Zřízení věcného břemene

Forum Fóra Občanské právo Nemovitosti Zřízení věcného břemene

Zvolené téma obsahuje celkem 13 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Mgr. Lucie Jindrová, advokát a poslední změna je stará 9 let, 4 měsíce.

 • Autor
  Příspěvky
 • #64237 Reply

  Kateřina Pozlerová

  Dobrý večer,

  náhodně jsem narazila na tyto stránky a snad zde dostanu odpověď na řešní svého problému,který mi nedá už dlouho spát.Před dvěmi lety jsme koupili domek přes realitní kancelář,vše proběhlo podle nás v pořádku a my začali bydlet ve svém snu.Jenže za rok si koupili už současní sousedi domek vedle nás,který vlastnil stejný majitel jako ten náš.Zjistilo se,že sousedi vlastní 13m2 před naším domem,kde máme jedinou možnou cestu do domu.Mysleli jsme,že se normálně domluvíme,ale bohůžel přes všechny snahy to nešlo.Sousedi po nás chtějí 30 000 což je podle nás částka nehorázná za tak málo metru a nechtějí ani přijít na věcné břemeno.Stále nám vyhrožují a když jsem jim poslala dopis,kde jim nabízím,že od nich pozemek odkoupí za cenu která odpovídá m2 či chci za částku stejnou zřídit jen věcné břemeno,nebo to dám k soudu,tak mi odpověděli ať to k soudu dám,že mě zničí a stejnak to prohraji.Mám prosím nějakou šanci to vyhrát nebo opravdu nemám jinou možnost.Předem děkuji Katka

 • #64239 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  jestliže k Vašemu domu není jiný přístup než přes tento jejich pozemek, můžete se domáhat zřízení věcného břemene soudní cestou, kdy budete velmi pravděpodobně úspěšní. Doporučuji však vzít si na takové řízení advokáta.

 • #64240 Reply

  Kateřina Pozlerová

  Dobrý den,

  děkuji za Vaši odpověď,moc si toho vážím.Nechápu jen jednu věc,jak je možné,že jsme na tuhle důležitou věc nebyli informování s realitní kanceláře a ve smlouvě ani v odhadu a v katastrální mapě co je v odahdu není žádná zmíňka o tomhle pozemku,který nám vlastně brání vstup na náš pozemek.Nic méně mám ze soudu strach,protože soudův právník říkal,že to máme dopředu prohrané a ještě rádi zaplatím 30 000 za pozemek

 • #64241 Reply

  Robert Plechatý

  Dobrý den,

  společnost ČEZ provedla sama od sebe bez našeho vyzvání rekonstrukci NN. Vlastní rozvaděč umístila do naší opěrné zdi, která odděluje chodník od pozemku, který mimochodem leží asi 2 metry NAD úrovní chodníku. Nyní se domáhá zřízení věcného břemene na našem pozemku, ačkoliv rozvaděč je přístupný výhradně z veřejné komunikace (chodníku), z pozemku k němu není možný žádný přístup, neb samozřejmě leží pod úrovní terénu a navíc na druhé straně zdi. Má na to ČEZ vůbec nárok? Z jakého titulu? Jaká je šance případný spor u soudu vyhrát? Velice děkuji

 • #64242 Reply

  Marie Hlavsová

  Dobrý den,dne 29.9.2008 jsme podepsali rezervační smlouvu na nemovitost,která byla nabízena prostř. RK a zaplatili rezervační poplatek 60.000,-Kč.Dle mého laického názoru není smlouva v pořádku,ale o nemovitost byl zájem, proto jsme na smlouvu přistoupili.Ve smlouvě je uvedeno,cituji,RK se zavazuje,že v průběhu rezervační doby připraví text smlouvy o budoucí kupní smlouvě k podpisu mezi prodávajícím a kupujícím,a v případě jejího uzavření i text kupní smlouvy.Rezervační doba uplyne dnem 20.10.2008.Jak postupovat ve chvíli,kdy RK nesplní v dané lhůtě shora uvedené ujednání?V rezervační smlouvě pro ni žádná sankce není stanovena,neradi bychom o peníze přišli.Sankce je explicitně stanovena jen pro prodávajícího,a to tehdy,nedojde-li k uzavření kupní smlouvy z jeho strany.V případě uzavření smlouvy o budoucí kupní smlouvě atd. již chceme přijít s vlastním právníkem.Děkuji za odpověď.

 • #64243 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, nejspíš nejde vysloveně o přístup k zařízení, ale o to, že zasahuje do Vaší nemovitosti. A aby byly právní vztahy kolem toho v pořádku, domáhají se zřízení VB. Jednoznačné posouzení toho, jaké jsou Vaše šance pro případ soudu, není reálné, je k tomu málo informací a výsledek soudu se nikdy nedá s jistotou předjímat. Jestli se s nimi hodláte pustit do křížku, tak si raději sjednejte advokáta. Ten by Vám měl rovnou říct, jestli má cenu se do nějakého sporu vůbec pouštět.

  Distributoři energií mají ze své činnosti dostatek zkušeností a vědí, jak je nutné postupovat, tudíž se domnívám, že svůj požadavek mají opřený o příslušné zákony (zj. energetický zákon č. 458/2000 Sb.) a podle toho uplatňují své nároky.

 • #64244 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, jestliže máte v plánu řešit věc s právníkem, tak s ním projednejte rovnou i tohle. Ve smlouvě žádná sankce pro RK stanovena není, proč také, když by to směřovalo proti jejich zájmu a Vy jste tuhle rezervaci odsouhlasili a podepsali tak, jak Vám ji předložili. Takže smluvní sankci neuplatníte žádnou. Buď je vyzvete ke splnění jejich povinností anebo budete požadovat vrácení zálohy.

  Pro úplnost dodávám, že RK sama o sobě není oprávněna sepisovat smlouvy. Něco takového musí být ošetřeno nejlépe přes spolupracujícího advokáta, případně prostřednictvím vlastního právníka RK, což sice také není úplně optimální, ale přináší to o poznání větší právní jistotu, než když smlouvy "vytváří" právně nekvalifikovaný realitní makléř.

 • #64245 Reply

  Tomáš Dufek

  Přeji krásný den.

  Prosím o odpověď na tento dotaz:Postavili jsme dům a město v náš prospěch zřídilo na svém pozemku věcné břemeno vjezdu. Jedná se o cca.8m2.Věcné břemeno bylo zřízeno bezúplatně. FÚ teď po nás chce zaplatit darovací daň. Pozemek je stále města, nic nám nedarovali. Jak se má hodnota věcného břemene? To si kvůli 8m2 máme pozvat odhadce? Moc děkuji za vysvětlení problému.

  S pozdravem

  Tomáš Dufek

 • #64246 Reply

  Eva Ludvikova

  Před 13-ti lety obec odkoupila část mého pozemku k vybudování jediné příjezdové cesty k mému rodinnému domku. Několik let se nedělo nic,pozue mohli být přivedeny inžen. sítě. Pak obec oznámila,že cesta nemůže být vybudována ,jelikož se jedné o slepou ulici delší než 100m a je nutné obratiště (na to už nebylo možné získat pozemek), vybudovala se tedy cesta která končí 2m před mým pozemkem. Několikrát jsme neúspěšně žádali obec o zpětný odkup zbývajícího pozemku,abych si mohla cestu na vlastní náklady alespoň zpevnit.

  V součesné době obec pozemek hodlá prodat, nikoliv nám ale majiteli pozemku na konci této ulice, ten však má přístup ze dvou jiných obecních cest a nechal se slyšet,že břemeno, které pro nás snad zřídí bude velice tvrdě zpoplatněno. prosím jak se můžem bránit, cítíme se velice podvedeni.

  Děkuji Eva Ludvíková

 • #64247 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, záměr prodat obecní pozemky musí být zveřejněn na úřední desce a nabídku na odkoupení může učinit kdokoliv. Obec by pak měla vybrat tu nejvýhodnější a určit kupujícího. Pokud byste pozemek nezískali, pak je možné pokusit se dohodnout o zřízení VB s novým vlastníkem. Bude-li však požadavek na náhradu za zřízení VB nepřiměřený, lze se buď dohodnout na znalci, který ho ocení anebo podat žalobu, aby o zřízení VB a přiměřené náhradě rozhodl soud.

 • #64248 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, ano, k ocenění hodnoty VB je skutečně potřeba znalecký posudek. Ovšem za zřízení VB se neplatí darovací daň, ale daň z převodu nemovitostí.

 • #64249 Reply

  Pelikánová

  Pane magistře, omlouvám se, ale od 1.1.2008 platí novela zákona o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí. Právě tam je změna, z věcného břemene se neplatí daň z převodu nemovitostí, ale právě daň darovací.To bylo před novelou a jednalo se o věcné břemeno při nabytí nemovitosti darováním, že podléhá dani z převodu nemovitostí.

  S pozdravem Pelikánová

 • #64250 Reply

  Lucie Grofčíková

  Rodiče mi darují dům i s pozemkem. Zjistila jsem si správně, že letos platí osvobození od placení daně? Samozřejmě se rodičům zřídí věcné břemeno bydlení. Může se věcné břemeno zřídit bezúplatně? A platí se z věcného břemene daň? Pokud ano, kolik to dělá?

  Děkuji

 • #64251 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  ano, od darovací daně při darování nemovitosti budete osvobozena. Věcné břemeno lze zřídit bezúplatně – je to navíc obvyklé v souvislosti s darovací smlouvou. Na zřízení bezúplatného věcného břemene při současném bezplatném převodu nemovitosti použije darovací daň = od ní jste osvobozeni.

Odpověď na téma: Zřízení věcného břemene
Informace o uživateli: