřina K.

• #46531 Reply

ivzez

Den po 3. narozeninách jste povinna nastoupit do zaměstnání. (Nedoporučuji zůstat doma jenom na základě ústní výzvy zaměstnavatele, trvejte na písemném nařízení.)

Výpověď je jednostranný právní krok, o tom, zda a/nebo z jakého důvodu ji dá, rozhoduje ten, kdo výpověď dává. Tzn., že se "nemůžete dožadovat výpovědi od zaměstnavatele pro nadbytečnost".

Nedoporučuji přistupovat na dohodu (není to Vaše povinnost!!) – neměla byste nárok na odstupné a navíc by se Vám krátila popora.

Doporučuji nastoupit do zaměstnání a trvat na přidělování práce odpovídající pracovní smlouvě.

___

Poznámka:

Pokud byste pracovní poměr ukončila dohodou s uvedením důvodu (nadbytečnost), měla byste nárok na odstupné a podpora by se nekrátila.

Pokud byste však zaměstnání ukončila bez nástupu do práce, byla by podpora velmi nízká (počítala by se z průměrné mzdy za r. 2012):

Průměrná mzda pro rok 2013 činí 24 408,00 Kč.

Podpora:

První dva měsíce: 3 661,20 (0,15 násobek)

Další dva měsíce: 2 928,96 (0,12 násobek)

Poslední měsíc: 2 684,88 (0,11 násobek)

• #46532 Reply

ivzez

PS:

Pokud by Vám zaměstnavatel nenařídil zůstat doma písemně, nedoporučuji nechodit do práce ani v případě, že pro Vás zaměstnavatel práci nemá.

Mohl by totiž Vaši nepřítomnost vyhodnotit jako neomluvenou absenci se všemi důsledky. Pokud by kvůli neomluvené absenci pracovní poměr zrušil, neměla byste nárok na odstupné ani na podporu.

Navíc by se Vám dost těžko hledalo nové zaměstnání (důvod skončení by byl uveden v potvrzení o zaměstnání).

• #46533 Reply

Hana Komarková

Dobrý den. Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou a nyní jsem na rodičovské dovolené s druhou dcerou. Dceři budou 3 roky 8. 4. 2013 a já bych měla nastoupit tedy 9. 4. 2013 do práce. Bohužel mi dceru u nás do školky vezmou až od září 2013. S personalistkou jsme se domluvily, že mi poskytnou neplacené volno do 31. 8. 2013, mám sepsat Žádost o prodloužení rodičovské dovolené. Z hovoru však vyplynulo, že neví, zda od září vůbec budou mít nějaké místo. Chci se tedy zeptat, zda by pro mě nebylo výhodnější nastoupit už 9. 4. 2013, což by znamenalo dceru dát do soukromé školky (= skoro všechny vydělané peníze dát za školku a dojíždění), ale udržet si práci na dobu neurčitou. Je pro mě písemné potvrzení, že mi prodlouží rodičovskou dovolenou do září, dostatečnou zárukou, že mě pak zaměstnají? Museli by mi platit odstupné? Děkuji za odpověď. Hana K.

• #46534 Reply

ivzez

Zaměstnavatel Vám může RD poskytnout maximálně do 3 let věku dítěte.

Před skončením RD byste měla zaměstnavateli doručit písemnou žádost o poskytnutí neplaceného volna (zaměstnavatel není povinen žádosti vyhovět).

Po skončení RD (od 9. 4. 2013 včetně) Vám zaměstnavatel může kdykoliv dát výpověď.

Určitě nezůstávejte doma bez písemného souhlasu zaměstnavatele s neplaceným volnem! To by mohlo vést k okamžitému zrušení pracovního poměru bez nároku na odstupné i na podporu.

Já bych se přikláněla k soukromé školce, k nástupu do práce a k zachování zaměstnání.

Odpověď na téma: Zpět do práce po MD
Informace o uživateli: