zrušení pracovního poměru ve zkušební době

Forum Fóra Pracovní právo Výpověď a zrušení pracovního poměru zrušení pracovního poměru ve zkušební době

Zvolené téma obsahuje celkem 9 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  ivzez a poslední změna je stará 5 let, 1 měsíc.

• Autor

anonym

Dobrý den.

Dne 1.7.2012 jsem nastoupila do nového zaměstnání. Po týdnu jsem však zjistila, že jsem těhotná. Mám 3 měsíční zkušební dobu. Můj dotaz zní zda bych měla nárok na mateřskou pokud bych svůj stav oznámila ještě během zkušební doby a také zda bych již byla v tzv. ochranné lhůtě (termín porodu mám stanoven na 15.3.2012, i přesto kdyby se mnou zaměstnavatel zrušil pracovní poměr třeba i z jiného důvodu než je můj stav. Před tímto zaměstnáním jsem byla nepřetržitě zaměstnaná od roku 2008.

Děkuji za odpověď.

• #46571 Reply

Karel Dlouhý

Oznamovat nic nemusíte. Ve zkušební době Vám může zaměstnavatel zrušit prac. poměr.

Nárok na PPM v tom případě asi mít nebudete.

• #46572 Reply

anonym

Dobrý den, ještě mám k tématu jiný dotaz. Ještě to nemám přesně potvrzeno od gynekologa, ale zřejmě jsem byla těhotná už když jsem končila u bývalého zaměstnavatele. Konec poměru jsem měla k 30.6.2012 (těhotná jsem zřejmě od 8.6.2012). Mohu nějak řešit tuto situaci a mám na něco nárok? Děkuji za odpověď

• #46573 Reply

Martin Bellan

Dobrý den, nastoupil jsem do práce 6.6.2012 za měsíc červen jsem udělal 186 hodin a do 21.7.2012 jsem neviděl ani korunu.Som brigádník a mám smlouvu na rok (3 měsíce zkouškové období) během tohoto období můžu odstoupit bez udání důvodů. Mám však odpracovaných 134 hodin tento měsíc mám nárok žádat výplatu za tento měsíc už při odstoupení od smlouvy? Myslím to tak že jestli je zaměstnavatel (pracovní agentura) povinné mi vyplatit všechny dluhy před ukočením smlouvy. Jsem občan Slovenské Republiky. Poprosil bych o odpoved i na e-mail: martinbelan17@gmail.com Za brzkou odpověď předem děkuji.

• #46574 Reply

ivzez

Na e-mail Vám pravděpodobně nikdo neodpoví.

Zaměstnanec nemůže odstoupit od pracovní smlouvy, ale může pracovní poměr zrušit ve zkušební době.

Můžete zaměstnavatele požádat o výplatu ke dni ukončení pracovního poměru, ale tomu zaměstnavatel pravděpodbně nebude moci vyhovět.

Obdobím splatnosti mzdy je celý následující kalendářní měsíc, tzn., že zaměstnavatel Vám může mzdu za červen vyplatit do 31. 7. včetně.

• #46575 Reply

ivzez

Jak skončilo zmíněné zaměstnání?

• #46576 Reply

Martin Bellan

Pokud nedostanu peníze od agentury do 31.7.2012 co mám dělat? A ještě jedna otázka je agentura povinny dodržovat § 125,126 zákoníku práce?

• #46577 Reply

anonym

Byla jsem propuštěna pro nadbytečnost $52 písm. c. Mohu se tedy obrátit na bývalého zaměstnavatele pro nárok na mateřskou, pokud v současném zaměstnání se mnou ukončí pracovní poměr ve zkušební době, pokud bych své těhotenství prozradila dříve než po uplynutí zkušební doby?

Děkuji za odpověď.

• #46578 Reply

ivzez

§ 125 a 126 se vztahují k odměňování zaměstnanců, kteří jsou za práci odměňováni platem (ve státní správě).

Na Vás jako agenturního zaměstnance se budou vztahovat ustanovení ke mzdě.

Po 31. 7. má zaměstnavatel ještě zákonnou lhůtu 15 dnů k doplacení dlužné mzdy. Teprve po jejím marném uplynutí byste mohl pracovní poměr okamžitě zrušit podle (pro mzdu za červen nejdříve 16. srpna).

__

ZP, mzda:

http://business.center.cz/business/pravo/zakony/zakonik-prace/cast6h2.aspx

__

ZP, zrušení pracovního poměru (§56):

http://business.center.cz/business/pravo/zakony/zakonik-prace/cast2h4.aspx

• #46579 Reply

ivzez

Podle mne se můžete domáhat neplatnosti výpovědi u soudu. Ovšem musela byste jednat hodně rychle, protože žalobu byste musela doručit soudu nejpozději do dvou měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit (před koncem srpna).

___

K ostatním otázkám:

Nevylíčíte-li podrobně celou situaci, nelze adekvátně odpovědět (šlo by jen o dohady).

Odpověď na téma: zrušení pracovního poměru ve zkušební době
Informace o uživateli: