zrušení pracovního poměru zaměstnavatelem.

Forum Fóra Pracovní právo Výpověď a zrušení pracovního poměru zrušení pracovního poměru zaměstnavatelem.

Zvolené téma obsahuje celkem 8 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Mgr. Oldřich Topka a poslední změna je stará 9 let, 2 měsíce.

• Autor

Krasava Kolečková

Dobrý den.

Do soukromé firmy jsem nastoupila 1.10.2007.Práce mě velice baví,myslím si,že odvádím kvalitní práci,jsem ochotná dělat přesčasy (i když nejsou placené) i v sobotu.Vše bylo v pořádku,než nastoupila nová pracovnice,kterou jsem zaučovala,neměla vůbec představu o této práci),po 2 měsících se ke mě začal majitel jinak chovat,přehlížel mě,veškeré dotazy z jeho strany směřovaly na kolegyni.V pátek 21.3. si mě zavolal,aby mi zdělil,že chce se mnou ukončit prac.poměr k poslednímu dubnu..Důvod:není spokojen s mou prací.Na otázku konkrétně s čím mi nedokázal odpovědět.Mám víc než 35letou praxi a vždy jsem byla dobrá a pečlivá.Jelikož jsem byla tímto zaskočena,tak jsem s výpovědí souhlasila (zatím ústní).Prosím,poraďte mi,jak se mám zachovat.Mám nárok na odstupné?V prac. smlouvě o odstupném není zmíňka.

Děkuji a přeji hezký den Kolečková

• #43892 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, zaměstnavatel Vám smí dát výpověď pouze ze zákonných důvodů. Pouhé prohlášení o tom, že není spokojen s Vaší prací není dostatečným důvodem pro výpověď. Na nespokojenost s Vaší prací Vás musí nejprve písemně upozornit a stanovit přiměřenou lhůtu ke zlepšení. Výpověď pak může dát až když nedojde k nápravě. To však ani není Váš případ. Proti takové šikaně je však každá obrana těžká. V krajním případě by jste mohla podat žalobu.

• #43893 Reply

Krasava Kolečková

Přeji dobrý den a moc děkuji za odpověď.Ještě bych měla jeden dotaz.V prac.smlouvě mám doložku,že po ukončení prac. poměru nesmím po dobu jednoho roku vykonávat pro jiného zaměstnavatele nebo na vlastní účet činnost,která byla předmětem činnosti zaměstnavatele nebo jinou činnost,která by měla soutěžící povahu vůči podnikání zaměstnavatele.Za porušení tohoto závazku se sjednává smluvní pokuta ve výši 200 000,- Kč.Pracuji v reklamě,t.č.ve firmě s velkoplošným tiskem.Není tato podmínka od zaměstnavatele diskriminující?Děkuji předem za odpověď.Kolečková

• #43894 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, podepsala jste pracovní smlouvu a s ní i doložku, čímž jste projevila souhlas s takovým ujednáním. Na tom není nic diskriminačního. Konkurenční doložka je zákoníkem práce upravená a není to nic nedovoleného. Faktem však je, že za zdržení se konkurenčního jednání je zaměstnavatel povinen vyplácet zaměstnanci kompenzaci minimálně ve výši průměrného výdělku za každý měsíc "nekonkurence".

• #43895 Reply

Krasava Kolečková

Moc Vám děkuji za odpověď.

• #43896 Reply

Jaroslav Musil

Dobrý den,

pracuji ve společnosti kde mám řádnou smlouvu do konce srpna 2009. Včera mne zaměstnavatel vyzval, abych ukončil svůj pracovní poměr s tím, že nabízí 2 měsí.odstupné.Na toto jsem nepřistoupil. Je možné když mne vyzve písemnou výtkou k odstranění nedostatků a toto nebude naplněno, že mne může propustit bez odstupného a nebo je to jen právní nástroj, abych vůbec mohl dostat výpověď. Vztahuje se v tomto případě pro mne nárok na dvouměsíční výpovědní lhůtu s douměsíčním odstupném.

Děkuji předem za odpověď. Jaroslav Musil

• #43897 Reply

vera

Hezký den.

Prosím Vás, je nárok na podporu v nezaměstnanosti při tomto paragrafu? Do ZL jsem dostala vypsaný paragraf bez specifikace intenzity, na ÚP tvrdí, že není nárok a advokátka tvrdí, že pouze u porušení povinností zvlášť hrubým způsobem není nárok. Je zaměstnavatel povinen mi opravit ZL v tomto bodu na moji žádost? Musí tam uvést paragraf nebo jen slovně uvést, že pracovněprávní vztah nebyl ukončen z důvodu porušení povinností zvlášť hrubým způsobem? Jak je to správné?

Děkuji Vám.

• #43898 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, výzva k odstranění nedostatků není obecný právní nástroj k výpovědi, ale vztahuje se ke konkrétnímu důvodu podle §52 písm. g) ZP o výpovědi pro porušení pracovních povinností. Jinak 2-měsíční výpovědní doba platí, ale odstupné dnes činí 3-násobek.

To se Vás však netýká, protože pokud není dána výpověď podle §52 písm. a) až c), pak na něj nárok mít nebudete.

• #43899 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, §39/2 – a zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti: "Nárok na podporu v nezaměstnanosti nemá uchazeč o zaměstnání, se kterým byl v době posledních 6 měsíců před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání zaměstnavatelem skončen pracovněprávní vztah z důvodu porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci ZVLÁŠŤ HRUBÝM ZPŮSOBEM…". Znění je tedy naprosto jasné.

Takže by jste si měla u zaměstnavatele vyžádat, ať upraví potvrzení o zaměstnání nebo Vám vydá potvrzení o tom, že nešlo o zvlášť hrubé porušení.

Odpověď na téma: zrušení pracovního poměru zaměstnavatelem.
Informace o uživateli: