zrušení nájemní smlouvy

Forum Fóra Občanské právo Nemovitosti zrušení nájemní smlouvy

Zvolené téma obsahuje celkem 72 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Barbora a poslední změna je stará 5 let, 4 měsíce.

 • Autor
  Příspěvky
 • #62630 Reply

  Marie Maryšková

  Podepsala jsem majiteli domu smlouvu o pronájmu bytu.Bohužel jsem, ale v den podepsání smlouvy objevila v bytě některé nedostatky, ze strany majitele – např. protéká záchod. Ráda bych od smlouvy odstoupila. Chtěla bych se zeptat, zda-li je to možné, případně za jakých podmínek. Smlouvu jsem podepsala dnes.

 • #62632 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  protékání záchodu opravdu není důvod k odstoupení od smlouvy, to byste v ní musela mít výslovně sjednáno.

  Pokud jsou závady bránící řádnému užívání bytu, můžete požadovat slevu z nájmu. Protékání záchodu však není důvod ani pro slevu z nájmu; je to závada, jejíž opravu si musíte zajistit sama.

 • #62633 Reply

  Marie Maryšková

  Dobrý den,

  nejprve bych Vám chtěla poděkovat za Vaši odpovědˇ. Chtěla bych se jěště zeptat, zda je možné si na majitele domu/bytu někde stěžovat. Nesouhlasím totiž se způsobem, jakým mi byl byt pronajat, vzhledem k tomu,že majitel překroutil, nebo zamlčel některé skutečnosti, týkající se např. velikosti bytu, dopravního spojení.

  Při prohlídce bytu mě nenechal zařízení řádně vyzkoušet s tím, že jsem nějaká nedůvěřivá a že se tedy pohybuji ve špatné společnosti. Proto, kromě fleků na zdi v pokoji, údajně po prsklé trubce a mokrého fleku na stropě na záchodě, na které jsem majitele ihned při prohlídce upozornila a bylo mi řečeno, že je dá do pořádku, ale tak se nestalo, jsem si všimla protékajícího záchodu a toho, že dvířka od linky nejdou otevřít až po uzavření smlouvy.

  Během přepisu plynu a elektřiny na moji osobu, jsem byla předešlou podnájemnicí upozorněna na neseriozní jednání majitele domu. V tu chvíli mi došlo, že jsem asi naletěla, a nesrovnalosti v chování majitele jednoduše přehlížela. Chtěla jsem od smlouvy ihned odstoupit, což mi majitel neumožnil.

  Předem děkuji za odpověď

  Marie Maryšková

 • #62634 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  pokud je pronajímatel vlastníkem pronajímaného bytu, těžko si budete někde na jeho chování stěžovat. Pokud jste se způsobem pronájmu nesouhlasila, neměla jste uzavírat nájemní smlouvu.

  Pokud jste opravdu tak moc nespokojená, na Vašem místě bych podala výpověď z nájmu (tříměsíční výpovědní doba, nemáte-li sjednánu delší lhůtu) a našla si jiný nájem.

 • #62635 Reply

  Kateřina Hajdova

  Dobrý den, prosím o radu.

  Mám smlouvu na nájem bytu 2+1( pokoje 20+15m2)na dobu neurčitou s regulovaným nájemným.V bytě žiji s dceru sudující VŠ. V minulosti jsem koupila od bytového družstva byt 1+1(pokoj 16m2).Byt jsem koupila proto, abych jej darovala po dostudování dceři. Majitel nájemního domu, ve kterém nyní s dcerou čiji, mi dal výpověď dle par.711, odst. 2 písm.c a to proto, že mám dva byty.(Současně mi nabídl odkup bytu do OV). Dá se považovat za spravedlivé požadovat, abych se vystěhovala s dospělou dcerou do jednopokojového bytu? Je někde uvedeno, na jakou výměru na osobu, případně počet pokojů při soužití více generací má rodina právo?

 • #62636 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, bytové náhrady jsou v občanském zákoníku uvedeny. Ale ve Vašem případě o ně nejde. K rozhodnutí o tom, jestli je to spravedlivé či ne, bude muset určit soud. Do 60 dnů od doručení výpovědi tedy podejte žalobu o určení neplatnosti výpovědi.

 • #62637 Reply

  jana kaNTOVÁ

  Dobrý den,

  pokud si za odstupné koupím nájemní smlouvu u majitele na dobu neurčitou je mi povinen sehnat náhradní bydlení v případě vypovězení smlouvy z jeho strany? A za jakých podmínek?

 • #62638 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  cože?

  Jak si chcete "kupovat" nájemní smlouvu? Co je to za nesmysl?

 • #62639 Reply

  Robert Štola

  Dobrý den,

  Bydlíme v bytě 27 let, který byl nyní prodán novému majiteli. Nájemní smlouva uzavřená s původním majitelem bytu je na dobu neurčitou a zní na mého otce. Chtěl bych se zeptat, zda je možné převést nájemní smlouvu na mě (a jak), jestliže je otec trvale v zahraničí. Dále, za jakých podmínek má nový vlastník právo změnit stávající nájemní smlouvu a v jakém rozsahu.

  Děkuji.

 • #62640 Reply

  Iva Zárubová

  Dobrý den

  Mám problém. S mojí rodinou jsme si pronajali dům na dobu určitou do 31.8.2008 stím že budeme mít předkupní právo na tento dům a že peníze za něj budou převedeny právě do 31.8.2008. Nájemné za pronájem jsme platili vždy řádně každý měsíc a nejsme si vědomi hrubého porušení smlouvy ale pan majitel se rozhodl že dům prodá dříve a nechce respektovat že máme uzavřenou smlouvu a tvrdí že jsme jí hrubě porušili několikrát tím že jsme nájem zaplatili pozdě ale ve smlouvě není napsáno do kdy a v jaké výši máme nájem platit. On po nás ústně požadoval 7000 měsíčně a byla vtom zahrnuta i platba za vodu a elektřinu, nechali jsme si zvednout zálohy na elektřinu a tento rozdíl jsme mu každý měsíc dopláceli. Podotýkám že na vše mám doklad o zaplacení. Já bych jen chtěla vědět zda má majitel právo nás vyhodit dřív než vyprší smlouva kterou jsme podepsali. Ještě chci říct že si kvuli tomu ted vyřizujeme úvěr ale dřív jak 2.6.2008

 • #62641 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  aby s vámi mohl uzavřít pronajímatel nájemní smlouvu, měl by nejprve skončit stávající nájemní vztah s Vaším otcem a to např. dohodou. Jestliže bude pronajímatel tedy s Vámi uzavírat nájemní smlouvu, bude se jednat o úplně nový smluvní vztah a nájemní smlouva může být a pravděpodobně i bude zcela odlišná od té původní s otcem. Nejde totiž o změnu vztahu, ale o úplně nový vztah.

 • #62642 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  co se týče nájemného, jste povinni dodržovat ustanovení nájemní smlouvy a to jak co se týče výše, tak splatnosti aj. Tyto skutečnosti by měly být ve smlouvě řešeny. Aby Vám mohl pronajímatel dát výpověď z nájmu, musí k tomu mít nějaký zákonný důvod uvedený v § 711 či 711a občanského zákoníku. Navíc, pokud Vám dá ještě do konce tohoto měsíce výpověď, skončí nájemní vztah k 31.8.2008, protože výpovědní doba musí být ze zákona min. 3 měsíce. Jestliže Vás bude chtít z domu "dostat" dříve, braňte se u soudu podáním žaloby.

  Pokud mu tyto skutečnosti oznámíte, domnívám se, že raději počká na Vás, než aby se roky soudil.

 • #62643 Reply

  Markéta Kalvodová

  Dobrý den,

  prosím poradíte mi. Kolegyně bydlí v bytě, kde má smlouvu na dobu určitou do února 2009. Ve smlouvě je majitelem ten člověk, který jí byt pronajímá. Takže ona je zdřejmě nájemník, ne podnájemník. Musí z rodinných důvodů k 1.7. odejít zpět k rodičům. Jenže pan majitel ji nechce pustit, musí tam být až do toho února příštího roku nebo si za sebe najít náhradu. Našli jsme však v literatuře, že je možné napsat výpověď, výpovědní doba minimálně 3 měsíce. Snad podle paragrafu 710 Občanského zákoníku. Ve smlouvě nemá nic o výpovědi napsáno. Je to možné?

 • #62644 Reply

  Veronika Tupá

  Dobrý den,

  chci se zeptat jak velký má vliv slovo souseda na stavební povolení pokud je celá stavba podle regulí.Koupili jsme stavební pozemek a náš soused je otcem bývalého majitele našeho pozemku.Patrně s prodejem nesouhlasil a snaží se nám dělat naschvály. A chci se ještě zeptat-bývalý majitel byl výhradním vlastníkem pozemku,na pozemku není žádné věcné břemeno.Nicméně jeho otec prohlašuje,že mají mezi sebou sepsanou smlouvu,že pozemek se nesmí až do jeho smrti prodat.Na katastru tato smlouva zanesena není. Se svým synem se hodlá soudit… Může nás to nějak ovlivnit, když pozemek byl výhradně ve vlastnictví syna?Děkuji za odpověď a ochotu

 • #62645 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  samozřejmě, že je to možné. Ať předá pronajímateli písemnou výpověď nájmu (důvody uvádět nemusí). výpovědní lhůta je 3 měsíční a počíná běžet prvního dne v měsíci následujícího po měsíci, v němž byla výpověď druhé straně doručena – jestliže tedy např. předá pronajímateli výpověď do konce tohoto měsíce, skončí nájemní vztah ke dni 30.8. Náhradu za sebe opravdu hledat nemusí – to je nesmysl.

 • #62646 Reply

  Ivana Podzimová

  Dpbrý den, mám trochu zamotaný dotaz.Sestřenice přenechala svůj byt matce své známé , která se ocitla v bytové nouzi a děti ji k sobě nechtěly.Měla to být výpomoc v nouzi na dobu než dětičky matce seženou nové bydlení.Byt, který půjčila je po celkové rekonstrukci s vlastním ústředním topením a je na něm ještě nějaká půjčka, kterou sestra splácí. Sama se provizorně přestěhovala do dalšího bytu, který zatím na rekonstrukci čeká a bytové podmínky jsou sice snesitelné, ale nijak dobré. Paní se rozhodla, že bude platit 2000,-Kč měsíčně za vše(byt je 2+1)a přes to nejede vlak.Plyn prakticky užívá sama, protože topení je plynové a v dalším bytě jsou akumulačky.Snažíme se už od vánoc paní dostat z bytu.Nemají mezi sebou uzavřenou žádnou smlouvu.Pani se odmítá vystěhovat dokud ji sestřenice nesežene náhradní bydlení.Nevíme jak pani z bytu dostat.Shánět náhradní byt ani platit stěhování se nám rozhodně nechce.Děkuji

 • #62647 Reply

  jan pilař

  Dobrý den,prosím o rychlou radu….mám čerstvě podepsanou smlouvu s novými podnájemníky, kteří se mají stěhovat 1.6.2008.Jelikož jsem se dozvěděl, že jsou nespolehlivý, sousedi si na ně stěžují a mají dokonce zápis v rejstříku trestů…můžu smlouvu zrušit teď dokud se ještě nenastěhovali???Prosím o rychlou odpověď na email?!

 • #62648 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  v tomto případě je zapotřebí podat na dotyčnou paní žalobu soudu na vyklizení z důvodu, že užívá byt bez právního důvodu. Rychlejší řešení bohužel neexistuje.

 • #62649 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  z těchto důvodů "zrušit" smlouvu nemůžete. Kromě podání výpovědi s 3měsíční výpovědní lhůtou a některým ze zákonných výpovědních důvodů existuje ještě možnost odstoupení od nájemní smlouvy (§ 679 obč. zákoníku), zde ale nejsou splněny důvody.

 • #62650 Reply

  Pavel Leštinský

  Dobrý den.Jsem majitelem bytu a mám uzavřenou smlouvu s nájemnicí.Nájemnice jela na 3 měsíce služebně pryč a poprosila mne,aby místo ní na tuto dobu bydlel její známý.Její známý ji po 1 měsíci oznámil,že jsem s ní nájemní smlouvu ukončil,ačkoliv se tak nestalo.Vzhledem k tomu,že došlo k hrubým porušením nájemní smlouvu (neplacení nájmu,devastace vybavení bytu)jsem se rozhodl nájemnici vypovědět nájemní smlouvu a žádat po ní uhrazení vzniklé škody.Ona nesouhlasí,neboť prý byla svým známým obelhána a předpokládala,že nájemní smlova byla zrušena,proto se o to,co se v bytě dělo nazajímala a odmítá škody uhradit.Kdo je v právu?Děkuji

 • #62651 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, to, že jí její neznámý tvrdil lži, je mezi nimi a případné nároky z náhrady škody by si měli vyřešit mezi sebou. Povinnosti z nájemní smlouvy totiž stále leží na nájemkyni bytu. Jestliže tedy vznikla škoda nájemkyně zde nese odpovědnost za pronajatý byt i za to, že ho umožnila užívat další osobě, která způsobila škody. Tudíž by bylo možno podat žalobu o náhradu škody. S ohledem na nepříliš jednoduchá jednání u soudu doporučuji navštívit některého z advokátů ve Vašem okolí.

 • #62652 Reply

  Tereza Bajzova

  Dobry den,

  pronajimam byt ve kterem najemnik unikem vody z pracky vytopil 2 sousedni byty. Sousede samozrejme pozaduji nahradu skod, bohuzel me pojisteni odpovednosti za skody se na toto nevztahuje (dostalala jsem oficialni vyjadreni od pojistovny). Soucasna najemni smlouva konci nyni koncem mesice a najemnik odmita priznat odpovednost za skody ci se financne podilet na jejich reseni. Mam pravo strhnout mu tyto skody z kauce, kterou na byt zaplatil? Jsou zde nejake podminky k dokazovani techto skod? Dekuji moc.

 • #62653 Reply

  Romana Čenková

  Dobrý den.

  obracím se na Vás s prosbou o radu. S manželem máme ve společném jmění ideální polovinu domu, který je obsazen nájemníky. Druhou polovinu vlastní také manželé ve SJM. Nyní by mělo dojít k některým změnám nájemních smluv (výpovězení a následnému uzavření nových nájmů). S těmito změnami nesouhlasíme a proto bych Vás chtěla požádat o vysvětlení kdo a za jakých podmínek může tyto vztahy měnit. Je nutné při právních změnách podpisu od všech vlastníků dle výpisu z katastru nemovitostí? Nebo stačí, když bude podepsán pouze jeden z manželů. Budou pak tyto úkony právně plátné? Předem děkuji za odpověď. Romana Čenková České Budějovice

 • #62654 Reply

  Jiří Purchart

  Dobrý den! Prosím o radu : V r.1979 sem dostal přidělený stabilizační byt s podmínkou odpacovat 10 let v podniku, což jsem několikrát splnil.Nyní podnik byty prodával jsme několik nájemníků, kteří z finančních důvodů byt nekoupili. Nyní majitel domu požaduje buď kupit byt za 2 700 000 ( půjčku na 300 000 jsme nedostali) nebo se vystěhovat. Je toto opravdustandartní postup v bytech s regulovaným nájemným ? Jak se máme zachovat ? Byt obývám s manželkou ,synem s přítelkyní a druhým synem a všichni jsme v něm řádně přihlášeni poplatky platíme vždy včas. Děkuji Jiří Purchart

 • #62655 Reply

  Petr Antonin

  Dobrý den, našel jsem Vaše stránky na netu a musím vyjádřit dík za tuto pomoc. Rád bych se také zeptal. Mám byt v pronájmu, ve smlouve s nájemníkem je uvedeno, že si do 7dnů od uzavření smlouvy musí nájemník sjednat pojištění odpovědnosti. Toto nájemník neudělal a nyní vytopil sousedy. Škoda bude dost vysoká.Můj dotaz je,zda se se tato škoda může nějakým způsobem dotknout i mě. Nájemník škodu nepopírá. Děkuji za odpověď. PA

 • #62656 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  může se Vás to dotknout v tom směru, že vzhledem k Vašemu vlastnickému právu k bytu, by mohli sousedé vymáhat škodu po Vás a teprve následně byste ji Vy vymáhal po nájemci. Pokud ale sám škodu přiznává, je pravděpodobné, že ji i sám uhradí. Veďte ho k tomu, ať tak učiní co nejdříve a se sousedy se smírně dohodne.

 • #62657 Reply

  Šárka Pexová

  Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu. Můj otec bydlí v podnikovém bytě,ale v podniku již nepracuje. Minulý týden obdržel dopis z podniku,kde mu píší,že od 1.6. mu zvedají nájem cca o 1000,- Kč a to bez udání důvodu. Těch bytů je tam 10 a nikomu jinému nájem nezvedají a to ti lidé už v podniku také nepracují. Pochopila bych kdyby v bytě udělali nějaké úpravy,ale od té doby co tam bydlí do něj nedali ani korunu.Prosím Vás o radu zda na to mají nárok. Nelze toto považovat za diskriminaci? A jak se proti tomu bránit? Na koho se obrátit? Předem Vám moc děkuji za odpověď.

 • #62658 Reply

  simon stefanescu

  Dobrý den, bydlíme v domě s majitelem (tímto ho zdravím) a máme regulovaný nájem. Celou dobu jsem situaci s byty nesledoval až najednou zjišťuji, že jsme poslední nájemníci v domě a tuším, že se majitel bude snažit abychom byt opustili.(rekonstrukce…) Zaslechl jsem, že nově mohu dostat výpověď bez udání důvodů. Je to tak? Co iného nám hrozí a jak se mohu bránit? Nájem platím bez problémů a zatím bych nejraději nic neměnil. děkuji za info

 • #62659 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, to jste poněkud předběhl dobu anebo jste to špatně pochopil. Něco takového je zatím jen návrhem v souvislosti s novým občanským zákoníkem, který si však na účinnost ještě nějaký rok počká.

 • #62660 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, neznám nájemní smlouvu, ale zákon v současné době za určitých okolností umožňuje pronajímateli jednostranně zvýšit nájemné. Z dotazu však nevyplývá, jestli tak učinil pronajímatel oprávněně nebo ne. A obrátit se můžete na advokáta.

 • #62661 Reply

  Pavla Nováková

  Dobrý den, bydlíme v domě soukromé osoby s regulovatelným nájemným. Řádně platíme nájemné, ale bohužel majitel nebyl schopný nám prodloužit nájemní smlouvu, která končila tuším před 2 lety. Teď chce dům prodat někomu jinému a vyhrožuje, že se musíme vystěhovat, ikdyž máme v bytě trvalý pobyt a vše řádně platíme. Máme tři nezletilé děti, čekáme miminko a opravdu bychom nechtěli skončit na ulici. jaké máme právo, budeme se muset opravdu vystěhovat bez náhrady bydlení? Moc děkuji za brzkou odpověd.Pavla Nováková

 • #62662 Reply

  Kateřina Dufková

  Dobrý den. Můj dotaz se týká zákona č.107/2006 Sb., o jednostranném zvyšování nájemného z bytu a o změně zákona č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů. V §711a tohoto zákona se v odstavci 1 a) uvádí, potřebuje-li pronajímatel byt pro sebe, manžela, pro své děti, vnuky, zetě nebo snachu, své rodiče nebo sourozence může vypovědět nájem s přivolením soudu. V odstavci 5 se však píše, že pokud pronajímatel bez vážných důvodů nevyužil vyklizeného bytu k účelu, pro který vypověděl nájem bytu, může soud pronajímateli určit, aby nájemci, který byt uvolnil, uhradil stěhovací náklady a další náklady spojené s potřebnou úpravou náhradního bytu a dokonce po dobu pěti let hradil rozdíl ve výši nájemného z dosavadního bytu a z bytu náhradního. Proto mě zajímá, po jakou dobu by příbuzný pronajímatele musel byt užívat, aby to nebylo v rozporu s odstavcem 5 §711a. Děkuji za odpověď.

 • #62663 Reply

  František Piwowarski

  Dobrý den, mám dotaz: Má sestra v r. 2002 koupila městský byt, ale neohlídala si prodávající osobu a tato do dnešní doby na sestru byt nepřepsala. Zdržuje se neznámo kde a se správou bytového fondu nekomunikuje. Za půl roku začne město odprodávat byty do osobního vlastnictví a sestra se bojí, že ji město byt k prodeji nenabídne z důvodu, že dekret na byt je stále psán na prodávajícího.Sestra je na uvedené adrese šest let přihlášena k trvalému pobytu. Prodávající je z uvedené adresy odhlášen. Existuje prosím nějaké řešení této nepříjemné situace? Je možné zrušit dekret na byt osobě, která byt již několik let neuživá?

 • #62664 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, jestliže nemáte nájemní smlouvu, pak žádné nároky nemáte. Byt totiž užíváte bez právního titulu. V krajním případě by vás mohl nechat soudně vystěhovat. To, že máte v byte trvalý pobyt a řádně vše platíte bohužel pro Vás nezakládá žádná práva k bytu ani k jeho vlastníkovi.

 • #62665 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, jestli došlo k neodůvodněné výpovědi a vznikly tak nároky bývalého nájemce, o kterých píšete, by musel posoudit až sám soud v rámci řízení o zneužití výpovědi z bytu. Jde však o to, že se zkoumá, jestli vyklizený byt byl skutečně použit k účelu, pro který soud k výpovědi přivolil. Vzhledem k 5-leté lhůtě by takové užívání mělo odpovídat tomuto časovému úseku.

 • #62666 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, není jasné, jak to celé myslíte, když nejprve píšete, že sestra "koupila" byt města a následně uvádíte, že město bude byty teprve prodávat. Vaše sestra tak nejspíš žádný byt nekoupila, pouze na sebe chtěla nechat převést nájem. Což ovšem není možné bez souhlasu pronajímatele. Takže ani to, že by bývalý nájemce přišel na MÚ a oznámil změnu majitele, aniž by měl souhlas města, by k platnému převedení nájmu nevedlo. Protože Vaše otázka je nejasná, doporučuji zajít za advokátem. Tohle se bez soudu patrně neobejde. Tímto se opět potvrzuje, že by lidé měli využívat právní pomoc již v době, kdy činí nějaké závažnější právní úkony a ne až teprve s odstupem několika let řešit následky neuváženého a právně neohlídaného jednání.

 • #62667 Reply

  Klára Horáková

  Dobrý den,

  premyslim o koupi bytu se starsi najemnici, sama zadny byt nemam a chtela bych ho vyuzit k bydleni. Pani ma od soucasneho majitele smlouvu s regulovanym najemnym na dobu urcitou – na doziti. Je mozne nejak domluvou, popr i natlakem ziskat byt k bydleni driv, nez soucasna najemnice zemre? Nechci ji vyhanet na ulici, jen uspokojive vyresit situaci obema. Pani am take dceru, ktera by chtela byt nejakym zpusobem ziskat pro sebe. Existuje nejaka moznost,ze by se ji to povedloa ja na cele transakci velice financne tratila?

 • #62668 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, doba určitá na dožití je v podstatě dobou neurčitou. Vy koupíte byt s nájemnicí a pokud ho budete chtít pro sebe, budete jí moci dát výpověď z nájmu, kterou ovšem musí schválit soud. Kromě toho budete muset nájemnici zajistit přiměřený náhradní byt, to znamená sehnat pronajímatele, který bude ochoten s ní uzavřít nájemní smlouvu (ovšem s regulovaným nájemným již počítat nemůže). Protože jde o nepříjemný proces, doporučuji, aby jste si koupi bytu s nájemnicí ještě zvážila a pokud se pro něj rozhodnete, řešte celou věc s právníkem, bude to mnohem jistější. A připravte se na to, že celá věc potrvá přinejmenším několik měsíců.

 • #62669 Reply

  Eliška Pavlíčková

  Dobrý den,

  od města jsem odkoupili byt s nájemíkem se smlouvou na dobu neurčitou. Nájemník nám sice platí, ale nekomunikuje, nepřebírá žádnou poštu, takže ani zvýšení nájmu. V dnešní době nám nájemné, které platí nepokrývá ani fond oprav, takže na něj doplácíme ze svého. Chtěla bych se zeptat, jestli lze zvýšit nájem i bez jeho vědomí, v případě že splníme všechny podmínky tzn. informující dopis poslaný doporučenou poštou a vrácený zpátky jako nedoručený a jaká další práva máme. Předem díky za odpověď.

 • #62670 Reply

  Jitka Koutská

  Dobrý den.

  Před 5 lety moji rodiče byli u soudu kvůli vystěhování nájemníků z bytu domu, který koupili. Soud rozhodl ve prospěch rodičů, přičemž museli nájemníkům dle bodu 1 nabídnout byt stejné kategorie amdle bodu 2 zaplatit výlohy na stěhování do výše 4.000,- Kč. Nájemníci se měli vystěhovat do 14 dnů od nabídnutí bytu. Moji rodiče nabídli bytů hned několik a to o kategorii vyšší, tedy místo 2. kategorie, kategorii 1. Nájemníci se touto dobou rozváděli a jeden z nabízených bytů si vzala paní. Pán se nadále odmítal vystěhovat a již 5 let rodičům tvrdí, že do 3 měsíců se vystěhuje. Což však neplní. Chtěla bych se zeptat, když rodiče splnili podmínky soudního rozhodnutí a nájemník dluží několik plateb na nájemném jakým způsobem ho můou rodiče vystěhovat fyzicky? Děkuji předem za odpověď

 • #62671 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  především, ordiče to měli řešit již tehdy a ne po 5ti letech. Nicméně, ať podají návrh na výkon toho původního soudního rozhodnutí s tím, že původní podmínku již splnili. Je však otázka, jestli to nebude soud považovat s ohledem na dlouhodobost za nově vzniknuvší nájemní vztah. Raději se s touto věcí obraťte na místního advokáta.

 • #62672 Reply

  Jitka Koutská

  děkuji moc za rychlou odpověď. S bpozdravem Jitka Koutská

 • #62673 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, jednostranné zvýšení nájmu je možné pouze u regulovaného nájmu. U nájmu, který není regulovaný, ale tržní, není možné svévolně zvyšovat nájem, pokud smlouvy výslovně neobsahuje možnost pronajímatele za určitých okolností ke zvýšení nájmu přistoupit.

 • #62674 Reply

  Věra Lavičková

  Dobrý den. Vlastníme chatu, která je legálně postavená (zapsaná v katastru nemovitostí apod.) na obecních pozemcích. Nájemní smlouva na pozemky skončila již před dvěma lety, vyzývali jsme obec k prodloužení, ale nereagovala, nájem stále platíme, zpět nám nepřichází. Nyní nám přišel dopis, že bude zveřejněn záměr pronajmout tyto obecní pozemky a bude rozhodnuto podle výše nabídek a nebo se nepronajmou vůbec a budou vráceny k původní funkci, t.j. k funkci plnění lesa. Je toto možné? Může obec pronajmout pozemky, na kterých stojí budovy někoho jiného jinému zájemci? A nebo je už nepronajímat a chtít, abychom chatu odstranili? Neprodlužuje se automaticky smlouva, když nájem stále platíme?

  Děkuji z odpověď,

  Věra L.

 • #62675 Reply

  Pavel Entner

  Dobrý den. Nastoupil jsem do zaměstnání v jiném městě a narychlo si pronajal byt. Nájemní smlouva je na 12 měsíců a při podpisu smlouvy jsem zaplatil kauci ve výši jednoho nájmu. Po krátké době jsem shledal byt nevhodným, nebudu tady rovádět konkrétní důvody, protože jsou myslím irelevantní (nemovitost není nezpůsobilá k užívání). Je možné požadovat po pronajímateli kauci zpět v případě vypovědění smlouvy dříve, než 12 měsíců? Je výpovědní lhůta v tomto případě 3 měsíce? Je smlouva vůbec platná, jestliže v ní pronajímatel uvádí výpovědní lhůtu 1 měsíc (pokud by výpověď podal on)? Děkuji za radu.

 • #62676 Reply

  Monika Brabcová

  Dobrý den, vlastníme dekret (nájemní smlouvu na dobu neurčitou) na byt v polorozpadlém domě, kde tedy i bydlíme. Je to asi 14 dní za námi přišel jeden z majitelů domu, že se barák prodává a že s námi se jim prodává těžko (ostatní jsou v pronájmu) a že nám nabízí 250 000 Kč. Byt je velikosti 2+1 v Praze 6, Dejvicích. Chtěla bych Vás poprosit o radu, stále nevíme, jestli nám musí dát jíný byt ve stejné kategorii anebo nemusí vůbec nic a rovnou nás může vyhodit. Prosím o radu! Předem moc děkuji! Monika Brabcová

 • #62677 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  to záleží na Vás, zda na tuto nabídku přistoupíte. Pokud ne, budou Vám muset dát výpověď s uvedením nějakého zákonného důvodu a poté Vám zajistit náhradní bydlení = najít jiného pronajímatele.

  Doporučuji dělat "drahoty" a snažit se tu částku vytáhnout co nejvýše a pak se dohodnout. Nakonec by takové soudní řízení pro Vás znamenalo jen finanční zátěž.

 • #62678 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  musíte dodržet 3 měsíční výpovědní lhůtu (to platí i pro pronajímatele) a ten Vám poté kauci musí vrátit. Smlouva jako celek platná je – je neplatné pouze ustanovení o délce výpovědní lhůty.

 • #62679 Reply

  Zuzana Sedláčková

  Dobrý den, sjednala jsem s nájemníkem smlouvu o nájmu bytu na dobu určitou – na jeden rok. Po měsíci mi nájemník oznámil, že chce nájem ukončit – důvod neuvedl. Musí podat písemnou žádost o ukončení nájmu? Jaká je výpovědní lhůta? Mám nějaké možnosti ho sankcionovat za nedodržení smlouvy? Děkuji

 • #62680 Reply

  Pavla Hrtánková

  Dobrý den,

  do května 2009 je v platnosti nájemní smlouva s lidma, kteří se v listopadu 2008 sebrali a odjeli pracovat do ciziny aniž by vyřešili náš smluvní vztah. Nájem neplatí. Nechali nám pouze klíče a vzkaz, že si byt můžeme vystěhovat. Byt jsme vystěhovali do sklepních prostor a po jejich "devastujícím" pobytu řádně opravili. Chci se zeptat jak můžeme v tomto případě postupovat? Můžeme byt dále pronajmout nebo ho musíme nechat do května(kdy vyprší řádná nájemní smlouva) pro ně k dispozici? I když už je byt půl roku prázdný a my na něj doplácíme? A jak bychom měli postupovat v případě, že se do května nevrátí a nám zůstane v úschově jejich majetek? Nájemníci nekomunikují a já vůbec netuším kde bych je mohla sehnat. Děkuji za informaci Hrtánková

 • #62681 Reply

  ZŠ Liberec

  Dobrý den, obracíme se na Vás s prosbou o radu. jsme základní škola, př.org. Jedná se o školníka, který je v nájmu a bydlí v naší škole, ale již tuto funkci nevykonává a 3x po sobě nezaplatil nájemné.Postupovali jsme tak, že obdržel výpověď z nájmu bytu, ale on se k tomuto v dané lhůtě písemně nevyjádřil, pouze ústně sdělil, že se nevystěhuje. Obdržel od nás také asi 10 nabídek bytů stejné kategorie, ale bez reakce. Výpovědní lhůta vyprší 31.1.09 a my nevíme, jak dále postupovat, abychom byt uvolnili pro nového školníka, který nastoupil již před měsícem a kvůli tomu starému nemá kde bydlet. děkujeme mnohokrát za odpověď ZŠ Liberec.

 • #62682 Reply

  Karel Dlouhý

  Budete muset dát žalobu k soudu.

  Využijte služeb advokáta.

 • #62683 Reply

  Pavel Walter

  Dobrý den, vlastníme bytový dům a máme nájemníka na dobu určitou. Po doúčtování tepla se rozhodl, že je to moc drahé a že se vystěhuje. Upozornil jsem ho na tříměsíční výpovědní lhůtu, ale řekl, že prostě odchází. Ještě mu vznikl další doplatek za služby (teplo) a nechce jej zaplatit. Zálohy byly spočteny na průměr za celý rok (v létě neplatíme za teplo). Bydlel zde 4 nejchladnější měsíce – listopad až únor, proto mu naskočily nedoplatky za teplo. Máme od něj požadovat placení nájmu a záloh a do vypršení výpovědní smlouvy, tj. ještě 3 měsíce? Máme pouze jeho jméno a č. OP z nájemní smlouvy. Nevím kam bychom měli poslat doúčtování nebo se máme pak rovnou obrátit na soud? Jak bychom měli dále postupovat?

  Děkuji za radu

 • #62684 Reply

  Mirwaldová

  Dobrý den,

  s přítelem jsme koupili byt, ve kterém nadále bydlí původní majitel s přítelkyní. Máme s nimi sepsanou nájemní smlouvu na jeden rok, kterou vždy po roce prodlužujeme. Oba mají v tomto bytě stále trvalé bydliště.Chtěla jsem se zeptat pokud by např. přestali platit nebo nájemní smlouva skončila a my bychom jim ji nechtěli prodloužit, máme povinnost jim najít náhradní bydlení, když tam mají trvalé bydliště?

  V nájemní smlouvě máme dodatek, že pokud v průběhu 3 měsíců nazaplatí nájem musí se vystěhovat bez jakékoliv náhrady.

 • #62685 Reply

  B. Š.

  Dobrý den. Potřebuji pomoct. Majitel domu mě chce vystěhovat.

  S rodiči v domě o 6bytech bydlím od narození 28let, kde mam trvalý pobyt. Dům cca před dvěma lety koupil nový majitel. Nájemní smlouva zůstala stejná. Nebyla podepsána nová.(107/2006) V loni se rodiče odstěhovali a napsali oznámení.(né výpověď)

  V oznámní se píše doslova:

  Nájemce otec syn jeden, syn druhý.

  Nájemce otec B.Š. oznamuje majiteli domu, že v nejbližší době s paní Š.nebudeme obývat byt ve kterém bydlíme a budou zde nadále bydlet synové B.a R.Š. Dále k došlo k dohodě mezi synem B.Š.a rodiči o převzetí odpovědnosti za placení nájemného. Platit nájemné bude pouze syn B.Š.

  Nájemce syn B.Š. zde potvzuje odpovědnost platit každý měs. náj.a převzal práva a povinnosti nájemního vztahu po otci B.Š. ….Toto oznámení majitel podepsal a souhlasil. Bydleli jsme tedy s bratrem cca rok spolu a platili n. Letos se bratr B.Š. odstěhoval a napsal majiteli domu druhé oznámení….

  Oznamuji Vám, že jsem se vystěhoval z Vašeho bytu koncem prosince r.2008. Do té doby jsem měl odpovědnost za placení n. Po celou dobu bratr přispíval na n.Od ledna bude platit nájemné sám. podpisy bratrů….

  Myslím si, že mě podle 706-708 vystěhovat nemůže. V občanské poradně mi dali rovněž za pravdu,ale? Děkuji za pomoct a stručně co mu napsat.(ta odpovědnost za placení nájemného byla myšlenajen pro dohady při vzniklém dluhu)

  Judr.se zmocněním mi napsala ať byt opustím do 14dnů, že neoprávněně užív.byt bez smlouvy. A upozornění na §249 tr.z. Děkuji

 • #62686 Reply

  Alena Peluňková

  Dobrý den, mám problém a nevím jak ho rešit.S přítelem sme si sehnali byt a bydlíme zde cca 2 měsíce ale mě vyhodily z práce a ještě k tomu budem platit hypotéku na kterou jen z přítelového platu neutáhnem a musíme se vrátit k rodičům .Smlouvu máme do konce roku poraďte prosím jak to vyřešit s majitelkou domu. je jasné že kauci nám nevrátí ale jak to teda bude.děkuji za odpověď

 • #62687 Reply

  Petra Janátová

  Dobrý den, na vrácení kauce máte nárok, pokud tedy nebylo z této částky oprávněně pronajímatelem čerpáno (např. jste nezaplatili nájem apod.). Kauce Vám musí být vrácena nejpozději do 1 měsíce od vyklizení a předání bytu. Nájem lze skončit dohodou mezi pronajímatelem a nájemcem. Pokud dohoda není možná, protože některá ze stran na ni nechce přistoupit, lze nájem skončit výpovědí. V tom případě musí být dodržena výpovědní lhůta v délce alespoň 3 měsíce, která musí skončit ke konci kalendářního měsíce.

 • #62688 Reply

  Daniel Krč

  Mám v osobním vlastnictví byt, který pronajímám. Současný nájemník po půl roce přestal platit nájemné. Po 3 měsících jsem mu dal výpověď z nájmu, kterou oproti podpisu přijal (poštou). Vymáhání nezaplaceného nájemného jsem předal vymahačské agentuře. Předpokládám, že nezaplatí nájemné ani za zbývající měsíce. Je něco dalšího, co můžu udělat abych se domohl svých peněz? Nájemník momentálně nikde nepracuje, nemá účet v bance.

  Děkuji.

 • #62689 Reply

  David Strachota

  Rodice bydli jiz neco pres dvacet let v najemnim byte. Majitel se rozdhodl dum, ve kterem jsou ctyri byty prodat a byt ve kterem bydli rodice jim nabidl k odkupu. Rodice odkup odmitly z duvodu vysoke ceny v pomeru ke stavu nemovitosti. Muze je majitel vystehovat BEZ zajisteni nahradniho bytu ci ubytovani, jak sam tvrdi? Nebo se je snazi pouz zastrasit a prinutit ke koupi?

 • #62690 Reply

  Milan Zeman

  Majitel nemůže nájemníka vystěhovat bez zákonného výpovědního důvodu viz. § 711 zákona 40/1964 Sb. Náhradní bydlení každopádně zajistit musí. Avšak nájemní smlouva nezanikne změnou osoby majitele nemovitosti, ten vstupuje do práv a povinností původního vlastníka a nájemní smlouvu musí respektovat.

 • #62691 Reply

  Petra

  Vážení,

  obracím se na Vás s dotazem ohledně dekretu na byt. Maminka mého přítele, společně s několika dalšími nájemníky, získala v roce 1996 dekret na byt v Praze 4 na dobu neurčitou. Dům, ve kterém v současné době bydlí a na který se dekret vztahuje, koupila nejmenovaná realitní kancelář, která dekret prohlásila za neplatný. Chtěla jsem se zeptat, zda je tak snadné platnost dekretu zpochybnit? Domnívám se, že neplatnost dekretu by měl určit soud nikoli realitní kancelář. Dále jsem Vás chtěla poprosit, o radu, podle čeho se určuje snížená kvalita bytu? V původní smlouvě je kvalita bytu snížena, ovšem podle realitní kanceláře tomu tak opět není. Nevím, zda realitní kancelář jedná v souladu se zákonem či spoléhá na neinformovanost starších nájemníků. Velmi Vám děkuji za odpověď a jsem s pozdravem.

 • #62692 Reply

  Sabina Urbánková

  Dobrý den,

  s kamarádkami jsme se přestěhovaly do bytu na Praze 4 a již druhým rokem jsou problémy co se týče protýkání vody skrz střechu. Jakmile jsou přívalové deště, máme promočené zdi, v jednom pokoji to po x měsících opravil vč nějaké menší opravy střechy, ovšem při letošních záplavách máme zcela promočený strop v kuchyni i wc, kde se vytvořila plíseň, majitel slibuje, ovšem skutek utek, chceme po něm slevu z nájmu, ovšem ten se vykrucuje.

  Navíc když zde byl klempíř, tak sám tvrdil, že majitel bytu byl přes x lety upozorňován na fakt, že by měl opravit střechu!

  Prosím o radu, jak máme postupovat, jaké máme právo a jak se proti majiteli postavit, děkuji za odpověď.

  S pozdravem,

  Sabina Urbánková, Praha

 • #62693 Reply

  Milan Zeman

  Máte právo odstouit od smlouvy, neboť se byt stal nezpůsobilým ke smluvenému nebo obvyklému užívání -do místností zatéká a plíseň v kuchyni je zdravotně závadná (viz. § 679 odst. 2 občanského zákoníku).

 • #62694 Reply

  Barbora Králová

  Dobrý den,

  řešíme mometálně situaci, ve které došlo ke zvýšení nájemného na neúnosnou hranici. Na tento byt máme dekret. Ve chvíli, kdybychom byt opouštěli právě z důvodu vysokého nájemného, máme nárok na finančí odstoupení od majitele domu?

  Děkuji za radu.

  Barbora

 • #62695 Reply

  Milan Zeman

  Nemáte.

 • #62696 Reply

  Ludva

  Pronajímám byt opakovaně na dobu určitou, konkrétně 1 rok.

  Nyní z důvodu rozchodu s manželkou potřebuji byt pro sebe. Je možné v tomto případě nájem ukončit i jinak než dohodou nebo budu muset v případě, že se s nájemcem nedohodnu, počkat až skončí smluvená doba nájmu, tj. v mém případě do dubna 2012?

 • #62697 Reply

  Něhoslava Nováková

  Dobrý den,

  jsem nájemcem státního bytu,kde mám platnou nájemní smlouvu do roku 2012. V předchozích letech jsem dala souhlas starší paní k užívání tohoto bytu a nechala ji tam bydlet s tím,že mi bude přispívat na nájem (neměla kde bydlet a prosila mě o to) Nyní bych ráda paní vystěhovala a sama užívala byt. Bohužel paní se nechce hnout a já si nejsem jistá,zda-li ji mohu násilně vystěhovat.Písemnou výzvu k opuštění a vyklizení bytu již dostala více jak před měsícem.Žádný písemný dokument o ožívaní bytu mezi sebou nemáme-jednalo se jen o ústní dohodu.Předem děkuji za odpověď.

 • #62698 Reply

  Aneta Paštiková

  Dobrý den,bydlím v domě u majitele,mám nájemní smlouvu na dobu neurčito.Před šesti lety jsem skládala 400 tisíc Kč za odkoupení nájemní smlouvy s tím,že nájemné regulované.V roce 2012 končí regulované nájemné.Mám nárok na vrácení 400 tisíc,když se nájemné bude zvyšovat dle vůle majitele domu?Byt jsem částečně zrekonstruovala svépomocí a firmou.Děkuji za odpověd

 • #62699 Reply

  Tereza Š.

  Dobrý den. Nastěhovala jsem se do bytu 11.11. 2011..Majitelka mi dala nájemni smlouvu na dobu urcitou od 11.11.11 do 31.12.2011. Ale kamarád mi nabídl o dost levnější bydlení u něho v bytě (který je také vybaven a zrenovován). Majitelce jsem řekla, že se chci odstěhovat a odstoupit od smlouvy. Ale ta byla na mě dost hrubá, že to není jen tak a řekla mi, že ji musím zaplatit energie za prosinec ( i když už na tom bytě nebudu). V nájemní smlouvě o tomhle nic nemám napsané. Je tam pouze napsané, že důvodem okamžitého odstoupení od smlouvy je hrubé porušení povinností podnájemců, zejména neuhrazení některé z částek (nájem nebo energie) a to do 7 dnů ode dne jejich splatnosti. Okamžité odstoupení od podnájemní smlouvy nájemcem nabývá účinnosti písemným odstoupením, doručeným na adresu pronajímatele. Dále jsem se chtěla zeptat, zda je smlouva vůbec platná, když jsou na ní přeškretlé osobní údaje nájemkyně předemnou a vedle toho dopasané mé údaje.Děkuji T.

 • #62700 Reply

  právní vrba

  Podle stávající judikatury (rozhodnutí vyšších soudů v obdobné věci) nelze odstoupit od smlouvy s opakovaným plněním, kterou je typicky nájemní smlouva. Takže ustanovení nájemní smlouvy o odstoupení od ní není platné. Nájem se vypovídá, nebo se strany dohodnou.

 • #62701 Reply

  Michaela Hanáková

  Dobrý den,

  chtěli jsme Vás poprosit o radu.

  Ukončili jsme najémní smlouvu s majitelkou bytu v měsíci 03/12 a ke k datu 31.4.2012.

  V smlouvě bylo stanoveno, že vratná kauce se bude vracet až po ukončení nájmu.

  My jsme se s majitelkou ústně domluvili, že neuhradíme poslední nájem.

  Ale majitelka přišla s tím, že máme nedoplatek za vodu ve výši 16 000.- za celý rok 2011 + 2012 (do teď).

  Vyhrožuje s tím, že se máme odstěhovat teď, a taky si nárokuje na zaplacení nedoplatku za studenou vodu.

  Ale informovala nás o nedoplatku až teď 1.4 a to jen mailem a ne zadnym oficialnim dokumentem když už jsme podepsali výpověď smlouvy.

  Naše otázky zní:

  Může nás vystěhovat?

  Má nárok na doplacení nedoplatků o kterých nás počas minulého roku neinformovala?

 • #62702 Reply

  Marie pecova

  Máme problém s vlastníkem bytu který koupil v roce 2005.Do dnešní doby neinvestoval žádné finance.Dle znal.posudku o stavu bytu jednotky se jedná o zanedbáníze strany majitele, plísen ,vlhko , okna za hranicí životnosti,rádi bychom si našli jiné bydlení,mužeme požadovat odstupné a v jaké vyšši byt ma rozlohu 72m2.Byt udržujeme pouze na vlastní náklady nechce investovat že nemá peníze.Žádnou smlouvu s ním nemáme a máme stále platnou smlouvu z městem nikdy jsme mu nic z jeho strany nepodepsali ani dodatek.Marie Péčová děkuji za odpověd.

 • #62703 Reply

  Barbora

  Dobrý den, chci se zeptat, zda-li je možné, aby pronajímatel odstoupil z řádně podepsané smlouvy o pronájmu bytu na dobu neurčitou z důvodu prodeje bytu. Nájemné se řádně hradí a rovněž nedochází k porušování občanských práv, ani porušování nočního klidu apod. Ve smlouvě rovněž není tato zmínka uvedena. Je tam pouze bod, že se zavazujeme zpřístupnit byt za účelem prohlídky ohledně prodeje bytu. Může dojít ke zrušení smlouvy,skrze toho, že nebylo nic porušeno a dojít k vystěhování? Děkuji za odpověď.

Odpověď na téma: zrušení nájemní smlouvy
Informace o uživateli: