zpronevěra vozu na leasing

Forum Fóra Trestní právo Různé zpronevěra vozu na leasing

Zvolené téma obsahuje celkem 1 odpověď. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Mgr. Oldřich Topka a poslední změna je stará 10 let.

 • Autor
  Příspěvky
 • #51081 Reply

  H. O.

  Dobrý den,

  prosím o radu v následujícím problému:

  Jeden známý si vzal na leasing vůz, který půjčil známému kamaráda (čímž porušil leasingovou smlouvu). Onen známý kamaráda vůz odcizil. S bankou, u které leasing měl, se známý domluvil a dluh jí splácí, ale mezitím se věci ujal stát a známý čelí zalobě ze zpronevěry. Samosoudce ho už dokonce odsoudil k podmíněnému trestu, proti čemuž podal odpor.

  Nechápu to:

  V paragrafu 248 Trestního zákona se píše, že zpronevěry se dopustil ten, kdo si přisvojil cizí věc, která mu byla svěřena, a způsobil tak škodu na cizím majetku.

  Takže jak může být žalován ze zpronevěry, když:

  1) si vůz nepřisvojil – byl mu odcizen.

  2) škoda na majetku nenastala, protože dluh bance splácí?

  A ještě mám dotaz ohledně živnostenského listu. V paragrafu 6 Živnostenského zákona se uvádí, že podmínkou provozování živnosti je bezúhonnost, přičemž za bezúhonnou se považuje osoba, která nebyla pravomocně odsouzena k nepodmíněnému trestu min. 1 rok, a která nebyla odsouzena pro trestný čin, jehož podstata souvisí s podnikáním. Pokud onen známý podniká v oboru světelný technologií a ŽL má na: Reklamní činnost a marketing,

  Činnost podnikatelských, finančních, organizačních a ekonomických poradců a

  Zprostředkování obchodu,

  usuzuji správně, že z hlediska živnostenského zákona by byl i po pravomocném odsouzení nadále považován za osobu bezúhonnou, tedy splňující podmínky provozování živnosti?

  Budu Vám za odpověď moc vděčná!

  Děkuji!

  H. O.

 • #51083 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, pokud jde o ŽL máte pravdu, tohle by nemělo vést ke ztrátě bezúhonnosti. Pokud jde o rozsudek, nepřísluší nám zde hodnotit závěry soudu. Přesné odůvodnění toho, proč se soud rozhodl, jak je uvedeno ve výroku, si přečtěte v něm. Je jasné, že trestní soudce by nevydal rozhodnutí o vině, kdyby neshledal naplnění skutkové podstaty.

Odpověď na téma: zpronevěra vozu na leasing
Informace o uživateli: