zvýšení nájmu od nového majitele

Forum Fóra Občanské právo Různé zvýšení nájmu od nového majitele

Zvolené téma obsahuje celkem 1 odpověď. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Šéfredaktor a poslední změna je stará 9 let, 10 měsíců.

• Autor

Nájemník

Prosím o radu.

Bydlim v Žatci/okr.Louny v domě se 6byty (náš má 73m2) a protože si je všichni neodkoupili, město dům prodalo novému majiteli. A ten zdražuje nájem. Holý nájem (bez el.vo.odpadu.pl) jsme dříve městu platili 1360kč a v červnu 2006, když dům nový majitel koupil zdražil ihnet o 7% na 1463kč. Od 1.1.2007 nám zdražil o 19% na 1740kč.Nyní zdražuje od 1.1.2008 o 20% na 2088kč. V bytě topíme starýma vavkama s vysokými stropy.(plynové drahé topení). Četl jsem zákon 107/2006sb. a podle něj mi to tedy nesedí. V každém kraji se také může zdražovat jinak. Na netu jsem použil kalkulačku pro výpočet nájemného a vyšlo mi, že by zdražovat neměl vůbec. Smlouvu s ním nemáme, pouze jeho oznámení, že se stal n.majitelem atd. zvýšení bylo vždy podepsáno formou podpisu o převzetí(né souhlasné). Letos doporučenou poštou. Loni jsme se řídily Žateckými novinami, kde uváděli zdražování v Ú.kraji jinak. Poradíte mi slavazatec@seznam.cz

• #32462 Reply

Šéfredaktor

Dobrý den, změna majitele znamená, že se nemění stávající nájemní vztah, ale pouze namísto dosavadního pronajímatele nastupuje nový. Tzn. že stále platí dosavadní nájemní smlouva. Jednostranné zvyšování je možné od 1.1.2007 a vždy jen jedenkrát ročně.

Chtějte po pronajímateli způsob výpočtu, jakým došel k uvedeným částkám, a pokud tento bude odporovat znění zákona č. 107/2006 Sb., požadujte nápravu; případně se můžete bránit soudní cestou. Dopředu však doporučuji přesně si vše vypočítat. Z údajů, jež jste uvedl není možno tuto částku vypočíst.

Mgr. Lucie Jindrová

Odpověď na téma: zvýšení nájmu od nového majitele
Informace o uživateli: