zrušení prac.poměru ve zkuš době a nemocenské

Forum Fóra Pracovní právo Výpověď a zrušení pracovního poměru zrušení prac.poměru ve zkuš době a nemocenské

Zvolené téma neobsahuje zatím 1žádnou odpověď. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Mgr. Oldřich Topka a poslední změna je stará 9 let, 3 měsíce.

  • Autor
    Příspěvky
  • #44262 Reply

    Ludmila Ribárová

    dobrý den, zasílám konkrétní dotaz, který se týká rozvázání prac.poměru ve zkušební době v době nemoci.

    Paní nastoupila dne 25.2.2008, běží jí 3 měsíční zkušební doba a 17.3.20087 nastoupila na nemocenskou, stále je v neschopnosti. Můžeme s ní ukončit pracovní poměr v době neschopnosti? 14 pracovních dní již uplynulo.

    Již jsem jednou tento dotaz napsala, ale do jiné kategorie, tímto se omlouvám. Děkuji za pochopení

  • #44264 Reply

    Mgr. Oldřich Topka

    Dobrý den, PP ve zkušební době lze ukončit bez potíží i přesto, že je zaměstnanec v pracovní neschopnosti. Ustanovení o prvních 14 dnech navíc letos ani neplatí. Účinné totiž bude až spolu s účinností nového zákona o nemocenském pojištění č.187/2006 Sb., a ta nastane od 1.1.2009.

  • #44265 Reply

    Eva Dlabačová

    chci se zeptat na malou otázku ohledně zrušení pracovního poměru. Klient, kterému dělám mzdy odchází do důchodu a chce ukončit živnost. Má zaměstnanou jednu paní, která ve zkušební době závažně onemocněla již v listopadu 2007 a on ji chce propustit. Potřebovala bych vědět, zda musí ji dát výpověď z důvodu ukončení živnosti, tj. zrušení pracovního místa, nebo má i tu možnost, že jí nyní pošle zrušení pracovního poměru ve zkušební době – kdy k tomutu zrušení dojde ihned dnem následujícím po ukončení její pracovní neschopnosti.

    Myslím si ale, že když končí se živností, musí jí dát výpověď z tohoto důvodu a tudíž je vyplatit odstupné.

    Druhá možnost se mi zdá dost nelogická a divná – to by navíc znamenalo, že budu muset za tuto jednou zaměstnankyni dávat dále přehledy, platit čtvrtletně zákonné pojištění.. až nevím do kdy, protože je vážně nemocná.??

    Prosím o radu, děkuji.

  • #44266 Reply

    Richard Aubrecht

    Dobrý den, chtěl bych poprosit o radu. Přijal jsem do firmy zaměstnance se kterým jsem nebyl již od počátku spokojen, rozhodl jsem se proto zrušit mu pracovní poměr ve zkušební době, která byla řádně písemně stanovena v pracovní smlouvě. Dříve, než jsem tak učinil, způsobil si tento zaměstnanec pracovní úraz a je v pracovní neschopnosti. Jak jsem si již zjistil, mohu mu i přesto zrušit pracovní poměr, jen se chci zeptat, zda je lepší počkat, až bude zaměstnanci ukončena pracovní neschopnost, nebo mu raději ukončit PP ihned, a zda nemá na ukončení PP vliv fakt, že si pracovník způsobil pracovní úraz. Děkuji předem za odpověď.

  • #44267 Reply

    Mgr. Oldřich Topka

    Dobrý den, zrušením zaměstnavatele podle §52-a ZP. Výpověď je možné dát i v době pracovní neschopnosti. Odstupné ji náležet bude. Nebo s ní může uzavřít dohodu o rozvázání PP. Pokud je však ve zkušební době, pak lze zrušit PP v této době bez větších potíží a to i v době nemoci. Pak nárok na odstupné nemá.

  • #44268 Reply

    Mgr. Oldřich Topka

    Dobrý den, zrušit PP ve zkušební době lze i v době pracovní neschopnosti. To, že jde o pracovní úraz to neovlivní. Ale mohl by se domáhat nároků z úrazu (bolestné, ztráta na výdělku apod.).

  • #44269 Reply

    Marta Sekaninová

    Dobrý den, chtěla bych se konkrétně zeptat, zda mohu v mém případě dát výpověď zaměstnavateli ještě ve zkušební době. Do prac. poměru jsem nastoupila 12.3.2008 s 3 zkušební dobou, dne 11.5.jsem nastoupila na neschopenku, která má trvnání do 2.7.2008. Mohu ještě po ukončení neschopnosti podat výpověď ve zkušební době? Děkuji za odpověď. Sekaninová

  • #44270 Reply

    Mgr. Oldřich Topka

    Dobrý den, zkušební doba se o dobu nemoci prodlužuje. Takže po skončení pracovní neschopnosti můžete zrušit PP ve zkušební době. Je to jiný způsob skončení PP, nejde o výpověď, jak píšete.

  • #44271 Reply

    Marie Šaňková

    Dobrý den,syn má podobný problém.Dostal dnes výpověď dohodou,podepsal,ale je v prac. neschopnosti.Výpověď mu napsal od 1.7.2008,ale napsal ji dnes 8.7.2008.Ústně mu řekl že nemocenskou mu bude platit dál,čemuž já nevěřím.Bohužel jsme nebyli doma a on nezkušený 19 kluk ani pomalu nevěděl co podepisuje.vím že je to jeho nedbalost,ale chci jen vědět jestli se s tím dá něco dělat,nebo bude syn bez nemocenské?Můžete mi vysvětlit proč může zaměstnavatel dát výpověď i v době nemoci?děkuji

  • #44272 Reply

    Světlana Ševčíková

    Dobrý den,

    od 1.8.08 pracuji v novém zaměstnání s 3 měsíční zkušební dobou. Od 28.8.08 jsem v prac. neschopnosti. Po dohodě jsem podala výpověď z pracovního poměru ke dni 30.9. 08, avšak neschopnost nadále trvá. Mám dotaz, zda se musím jít od 1.10. zaregistrovat na pracovní úřad a jestli a jak dlouho za mě bude dosavadní zaměstnavatel platit nemocenskou. Děkuji za odpověď. S. Ševčíková

  • #44273 Reply

    Mgr. Oldřich Topka

    Dobrý den, nemocenské pojistné za Vás přestane zaměstnavatel platit se skončením PP. Nemocenské dávky Vám ovšem poplynou do doby skončení nemoci.

    V době PN na ÚP samozřejmě nastoupit nemůžete, zaregistrovat se lze až po skončení marození.

Odpověď na téma: zrušení prac.poměru ve zkuš době a nemocenské
Informace o uživateli: