zriadenie vecného bremena

Forum Fóra Občanské právo Nemovitosti zriadenie vecného bremena

Zvolené téma obsahuje celkem 1 odpověď. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Notářské Služby a poslední změna je stará 4 roky, 11 měsíců.

 • Autor
  Příspěvky
 • #68119 Reply

  Jozef

  Prosím Vás, ktorý zákon hovorí o podmienkach zriadenia vecného bremena? Ide o stavbu, ku ktorej je prístup cez pozemok iného vlastníka. Tento vlastník nesúhlasí so zriadením vecneho bremena, ako mám postupovať? Je nutné, aby sa to riešilo cez zdlhavé súdy, alebo sú podmienky, pri ktorých po splnení bude vlastník povinný povoliť mi vstup na jeho pozemok, aby som sa dostal ku svojej stavbe? Ak tam teda sú podmienky, po ich splnení stačí podať žiadosť na kataster?

  Čo v prípade, že by som nerešpektoval jeho zákaz na prechod cez jeho pozemok ku mojej stavbe? Aký postih by ma čakal? Ide len o priestupok? Do akej výšky sa môže vyšplhať pokuta?

  Veľmi pekne ďakujem za odpoveď

 • #68121 Reply

  Notářské Služby

  Pokuste se domluvit se sousedem na přiměřené finanční náhradě. Pokud tak neučiníte, může se soused domáhat náhrady žalobou. Pokud prokážete, že jste se sousedem bezúspěšně jednal, můžete se obrátit na obecní úřad s rozšířenou působností.

  Zajištění přístupu je možné na sousedním pozemku „vyvlastnit“, a to podle § 170 odst. 2 zákona č. 183/2006 Sb., stavebního zákona. Ten říká, že je možné právo k pozemku odejmout nebo omezit též „k vytvoření podmínek pro nezbytný přístup, řádné užívání stavby nebo příjezd k pozemku nebo stavbě“.

  Postup vyvlastňovacího řízení upravuje speciální zákon, a to zákon č. 184/2006 Sb., o odnětí nebo omezení vlastnického práva k pozemku nebo ke stavbě (zákon o vyvlastnění). I v tomto případě však musíte zaplatit finanční kompenzaci.

Odpověď na téma: zriadenie vecného bremena
Informace o uživateli: